Děrování

 

"Zábavné děrování" podle

K&S Engineering

 
foto K&S Engineering

Firma K&S Engineering se kromě modelářů a ostatních strojně orientovaných kutilů snaží oslovit také další zákazníky. Nabízí tedy využití kovových materiálů (především tenkých plechů) k tvorbě drobných dekoračních předmětů pro domácnost. Zřejmě proto, že mezi tvůrci těchto okras je daleko více žen, vypadá způsob propagace, balení výrobků, ale i styl provedení (to se týká nástrojů) trochu odlišně od ostatního sortimentu. Celé téma sice trochu vybočuje z obsahu těchto stránek, ale jednak jsou některé polotovary užitečné i pro klasickou modelařinu, jednak chci firmu K&S zastupovat komplexně, takže i toto zde bude zmíněno.


Měděné a pocínované plechy se prodávají v obálkách s obrázky ozdobných plechových předmětů.

Část sortimentu K&S Engineering je například orientována na činnost, pro kterou těžko hledám zavedené české pojmenování, snad by se to mohlo vejít pod "tepání", ale já se budu držet otročtějšího překladu a budu tomu říkat "zábavné děrování". Při něm se pomocí průbojníků a razníků vytvářejí důlky do nějakého měkkého, nepříliš silného plechu. Výsledkem je plechová plastika, kde důlky (případně doplněné rytím a otvory), tvoří obrazce a ornamenty. Dokončené dílo je možné vsadit do dřevěného rámečku (nebo běžně prodávaného rámečku na fotografie) a pověsit na zeď, další možností je přilepit ho bez rámu přímo na jakýkoliv povrch (ani nemusí být rovný, měkký plech se dá vytvarovat např. na válcový nebo kuželový tvar). Samozřejmě není nutné respektovat dodávaný obdélníkový formát, můžete si vystřihnout (pomocí nůžek na plech) jakýkoliv tvar a zhotovit třeba plechového motýlka a nalepit ho na hrnek.

Pro zábavné děrování jsou vhodné měkké plechy, asi nejlepší jsou měděné. K&S dodává řadu formátů měkkého měděného plechu (tloušťky 0.4 mm), které jsou určeny právě pro tuto zábavu. Levnější (a jinak barevnou) alternativou k mědi jsou měkké pocínované plechy. Ke každému plechu je přibalen jeden vzorový list odpovídajícího formátu, na kterém jsou rozkreslené tečky tvořící nějaký obraz nebo ornament. Člověk bez vlastní fantazie prostě položí papírový vzor na plech a kde je tečka, tam udeří. (Plech se při práci musí podložit např. překližkovou deskou, lícová strana je asi většinou ta, která je při práci vespod.) Může to být docela dobrá výtvarná zábava (a děti, ty by si to užily náramně), celkový dojem bohužel kazí vysoká cena mědi.

Dalšími materiály, které K&S doporučuje pro domácí výtvarničení jsou všechny tenké kovové fólie dodávané v podobě svitků (mosazné, měděné, hliníkové i nerezové) a také síťoviny (pletiva). Na propagačních materiálech najdeme například z mědi vytvarované květy růží... Tyto tenké plechy je možné stříhat i obyčejnými nůžkami na papír, ale počítejte s tím, že se přitom budou rychleji tupit.

Kromě plechů dodává K&S také základní nástroje - kladivo, průbojníky a děrovadlo, ale zatím jsem je (s ohledem na modelářské zaměření firmy) nedovezl. Navíc se domnívám, že kladivo má doma každý a průbojníky se dají běžně koupit v železářství. Je pravda, že kladivo K&S je buďto růžové (snad se tím naznačuje, že "zábavné děrování" je pro holčičky) nebo khaki (?) a to každý doma nemá, ale...


Příklad návodné kresby, jakou najdete na obalu plechů.


Poličky a skříňky na drobnůstky ozdobené plechovými plastikami (foto K&S).


Plechová slepice (asi z pocínovaného plechu). Je podložena měděným pletivem (foto K&S).


"Její kladivo" a děrovadlo K&S (foto K&S).

nahoru
Nářadí
Ocelové struny
Sn plechy
Děrování
Vlnitý plech

 

 

Home ] Nářadí ] Ocelové struny ] Sn plechy ] [ Děrování ] Vlnitý plech ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.