Spřáhla Kadee

 

 

Spřáhla Kadee vhodná pro velikost TT

Uvedená spřáhla a příslušenství jsou určena pro velikosti H0n3 a TT

Pro obě zmíněné velikosti se používá společné spřáhlo č.kat. Kadee 714. V měřítku 1:87 má představovat 3/4 spřáhlo - tj. spřáhlo menších rozměrů, vhodné pro přenos menších podélných sil. Takové spřáhlo se používá na úzkorozchodkách a používalo se také na nejstarších normálněrozchodných vozidlech (pro tento druhý případ použití je ale určeno obdobné spřáhlo Kadee 711). V měřítku 1:120 má model představovat samočinné spřáhlo amerických železnic běžné velikosti.

Spřáhlo Kadee 714 se dodává jako stavebnice, balení obsahuje dva páry spřáhel. Pro sestavení postačují běžné nástroje (skalpel, kleště s úzkými čelistmi), pro volný pohyb spřáhla bez pasivních odporů se doporučuje před uzavřením spřáhlové skříně přidat trochu suchého grafitového maziva Greas-em (č.kat. Kadee 231 nebo Micro-Trains 231). Méně šikovní si mohou při kompletaci spřáhel pomoci montážním přípravkem Kadee 702. Při montáži spřáhel na vozidla (popsáno na samostatné stránce) budete potřebovat ještě vrtáky a šroubovák. Výška spřáhel se kontroluje měrkou Kadee 704, ale ta je určena pro H0n3, použitelnost pro TT se ověřuje.


Takto vypadá spřáhlo Kadee 714 po sestavení.

Jak vypadají spřáhla Kadee na našich vozidlech můžete posoudit na zvláštní stránce věnované této problematice.

Příslušenství ke spřáhlům pro velikost TT a H0n3

Kadee 702 - montážní přípravek

Je určen pro usnadnění kompletace spřáhel Kadee 714 (TT a H0n3) a Kadee 711 (3/4 spřáhlo H0).

Kadee 704 - měrka pro spřáhla H0n3

Měrka je primárně určena pro rozchod 10.5 mm, na rozchodu 12 mm je její použití omezeno, protože měrka je v pracovní poloze umístěna na koleji. (Použitím měrky pro TT se v současnosti zabývá modelář Vladimír Vacek, který připravuje i návrh úprav pro použití na vozidlech s nárazníky - o výsledcích jeho snažení budeme informovat.)

Je navržena tak, aby ji bylo možné používat k pěti základním úkolům:

 kontrola výšky spřáhla na vozidle
 ověřuje, zda dolní plocha rámu vozidla je ve výšce předepsané pro upevnění spřáhla
 umožňuje kontrolu rozchodu kolejí H0n3
 umožňuje kontrolu rozchodu dvojkolí H0n3
 slouží jako přípravek pro ustavení správné polohy rozpojovače Kadee 709 v koleji.H0n3

Kadee 708 - rozpojovač elektromagnetický

Rozpojovač se umístí pod kolej, ale pólové nástavce mezi kolejnicemi zasahují až nad pražce. Tvar této viditelné části je navržen tak, aby bylo možné rozpojovač zamaskovat např. do přejezdu. Je určen pro rozchod 10.5 mm, použití na rozchodu 12 mm by nemělo činit potíže, ale není to zatím vyzkoušeno. Poloha spřáhla vůči ose koleje a potřebné rozevření jsou pro oba rozchody stejné, takže i funkčnost by měla být stejná, ale vzhledově trochu vadí, že v TT je mezera mezi rozpojovačem a kolejnicí větší než by odpovídalo vzdálenosti kolejnice a přídržnice - i to se dá ale napravit v rámci vzhledové úpravy rozpojovače na přejezd.

Rozpojovač je vhodný i pro hlavní koleje (účinkuje jen je-li pod napětím).

Rozměry: celková délka 83 mm, rozteč upevňovacích šroubů 64 mm, délka pólových nástavců 50 mm, celková výška 44 mm (z toho je většina pod deskou), celková šířka 36mm (do vybrání pro kolej lze umístit všechny u nás běžné koleje TT). Výrobce uvádí, že rozpojovač je vhodný pro kolejivo s výškou kolejnic 1.0 - 1.8 mm, neznám ale důvod, proč by to nefungovalo s kolejnicemi výšky 2.0 mm. Pro prostrčení pólových nástavců je třeba vyřezat střední část asi deseti pražců (mezera šířky 7.6 mm v ose koleje).

Kadee 709 - rozpojovač - permanentní magnet

Rozpojovač se umístí na pražce, mezi kolejnice. Po ustavení do správné polohy (měrkou Kadee 704) se přilepí. Je určen pro rozchod 10.5 mm, použití na rozchodu 12 mm by nemělo činit potíže, ale není vyzkoušeno.

Kadee 308 - rozpojovač skrytý - permanentní magnet

Rozpojovač se umístí pod kolej, není tedy vidět a nijak nenarušuje modelový vzhled. Je určen pro rozchody 10.5 - 32 mm ( velikosti H0n3, TT, H0, Sn3, S, 0n3 a 0). Doporučuje se spíše pro vedlejší koleje (objízdné, odstavné, vlečky), protože na něm přece jen někdy dojde k nechtěnému rozpojení, což je v hlavní, průjezdné koleji nepříjemné.

Kadee 402 - náhradní šrouby pro upevnění spřáhel

Upevňovací šrouby vhodné pro spřáhla Kadee 9, 452, 506, 507, 711 a 714. Balení 20 ks.

Kadee 636 - náhradní pružiny do spřáhel

Středící pružiny pro spřáhla Kadee 711 a Kadee 714

Kadee 780 - závitník a vrtáky pro závit 0-80

Vhodné pro montáž spřáhel Kadee 714. Závitník (palcový závit) je nutný při použití jiných než samořezných šroubů, vrtáky lze nahradit z domácích zdrojů - viz stránku o montáži spřáhel.

Ceny zde popisovaných výrobků obsahuje ceník Kadee. Ceník zatím není kompletní, případné dotazy rádi zodpovíme. Také si můžete stáhnout ceník Kadee ve formátu txt a pak si jej otevřít například v excelu.

Řada obrázků publikovaných na těchto stránkách byla poskytnuta laskavostí firmy Kadee Quality Products Company.
Doporučujeme Vám navštívit jejich oficiální stránky, kde najdete mnohé užitečné informace (pochopitelně v angličtině).
 

nahoru
Kolejivo TT
Lept Kirow
Pojezd M 152.0
Pojezd Ms
477.043
Spřáhla Kadee
Modely ČSD
Moduly TT
Kostelec
ŽZO Cerhenice
Rudolfovice
Rozmarýn
Výsluní
Dvoukolejka
Kamenička
Čeřanka

Montážní rozměry
Kadee u nás

 

 

Home ] Kolejivo TT ] Lept Kirow ] Pojezd M 152.0 ] Pojezd Ms ] 477.043 ] [ Spřáhla Kadee ] Modely ČSD ] Moduly TT ] Kostelec ] ŽZO Cerhenice ] Rudolfovice ] Rozmarýn ] Výsluní ] Dvoukolejka ] Kamenička ] Čeřanka ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.