H0n3

 

 

Modelová velikost H0n3

měřítko 1:87, rozchod kolejí 10.5 mm

I v Severní Americe jsou úzkorozchodky mezi modeláři v oblibě. Nejvíce rozšířený ale není ani jeden z obvyklých evropských rozchodů (H0m nebo H0e) ale rozchod H0n3 nacházející se na půl cesty mezi nimi. Příčina je jednoduchá - nejslavnější severoamerické úzkokolejky nebyly ani metrovky, ani sedmsetšedesátky, ale měly rozchod 914 mm. (Další informace najdete v souvislosti s eNkovou úzkorozchodkou Nm/Nn3).


Úzkorozchodné vozy H0n3 výroby Micro-Trains.

Modelování úzkorozchodek H0n3

I když je velikost H0n3 poměrně rozšířená, vyrábí se pro ni jen velice málo továrních modelů. Dlouhá léta tu byly jen některé díly (spřáhla, podvozky) od firmy Kadee a kdosi (Shinohara) vyráběl nějaké (spíše malosériové) kolejivo. První tovární model úzkorozchodného nákladního vozu, uvedla firma Micro-Trains až v dubnu 2006. Poté se do věci vložila úplně nová firma Blackstone Models a doplnila nabídku o špičkové parní lokomotivy a také o další nákladní vozy. Tovární výroba úzkorozchodek H0n3 se tak začala slibně rozvíjet.

Zajímá vás velikost H0n3? Chtěli byste abych nabízel i výrobky Blackstone Models? Abych sehnal i příslušné koleje? Určitě mi napište, možná z toho něco bude. Spolupráce s Blackstone Models je víceméně domluvená a čeká se vlastně jen na vaše objednávky. Kolejivo je v jednání.

Základním spřáhlem pro velikost H0n3 je Kadee 714, k němu jsou vhodné rozpojovače Kadee/MTL 308 (permanentní) nebo Kadee 708 (elektromagnetický). Z podstaty věci lze používat také spřáhla určená pro velikost N.

Blackstone Models

Firma Blackstone Models vznikla v roce 2004 jako oddělení firmy Soundtraxx. Soundtraxx od roku 1990 vyrábí zvuková zařízení pro modelovou železnici a jeho nová divize Blackstone Models byla založena s cílem vyrábět také hotové modely vozidel špičkové úrovně. Soundtraxx je pojmem a vůdčí silou oboru ozvučování lokomotiv, Blackstone Models má zaujmout stejnou pozici v modelování úzkorozchodek na rozchodu H0n3.

Na počátku roku 2009 nabízí Blackstone Models parní lokomotivu K-27 (1´D1´ s tendrem, vnější rám) a tři nákladní vozy - zavřený, plošinový a dobytčák). Další výrobky mají následovat, připravuje se parní lokomotiva C-19, otevřený vůz, služební vůz a další typ vozu zavřeného.

Vozy Micro-Trains

Když se před lety dělila původní firma Kadee, proběhlo to právě podle rozchodů. Vše do rozchodu 9 mm (nejmenší velikosti Z, N a Nm) přešlo na novou firmu Micro-Trains, vše od rozchodu 10.5 mm výše zůstalo pod značkou Kadee. Proto bylo překvapením, když firma Micro-Trains v roce 2005 oznámila svůj vstup do velikosti H0n3, ležící za hranicí, která obě značky až dosud dělila. Nejprve byl (ještě v roce 2005) uveden nákladní podvozek, posléze byl v dubnu 2006 zahájen prodej prvního nákladního vozu, kterým se stal chladící vůz dráhy Colorado & Southern. Druhý vůz a podvozek byly uvedeny v lednu 2007, další výrobky následují.

řada katalogu

typ - odkaz

  novinka

850

chladící vůz C&S

duben 2006

855

plošinový vůz

září 2007

860

vysokostěnný vůz

leden 2008

865

dřevařský vůz

leden 2007

?

služební vůz

tento model zatím není ohlášen, ale jsou určité náznaky, že bude další na řadě

???

 

Úzkorozchodné podvozky Micro-Trains

Na rozdíl od podvozků Kadee nemají podvozky Micro-Trains funkční vypružení (přestože jsem to tady dříve psal - teprve poté co se mi podvozky dostaly do ruky jsem to mohl opravit) a rám mají zhotovený z plastového výlisku. Jsou zpracovány velice detailně. Velkou pozornost si zaslouží spojení postranic a příčníku, kde je plast zeslaben natolik, že je podvozek překvapivě hodně torzně poddajný a postranice se mohou naklánět vůči příčníku, takže se v tomto směru chování tohoto modelu MTL blíží chování podvozku vypruženého. Je otázkou, jestli je podvozek natolik měkký, aby se to projevilo na jízdních vlastnostech poměrně lehkých vozů, nebo jde jen o libůstku pro fajnšmekry, která nemá na provozní vlastnosti valný vliv, ale každopádně je to velice zajímavé. Dvojkolí jsou kovová s nízkými okolky a s vnitřním žebrováním disků kol (modelují litá kola), pravděpodobně jsou to výrobky Kadee.

číslo katalogu

typ - odkaz

  novinka

005 02 000

Archbar

leden 2007

005 02 020

Bettendorf

2005

nahoru
Stará titulní
Kadee
Intermountain
Life-Like
Korkové lože
M-M u nás
H0n3
H0e
ŽZO
Mokrá n. Soupr.
Chessie
Jeseníky
Jeseníky 2
Rocky Mountains
S 699.001
740.122
Ceník Ameriky

Chladící vůz
Plošinový

 

 

Home ] Stará titulní ] Kadee ] Intermountain ] Life-Like ] Korkové lože ] M-M u nás ] [ H0n3 ] H0e ] ŽZO ] Mokrá n. Soupr. ] Chessie ] Jeseníky ] Jeseníky 2 ] Rocky Mountains ] S 699.001 ] 740.122 ] Ceník Ameriky ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.