Bujanov

 

 

Bujanov

přepřahací stanice koněspřežné dráhy - dioráma velikosti Nm


Celkový pohled na Bujanov.

Pavel Havránek staví velice pozoruhodné modely zachycující vybrané historické scény, odehrávající se většinou v 19. století a související s kolejovou dopravou. Na této stránce si představíme dioráma stanice Bujanov. Je to model přepřahací stanice koněspřežné dráhy České Budějovice - Linec. Koněspřežka byla úzkorozchodná (měla rozchod 1106 mm) a tak i rozchod kolejí modelu je úzký. Pavel si stanovil rozchod 6.25 mm, ale u vlastnoručně zhotovených kolejí rozchod poněkud kolísá (6.25 - 6.5 mm). Dioráma tak můžeme prohlásit za modelovou velikost Nm.

Dioráma má půdorysné rozměry 0.6 x 0.45 m. Budova i vozy byly vyrobeny podle dochované výkresové dokumentace. Celý model (kromě střechy a stromu) je zhotoven z papíru. Figurky a koně jsou od firmy Preiser, byly částečně upraveny.

Dioráma zachycuje příjezd trojice osobních vozů a jejich přepřahání, tak jak si tuto situaci představuje autor modelu. Ve stanici stojí také jeden nákladní vůz.

Pár obrázků z dalších projektů Pavla Havránka je na další stránce.

Na dalších obrázcích uvidíte řadu detailů krásně oživujících tuto na první pohled jednoduchou scénu z úsvitu železniční dopravy u nás.


Tento kůň asi nemá pro železniční dopravu valné pochopení.

Autorem fotografií na této stránce je Pavel Havránek.

 

nahoru
O velikosti N
modely ČSD
Evropské N
Britské N
Americké N
Kontejnery N
Peco
Kolejivo srovnání
Korkové lože
Ceník dvojkolí
Ouklice
Peklov
Kácov
Borkovice
Zababov
Podbrezová
Líšeň
Bujanov
UP & SF
Tramvaje N
Úzkokolejky Nm

Karlův most

 

 

Home ] O velikosti N ] modely ČSD ] Evropské N ] Britské N ] Americké N ] Kontejnery N ] Peco ] Kolejivo srovnání ] Korkové lože ] Ceník dvojkolí ] Ouklice ] Peklov ] Kácov ] Borkovice ] Zababov ] Podbrezová ] Líšeň ] [ Bujanov ] UP & SF ] Tramvaje N ] Úzkokolejky Nm ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.