g
Dřevo

 

o materiálech:
plast - PS
ostatní plasty

mosaz

pakfong

měď

fosforbronz

hliník
nerez
uhlík
dřevo

 

Dřevo

O dřevu zde žádná základní moudra psát nebudu, ono to není úplně snadné, možná i proto, že ho "každý zná". Zmíním zde jen některé údaje o dřevech použitých na výrobcích Midwest. Tato firma má velmi bohatý sortiment dřevěných materiálů pro modeláře nejrůznějšího zaměření. Vybere si každý, ať už potřebuje dřevo lehké a pevné - například pro letecké modely, dřevo dobře obrobitelné pro řezbářské práce, nebo dřevo atraktivního vzhledu, pro drobné dekorační předměty.

Základem sortimentu Midwest jsou výrobky z balsy a smrkové nosníky. Smrkové nosníky, v dostatečném sortimentu nabízené jinými českými modelářskými obchody, jsem prozatím záměrně vynechal a věnuji se zde trochu balse a hlavně výrobkům z méně běžných druhů dřeva. Z klasického sortimentu nabízím ještě tenkou leteckou překližku.


Ukázka dřevěných desek ze sortimentu Midwest. Zleva lípa, ořech třešeň a mahagon.

Opracování výrobků Midwest: Micro-Cut Quality

Přesnost opracování výrobků Midwest je ± 0.05 mm (týká se příčných rozměrů hranolů a tloušťky desek).

Takto vysoké přesnosti je dosaženo unikátním strojním vybavením, které vyvinuli vlastní pracovníci firmy Midwest, aby uspokojili vysoké nároky modelářů. Jedinečné strojní vybavení firmy Midwest je dále průběžně vylepšováno a spolu s pečlivým výběrem surového dřeva vstupujícího do výroby tvoří systém jakosti propagovaný pod značkou "Micro-Cut Quality Woods".

Lipové dřevo

Lipové dřevo pro výrobky Midwest se získává z americké lípy rostoucí v severním Michiganu a Wisconsinu (patrně Tilia americana). Hlavní výhodou je vynikající opracovatelnost tohoto měkkého a cenově dostupného dřeva. Tenčí kusy je možné řezat modelářským skalpelem, na silnější je potřeba pilka. Dřevo má hustou strukturu a není příliš náchylné k rozštípnutí. Mořením mu lze dodat vzhled napodobující jiné druhy dřev, dobře se také lakuje. Tyto vlastnosti předurčují lipové dřevo k širokému použití při stavbě architektonických a dalších statických modelů  a dekoračních předmětů, kde není požadována vysoká pevnost.

Midwest dodává lipové dřevo v podobě hranolů, desek a řezbářských bloků, dále z něj vyrábí některé tvarové profily (např. rohové lišty), reliéfní desky a další tvary.


Lipové desky a hranolky Midwest.

Balsové dřevo

Velmi lehké dřevo roste v tropických pralesech střední a jižní Ameriky. Střední hustota balsy je 160 kg/m³ (může dosahovat hodnot z rozmezí 70-200 kg/m³). Pevnost balsy sice není moc veliká, ale pokud se vztáhne k hmotnosti, je výsledná hodnota vynikající. To ji předurčilo jako základní a nejvíce používaný materiál leteckých modelářů (balsa se ostatně používala i v konstrukci skutečných letadel). Balsa se velice dobře obrábí, tenčí kusy je možné řezat modelářským skalpelem. Mořením lze balse dodat vzhled napodobující jiné druhy dřev, dobře se také lakuje. Právě kvůli snadné obrobitelnosti balsu často používají i ostatní modeláři a hračičkové, kterým na výsledné hmotnosti ani tolik nezáleží. K tomu ještě přispívá fakt, že balsa je v modelářských obchodech dobře dostupná a tak ji mnozí použijí třeba namísto lipového dřeva, které je v obchodech dostupné hůře. U nás nyní dostanete obojí.

Midwest dodává balsové dřevo v podobě hranolů, desek a řezbářských bloků. V naší nabídce balsa představuje spíše jen doplněk sortimentu ostatních dřev. Je-li balsa vaším hlavním konstrukčním materiálem, asi dáte přednost jinému dodavateli.


Doplnit správnou fotografii.

Ořechové dřevo

Dřevo z amerického ořešáku (ořešák černý - Juglans nigra), který je považován za krále mezi nábytkářskými dřevy. Hustá léta a pravidelně se střídající tmavší a světlejší vrstvy dávají dřevu jedinečný vzhled. Materiál si zaslouží kvalitní povrchovou úpravu, která dá vyniknout jeho kresbě. Pro řezání tohoto tvrdého dřeva je potřeba pilka.

Midwest dodává ořechové dřevo v podobě hranolů, desek a řezbářských bloků.


Ořechové desky a hranolky Midwest.

Třešňové dřevo

Tvrdé dřevo atraktivního vzhledu je z pensylvánské třešně (slivoň pensylvánská - Prunus pensylvanica). Pro řezání je potřeba pilka.

Midwest dodává třešňové dřevo v podobě hranolů, desek a řezbářských bloků.


Třešňové desky a hranolky Midwest.

Mahagonové dřevo

Pravý mahagon se získává ze stromu Swietenia mahogany rostoucího v tropických lesích střední a jižní Ameriky. V širším slova smyslu se za mahagon považuje také dřevo z ostatních dřevin rodu Swietenia a také dřevo některých afrických stromů (např. rod Khaya), ale výrobky -Midwest jsou z pravého mahagonu. Mahagon je považován za výběrové dřevo, má krásnou kresbu a exotický vzhled a hodí se tedy zejména pro dekorační účely. Pro řezání je potřeba pilka.

Midwest dodává mahagonové dřevo v podobě hranolů, desek a řezbářských bloků.


Mahagonové desky a hranolky Midwest.

Březové dřevo

Březové dřevo je tvrdé. Midwest z tohoto dřeva vyrábí pouze kulatinu a také ho používá jako vstupní surovinu pro výrobu překližky, včetně letecké (viz níže).

Letecká překližka

Vysoce kvalitní, tenká březová překližka Midwest se dodává v několika formátech. Nejmenší tloušťka je 0.4 mm.

Korek

Korek není dřevo, ale má k němu blízko. Je to kůra korkového dubu. V železničním modelářství se někdy používá v přírodní podobě pro modelování skal, ale hlavní využití má v podobě přířezů z desek vyrobených z drceného korku, které se používají jako kolejové lože. Korek má pro tento účel vlastnosti téměř ideální. Je lehký, dobře se opracovává a výborně tlumí zvuky a vibrace vyluzované lokomotivami, které jinak někdy dokážou rozdrnčet všechny překližky v konstrukci rámu kolejiště. Výhodný je také jeho vzhled, protože pokud je kolej někde nedostatečně zaštěrkovaná, tak když zpod štěrku vykoukne korek, není to příliš rušivé.

Kolejové lože se někdy vyrábí z desek z čistého drceného korku, jindy se používá plastikorek, který kromě drceného korku obsahuje ještě plastovou příměs. Co je lepší, těžko říci, čistý korek je lehký a snáze se krájí (ale zase se více drobí), plastikorek má jako podklad štěrku vhodnější barvu, ale je o něco dražší a těžší. Záleží samozřejmě také na poměru plastu a korku a na barvě plastu. Korkové lože Midwest je z plastikorku, korkové lože TT, které se vyrábí v naší režii nabízíme v obou provedeních.


Srovnání desky z drceného korku (vlevo) a desky z plastikorku.

nahoru
Plasty
Mosaz
Pakfong
Měď
Fosforbronz
Hliník
Nerez
Uhlík
Dřevo
Profily - přehled
Šroubky a díly
Evergreen
Raboesch
MBS
Mosaz Ms
K&S
Albion Alloys
Midwest
Proedge
Modelcraft
Leptané plechy
Obtisky
Tvarová paměť

Drobné hranolky
Hranoly
Špalíky a směsky
Kulatina ●
Rohové lišty
Překližka
Prkna Midwest
Prkna NESL
Vlnitý plech

 

 

Home ] Plasty ] Mosaz ] Pakfong ] Měď ] Fosforbronz ] Hliník ] Nerez ] Uhlík ] [ Dřevo ] Profily - přehled ] Šroubky a díly ] Evergreen ] Raboesch ] MBS ] Mosaz Ms ] K&S ] Albion Alloys ] Midwest ] Proedge ] Modelcraft ] Leptané plechy ] Obtisky ] Tvarová paměť ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.