Karlův most

 

 

Karlův most

koněspřežná tramvaj - dioráma velikosti N


Celkový pohled na dioráma.

Po dokončení Bujanova byl Pavel Havránek postaven před těžký problém. Zbyl mu jeden nevyužitý kůň a musel se tedy kvůli němu pustit do další práce. Naštěstí se našla záminka - vzdát hold 125. výročí pražské městské dopravy. Postavil tedy malé dioráma zachycující část Karlova mostu v době kolem roku 1890, kdy přes něj vedla koňka.

Model zachycuje staroměstskou mosteckou věž s nejbližším okolím (malý kousek nábřeží) a jeden oblouk mostu. Na mostě stojí vůz č.6 koňské dráhy. Kromě figurek, koně a kolejnic je vše zhotoveno z papíru.


Koňka pod obloukem mostecké věže. V roce 1890 byl provoz pochopitelně levostranný.

Ještě dva detailní pohledy:

Pavel Havránek má již rozpracováno několik dalších pozoruhodných dioramat (asi se nesluší, abych zde vyzradil jejich témata) a ještě jeden zvláště rozsáhlý projekt (částečně navazující na výše uvedené dioráma Karlova mostu), kterým je model Prahy. Ten má modelovat několik vybraných ulic středu Prahy s tramvajovou dopravou na počátku 20. století. Postup práce na Praze dokumentují vlastní internetové stránky (teď jsem zapomněl odkaz), jednu z prvních dokončených budov si můžete prohlédnout také zde.


Jedna z prvních budov připravených pro model Prahy - Staronová synagoga.

Autorem fotografií na této stránce je Pavel Havránek.

 

nahoru

 

 

Home ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.