g
Pakfong

 

o materiálech:
plast - PS
ostatní plasty

mosaz

pakfong

měď

fosforbronz

hliník
nerez
uhlík
dřevo

 

Pakfong

Pakfong je výborný materiál, se kterým se dobře pracuje, ale který se strašně špatně shání. A v češtině jsou navíc potíže i s názvem tohoto materiálu.

Anglicky je to nickel silver, německy Neusilber, v češtině jsou na to různé názory. Slova, se kterými se můžeme setkat jsou pakfong, argentan, monel, alpaka a možná ještě nějaká další. Jedna terminologická konvence říká, že obecný název pro niklovou mosaz je pakfong a další slova (monel, alpaka) jsou názvy konkrétních slitin daného složení (a podle ní se zde řídím já). Druhá konvence říká, že obecný název je alpaka (tato konvence poslední dobou získává navrch a uvidíme jak se to vyvine). Například wikipedie říká, že je to alpaka, ale pak v příspěvku následují i nesmysly, jako tvrzení že pětikoruna je z monelu (kdo to neví, tak prozradím, že je ocelová niklovaná - autorovi asi ještě nezrezla).

Pakfong je niklová mosaz. Je to tedy ternární mosaz a tím třetím kovem je zde nikl. Nikl dává pakfongu stříbřitou barvu, která jej tolik vzhledově odlišuje od žlutých mosazí.

Pokud jde o mechanické a další vlastnosti, tak žádný chytrý text jsem si jako pramen nenašel. Víceméně platí vše, co se píše o mosazi: dobrá obrobitelnost, korozivzdornost, pěkný vzhled a slušná vodivost. Pevnost není příliš vysoká, ale pro mnoho aplikací zcela dostačující. Dobře se spojuje pájením.

Má tedy zhruba stejné využití, jako klasická mosaz a hlavním rozdílem je barva. Já mám tento materiál velice rád a dával bych mu před mosazí přednost, kdyby nebyl tak nedostupný. Možná je moje obliba pakfongu ale jen subjektivním názorem, podpořeným právě tou nedostupností materiálu.

modelářské aplikace

Nejtypičtějším využitím pakfongu jsou kolejnice pro železniční modeláře. V současnosti (2009) dělají kolejnice z pakfongu téměř všichni výrobci modelové železnice, pouze ve větších měřítkách se alternativně využívají i jiné slitiny.

Dále je možné se setkat s pakfongovými lepty, které jsou alternativou k běžnějším leptům ze žluté mosazi.

CuNi12

CuNi12 je asi nejběžnější pakfong, někdy se jeho označení udává také v delším tvaru jako CuNi12Zn24. Slitina obsahuje 12% niklu. Právě z tohoto materiálu jsou tenkostěnné trubky malého průměru a tenké kulatiny Albion Alloys, které najdete v naší nabídce.

Do budoucna bych chtěl nabídku rozšířit především o pakfongové plechy, ale jde to ztuha.

nahoru
Plasty
Mosaz
Pakfong
Měď
Fosforbronz
Hliník
Nerez
Uhlík
Dřevo
Profily - přehled
Šroubky a díly
Evergreen
Raboesch
MBS
Mosaz Ms
K&S
Albion Alloys
Midwest
Proedge
Modelcraft
Leptané plechy
Obtisky
Tvarová paměť

Trubky
Kulatina
Kolejnice

 

 

Home ] Plasty ] Mosaz ] [ Pakfong ] Měď ] Fosforbronz ] Hliník ] Nerez ] Uhlík ] Dřevo ] Profily - přehled ] Šroubky a díly ] Evergreen ] Raboesch ] MBS ] Mosaz Ms ] K&S ] Albion Alloys ] Midwest ] Proedge ] Modelcraft ] Leptané plechy ] Obtisky ] Tvarová paměť ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.