Sihla

 

 

Kolejiště Sihla

model stanice Čiernohronské železnice v modelové velikosti Se


Celkový pohled na model stanice Sihla.

Málo rozšířená velikost Se modeluje úzkorozchodné železnice skutečného rozchodu 750 - 762 mm v měřítku 1 : 64 na modelovém rozchodu 12 mm.

Juraj Šnek bydlí nedaleko Čierneho Balogu a tak jako mnohým, i jemu učarovala zdejší lesní dráha a rozhodl se postavit její model. Na začátku své práce nevěděl nic o modelových velikostech pro úzkorozchodky a tak vyšel z toho co měl doma - byla to krabice s vláčky velikosti TT, která mu zůstala z dětství. Porovnal rozchod kolejí v krabici s rozchodem skutečné dráhy a vyšlo mu, že je potřeba pracovat v měřítku 1 : 63. Aniž by to v tu chvíli věděl, zvolil si tak pro svůj model mezinárodně normalizovanou (NEM), ale přitom málo používanou velikost Se. Jako jediný koho znám.

Konkrétním námětem prvního modelu postaveného na půdorysu 2 x 0.6 m se stala stanička Sihla. Koncová stanice na nejdelší odbočné větvi Čiernohronské železnice, vedené Kamenistou dolinou. Model stanice byl postaven podle dobové fotografie z 30. let. Kromě stanice postavil Juraj ve velikosti Se také model parní lokomotivy Kolbenky a jeden nákladní vůz na dřevo.

Po dokončení těchto modelů Juraj v modelování lesní železnice dále pokračoval, ale trochu změnil plány a rozhodl se pro běžnější modelovou velikost H0e. Prvním dokončeným modelem je motorová lokomotiva Gebuska. I tu najdete na fotografiích ze stanice Sihla, ale nemůže zde jezdit, je jen tak položená na pražcích. Je určena pro další připravované kolejiště, které bude zachycovat stanici Hrončok s přehradou a odbočkami. Setká se tam s dalšími parními lokomotivami, které Juraj, rovněž ve velikosti H0e, již staví.


Fotografie skutečné stanice, jak vypadala v 30. letech (foto z autorovy sbírky).


Pohled na model stanice Sihla odpovídající historickému snímku skutečné stanice.


Skládka dřeva a věrohodně udělaný modelový potok.


Výtopna.


Štípání dřeva za výtopnou.


Skládka dřeva.

Fotografie pro tuto stránku poskytl Juraj Šnek.

nahoru
Sihla
Koleje Peco
Czernowitz

Kolbenka
Gebuska

 

 

Home ] [ Sihla ] Koleje Peco ] Czernowitz ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.