Nářadí

 

 

Nástroje pro práci s trubkami

Výrobky K&S Engineering

řezačka trubek K&S 296

Jednoduchá kotoučová řezačka na trubky malého průměru. Pracuje se s ní takto: řezaná trubka se vloží do řezačky, stavěcím šroubem se k ní přitáhne řezací kolečko a pak se s trubkou (nebo řezačkou) za postupného utahování stavěcího šroubu otáčí tak dlouho, až je přeříznutá.


Celkový pohled na kolečkovou řezačku K&S 296.

Výrobce udává rozsah použití od ø1.6 mm do ø16 mm, ale větší průměr než cca 13 mm do ní nedostanete. Je určena pro řezání tenkostěnných trubek z mosazi, mědi a hliníku.

Řezačka je maximálně zjednodušená. Hlavní díly jsou z kvalitních plastů. Kromě samotného řezacího kolečka je kovový ještě stavěcí šroub s vratnou pružinou. Proti řezacímu kolečku nejsou rolny, po kterých by se řezaná trubka odvalovala, jako tomu bývá u větších řezaček, ale jen klínové vybrání v plastovém dílu, do kterého trubka zapadne. Aby se snížilo tření při otáčení trubky v řezačce bez kladek, je příslušný díl vyroben z nylonu. Pro lehké řezání takové zjednodušení vyhovuje.

Řezačka by měla dobře posloužit, nebude-li přetěžována, tj. doporučuji především vyhnout se řezání trubek s tloušťkou stěny větší než 0.5 mm a trubek z jiných než barevných kovů. Řezání trubek až do největšího průměru, který jde vůbec do řezačky vložit, by nemělo vadit, pokud bude dodržena podmínka jejich tenkostěnnosti.


Detail řezacího kolečka.


Řezačka s mosaznou trubkou (téměř) největšího zpracovatelného průměru.


Další pohled na řezačku č.kat. K&S 296.


V této podobě se řezačka prodává.

ohýbačka trubek K&S 321

Sada K&S 321 obsahuje pět pružných nástrčných ohýbadel pro trubky o průměru od 1.5 do 5 mm. Ohýbačka je vhodná pro trubky z barevných kovů (mosaz, měď, hliník). Ohýbanou trubku nasuneme do ohýbadla s nejbližším větším průměrem a tvarujeme podle vlastního uvážení. Tvarování se může provádět volně z ruky, nebo přes tvarový trn. Při volbě průměru ohýbacího trnu je třeba počítat s tloušťkou stěny ohýbadla, případně s vůlemi mezi trubkou a vnitřní stěnou ohýbadla.


Práce s ohýbačkou K&S 321. Takto se to v ruce drží pro fotografování, aby bylo ohýbadlo hezky vidět, při práci je to potřeba vzít do ruky pořádně.

Ohýbadla jsou dlouhá cca 108 mm, z toho je asi 5 mm na jednom konci trychtýřovitě rozšířeno pro snazší zasouvání trubiček. Vnitřní průměry jednotlivých ohýbadel jsou cca 1.9 mm, 2.6 mm, 3.4 mm, 4.1 mm a 5 mm (je otázkou, jestli se trubička průměru 5 mm dovnitř zastrčit dá, nebo ne, ale průměr 4.8 by tam měl jít bez problémů).


Jeden konec každého ohýbadla se rozšiřuje pro snazší zastrkování ohýbaných trubiček.

Obecně k ohýbání trubek: Především je třeba nějak zajistit, aby v ohybu nedošlo ke zborcení profilu trubek. Základní metodou je ohýbat trubku naplněnou jemným suchým pískem. Tato metoda je ale trochu pomalá a v některých případech vůbec nepoužitelná - například právě u nejtenčích trubiček. Další možností je použít profesionální nástroj. Pro každou kombinaci průměr trubky + poloměr (tvar) ohybu je potřeba zvláštní tvarový trn. Pořizovací náklady jsou vyšší a pro malé průměry takové ohýbačky ani nejsou dostupné. Nástrčná pružná ohýbadla K&S jsou další možností. Sice jednoduchou, ale zato levnou a hlavně - zaměřenou na malé průměry trubek.


Celá sada K&S 321 obsahuje pět ohýbadel různého průměru.

Aktuální nabídku těchto nástrojů najdete v ceníku nářadí.

nahoru
Nářadí
Ocelové struny
Sn plechy
Děrování
Vlnitý plech

Ohýbačky

 

 

Home ] [ Nářadí ] Ocelové struny ] Sn plechy ] Děrování ] Vlnitý plech ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.