g
Řezák na desky

 

 

Nůž pro řezání a rytí plastových desek

výrobek Modelcraft PKN4150

Nástroj patří mezi větší řezáky určené pro hrubší práci - především s plastovými deskami. Důkladná čepel tloušťky 0.7 mm je pevně zaklínovaná v kovové kolejničce a nástroj tak mezi ostřím a rukou spolehlivě přenese značné síly - a to bez viklání a uhýbání běžného u odlamovacích nožů. Tuhé vedení čepele a její větší tloušťka rozšiřují použitelnost i na práce, kdy síla není přímo v ose nástroje. Samozřejmě, i zde hrozí, že čepel při páčení, ohýbání a kroucení praskne, ale nástroj je v tomto směru rozhodně odolnější, než ostatní řezáky a modelářské skalpely a hodí se tak nejen k řezání, ale i k rytí, škrábání a k dalším podobným činnostem.


Nůž na pastové desky Modelcraft PKN4150.

Nůž PKN4150 svým celkovým vzhledem na první pohled připomíná odlamovací nože, ale provedení je zde odlišné. Čepel v tomto případě není odlamovací. Je ale je výměnná a z principu zde lze používat čepele různého tvaru (běžně dostupné jsou dva tvary). Upevnění čepele je důkladné. Čepel se zasouvá do kovové kolejničky, která je k plastové násadce připevněna šroubem. Otvor v čepeli je nasunut na hlavu tohoto šroubu a vše je bez vůlí a dost tuze zaklínováno plastovým klínem.

Tloušťka čepele je cca 0.7 mm a i v tomto směru patří nástroj mezi ty důkladnější. Pro srovnání: Čepele pro malé skalpely Proedge mají tloušťku 0.5-0.6 mm, běžné odlamovací nože (malé i velké) jen 0.5 mm. Srovnatelnou tloušťku 0.6-0.7 mm mají čepele pro střední a velké skalpely Proedge, stejně jako čepel č. 92 použitá ve většině velkých řezáků. Silnější jsou v běžné nabídce jen 0.8-0.9 mm silné čepele.pro řezbářský nůž č.7.


Obě čepele dodávané spolu s nožem PKN4150.

Jak již bylo napsáno výše, nůž se dodává s čepelemi dvou tvarů. Jedna z nich má šikmé přímé ostří přes celou šířku a připomíná nejběžnější čepele č.11 nebo č.2. Druhá čepel je méně obvyklého tvaru. Má sice také jednoduché přímé a šikmé ostří, to je ale neseno do strany obloukovitě zatočeným koncem čepele. Už první pohled na tuto čepel svádí k různým neobvyklým využitím jako je škrábání a rytí. Čepel je broušená jen na vnější straně, takže se nehodí pro řezání směrem k sobě (což je jedna z činností, která - při pohledu na nástroj - člověka okamžitě napadne), rytí ve stejném směru ale zvládá výborně. Čepel neobvyklého tvaru je natolik zajímavá, že je na tento nástroj montována jako základní, zatímco čepel běžného tvaru je "jen" přiložena jako náhradní.


Nůž je z výroby osazen čepelí neobvyklého tvaru, která je vhodná zejména pro škrábání a rytí.


Další detailní pohledy na čepel.

Nůž se dodává se dvěma čepelemi (po jedné od obou tvarů). Jedna je na nástroji nasazena, druhá je uložena v dutině v zadní části nástroje. Další čepele je možné doobjednat samostatně. Výměna se provádí velmi jednoduše - po odsunutí plastového zajišťovacího klínu - viz následující obrázky.

Schránka na náhradní čepele se otevírá sundáním černého krytu ze zadní části nože. Náhradní čepel je od výrobce zabalená v papírku. Nůž připravený k osazení čepelí. Plastový zajišťovací klín je odsunutý. Vedle leží čepele obou tvarů.
Zde je čepel již nasazená do nože, ale ještě není zajištěná klínem. Čepel je po zajištění klínem připravená pro hrubou práci. Důkladně zaražený klín nám dává tuhý nástroj, pracující i při značných silách bez vnitřních vůlí.


Nůž PKN 4150 se prodává zabalený v tradičním blistru Modelcraft.

Výrobek hledejte v ceníku nástrojů Modelcraft pod katalogovým číslem MC PKN4150. Náhradní čepele mají označení PKN4150/B.

nahoru
Podložky
Řezák na desky
Pilkové skalpely
Výstružníky
Kleště Xuron
Sada plastikáře
Sady Rotacraft
Ceník Modelcraft

 

 

Home ] Podložky ] [ Řezák na desky ] Pilkové skalpely ] Výstružníky ] Kleště Xuron ] Sada plastikáře ] Sady Rotacraft ] Ceník Modelcraft ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.