g
Sada plastikáře

 

 

Sada začínajícího plastikáře

výrobek Modelcraft PTK1009

Stavitel plastikových modelů potřebuje pro svoji práci tři skupiny nástrojů - nástroje pro opracování součástek, nástroje pro jejich lepení a nástroje a barvy pro povrchovou úpravu modelu. To platí nejen pro plastikáře, ale platí to také při lepení stavebnic budov pro železniční modeláře a v dalších podobných případech.

My se v tomto příspěvku zaměříme na první skupinu nástrojů. Úplný začátečník vystačí s tím co najde doma v kuchyni - s ostrým nožem a prkénkem lze dosáhnout velmi slušných výsledků, zvlášť dokud není třeba díly ze stavebnice podstatněji upravovat. Kdo v díle vytrvá, začne se rozhlížet po lepším vybavení, po nástrojích, se kterými se pracuje pohodlněji a které zvládnou přesnou práci rychleji. Co bude pro úplný začátek asi tak potřebovat? Nejlépe vyštipovací kleště, nějaký jehlový pilník, modelářský skalpel a řezací podložku. A jak si to všechno nejsnáze opatří? No přece zakoupením sady PTK1009!


Sada začínajícího plastikáře - č.kat. Modelcraft PTK1009. práci když .

Sada PTK1009 obsahuje všechny čtyři zmíněné nejzákladnější nástroje a umožňuje získat je naráz a přitom za příjemnou cenu. Podívejme se tedy na nástroje obsažené v sadě trochu blíže. Začneme vyštipovacími kleštěmi, protože ty by při samostatném nákupu představovaly nejdražší položku.

Při srovnání kleští obsažených v sadě s obdobným nástrojem značky Proedge (Pro77094) vidíme, že oboje kleště jsou zhruba stejně velké (cca 125 mm), mají obdobně tvarované čelisti a navzájem se liší především tvarem rukojetí. Provedení vratné pružiny pro rozevírání čelistí je shodné (pokud pro srovnání použijeme kleště Proedge z novějších dodávek). Rozhodně tedy v sadě Modelcraft nejsou některé z "podměrečných štípaček", jaké se v nedávné době objevily lacino k dostání, ale jde o plnohodnotný nástroj standardní jakosti.

Dalším nástrojem v sadě je modelářský skalpel. Jde o standardní celokovový (hliníkový) skalpel, který provedením odpovídá např. skalpelu Proedge č.1. Upínací kleština je rovněž kovová a jde tedy opět o nástroj standardní jakosti. Ke skalpelu je přiloženo několik náhradních čepelek č.11.

Sada obsahuje také jeden plochý jehlový pilník. Mohlo by se zdát, že jediný pilník je málo, ale upřímně řečeno, s plochým se pracuje nejčastěji a má-li toto být základní sada, je volba nástroje správná.

Nakonec se dostáváme k řezací podložce, která je poněkud nestandardní, alespoň pokud jde o formát. Tato podložka je totiž vyjímečně malá. Její pracovní plocha má rozměry jen 100x140 mm a její vnější rozměry jsou jen o několik milimetrů větší. Přibližně odpovídá formátu A6 a navazuje tak na zavedenou rozměrovou řadu řezacích podložek Modelcraft. Pokud jde o kvalitu provedení, je stejná jako u větších podložek Modelcraft, ale i tak se nabízí otázka: Má takto malá podložka vůbec nějaký smysl? Domnívám se, že ano a potvrzují to i jiní modeláři. Pro soustavnější práci je určitě potřeba podložka větší (a to i v případě stavby velmi malého modelu), ale třeba v případě provádění jiné činnosti, kdy se nečekaně objeví potřeba upravit nějaký drobný díl, se velice hodí, když je malá podložka po ruce. Začínající modelář vybavený sadou PTK1009 asi velice rychle zjistí, že by potřeboval podložku větší, ale není to důvod malou podložku zcela zatratit a odložit. Tato miniaturní podložka je dostupná (přinejmenším zatím) pouze v sadě PTK1009, samostatně se neprodává.


Detail vyštipovacích kleští v sadě Modelcraft PTK1009.

Sada PTK1009 je výbornou volbou především pro začátečníky, kteří jsou ještě bez výbavy. Je vhodná pro začátečníky jakéhokoliv věku - rozhodně neobsahuje nástroje druhořadé, nebo řekněme "dětské". Jak dál rozšiřovat modelářskou dílničku je pak už na každém uživateli, možnosti jsou téměř neomezené - co inspirace najdete jen na těchto stránkách...

Sada PTK1009 je novinkou roku 2012, poprvé jsem se s ní seznámil v únoru na norimberském veletrhu.

Výrobek hledejte v ceníku nástrojů Modelcraft pod katalogovým číslem MC PTK1009.

nahoru
Podložky
Řezák na desky
Pilkové skalpely
Výstružníky
Kleště Xuron
Sada plastikáře
Sady Rotacraft
Ceník Modelcraft

 

 

Home ] Podložky ] Řezák na desky ] Pilkové skalpely ] Výstružníky ] Kleště Xuron ] [ Sada plastikáře ] Sady Rotacraft ] Ceník Modelcraft ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.