g
Pilkové skalpely

 

 

Pilkové skalpely

obecně

Pilkové skalpely, žiletkové pilky a další podobné nástroje tvoří skupinu nářadí, která je mezi modeláři stále více vyhledávaná. Drobné pilky se uplatňují při řezání ve stísněných poměrech a hodí se většinou jen pro měkké materiály, jako je dřevo a plast. Zvláštní úlohou je řezání s požadavkem na minimální prořez - například při snaze rozdělit (rozpohybovat) nějaké části modelu, z výroby vylisované dohromady, jako jeden plastový díl. V takovém případě je pilkový skalpel s co nejtenčím listem a s jemnými zuby ideálním nástrojem (u tenkých pilek, které se snadno prohnou, je ale potřeba věnovat zvýšenou pozornost přímosti řezu).

V současném modelářském světě najdeme řadu konstrukcí takovýchto nástrojů. Zde se věnujeme popisu pilkových skalpelů Modelcraft (níže), dále (z naší nabídky) upozorňuji na pilové listy, které se upínají do malých skalpelů Proedge, ale jistě se stkáte i s jinak řešenými nástroji.

o násadkách

U malých modelářských skalpelů se v současnosti setkáváme se dvěma nejrozšířenějšími způsoby upínaní čepelek na násadku. Jednou možností je upínání čepele do kleštiny (stahované převlečnou maticí), tak jak je to udělané například u skalpelů Proedge. Druhou možností jsou čepele, které se nasouvají na rybinu na konci násadky. Tyto čepele se v pracovní poloze zajišťují jednoduchým zaklapnutím za výstupek na násadce. Při sundávání se postupuje opačně - nejprve je potřeba čepel vychýlit z pracovní polohy (mimo výstupek) a pak už se jednoduše stáhnou z rybiny. Obejde se to bez šroubování. Oba způsoby poskytují dostatečně pevné upnutí čepele a každý si může vybrat, kterému systému dá přednost. V lépe vybavené modelářské dílně se nakonec stejně nevyhnete používání obou provedení.

Pilkové skalpely Modelcraft používají druhý z uvedených upínacích systémů - ten s rybinou. Násadka dodávaná spolu s pilkami je celokovová, vyrobená z jediného kusu nerezavějící oceli. Na násadce je vyražena číslice 3, což nás odkazuje na širší sortiment zaměnitelných násadek pro tento (rybinový) systém upínání. Nerezová násadka je důkladný kousek kovu, který při práci s jemnými pilkami nemáte šanci poškodit, nebo dokonce zničit.


Rybinová násadka č.3 z nerezavějící oceli.

výrobky Modelcraft

pilkové skalpely - konečně k jádru věci

Modelcraft nabízí dvě sady pilek pro skalpely, přičemž obě je možné koupit spolu s násadkou nebo bez ní (celkem jsou to tedy čtyři katalogová čísla). Obě sady se liší především tvarem pilových listů, které obsahují. Podle katalogu mají mít navíc pilky v sadě č. 1 menší tloušťku (0.12 mm), ale podle našeho měření provedeného na první dodávce mají obě sady stejnou tloušťku 0.24 mm (hodnota, kterou katalog udává jen u sady č. 2). Kromě tvaru se pilky liší také různě jemnými zuby (viz v tabulce níže). Pilové listy jsou vyrobeny podle všeho leptáním z nerezového plechu a dodávají se ještě nevyštípané, spojené v plechovém aršíku, tak jak vycházejí z výroby. Práci s pilkovým skalpelem je tedy třeba zahájit vylámáním zvoleného pilového listu.

sada č.1

Čtyři pilové čepele různého tvaru a velikosti.

č.kat. PKN0008/K

sada č.2

Šest pilových čepelí různého tvaru a velikosti.

č.kat. PKN0009/K

(foto Modelcraft)


Rámečky s listy pro pilkové skalpely - vlevo PKN0008, vpravo PKN0009.

přehled pilkových skalpelů Modelcraft

Na každém pilovém listu je vyznačena velikost zubů v jednotkách TPI (zubů na palec). V následující tabulce doplňuji přepočet na centimetry (zaokrouhleno). Pro obě vyjádření platí, že čím větší je číslo, tím je pilka jemnější. Obrázky jsou jistě lepší (a níže jsou k dispozici i srovnávací fotografie na milimetrovém papíru), ale v tabulce doplňuji ještě slovní popis pilových listů.

číslo katalogu

TPI

zubů/cm

popis

PKN0008 (bez násadky)

PKN0008/K (s nerezovou násadkou)

31

12

pilový list lichoběžníkového tvaru s přímým ostřím délky 75 mm

68 27

podobný jako předchozí, ale s velmi jemnými zuby a nižší (zužuje se poněkud ke špičce), délka 74 mm

48 19

35 mm dlouhý list s půlkruhově zaoblenou špičkou (D 9 mm), zuby jsou na přímé spodní straně i na půlkruhu

31 12

35 mm dlouhý list s čtvrtkruhově zaoblenou špičkou (R 9 mm), zuby jsou na přímé spodní straně i na čtvrtkruhu

PKN0009 (bez násadky)

PKN0009/K (s nerezovou násadkou)

25

10

pilový list lichoběžníkového tvaru s přímým ostřím délky 34 mm

40

16

35 mm dlouhý list s půlkruhově zaoblenou špičkou (D 9 mm), zuby jsou na přímé spodní straně, na půlkruhu a zčásti pokračují i na horní straně

35

14

34 mm dlouhý list s oboustranně zaoblenou špičkou, zuby jsou na přímé spodní straně i na obou stranách zaoblené špičky

25

10

34 mm dlouhý list s čtvrtkruhově zaoblenou špičkou (R 9 mm), zuby jsou na přímé spodní straně i na čtvrtkruhu

40

16

34 mm dlouhý špičatý list zaoblený malým poloměrem (D cca 2.5 mm), jemné zuby jsou na přímé spodní straně, na špičce a zčásti pokračují i na horní straně

45

18

34 mm dlouhý list,ostří je v převážné délce přímé, vepředu se mírným obloukem lehce zvedá

ještě k upínací rybině


Detail konce násadky skalpelu s rybinou a zajišťovacím výstupkem pro upínání čepelek (resp. pilových listů).


Konec násadky s rybinou a související otvor v pilovém listu.

podrobnější pohled na pilky

 


Sada PKN0008 na milimetrovém papíru (obrázek je možné zvětšit).


Sada PKN0009 na milimetrovém papíru (obrázek je možné zvětšit).


Takto se pilkové skalpely prodávají - na tomto snímku jsou obě sady v balení včetně násadky (nahoře PKN0009/K, dole PKN0008/K).

Aktuální nabídku najdete v ceníku nástrojů Modelcraft.

nahoru
Podložky
Řezák na desky
Pilkové skalpely
Výstružníky
Kleště Xuron
Sada plastikáře
Sady Rotacraft
Ceník Modelcraft

 

 

Home ] Podložky ] Řezák na desky ] [ Pilkové skalpely ] Výstružníky ] Kleště Xuron ] Sada plastikáře ] Sady Rotacraft ] Ceník Modelcraft ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.