g
Plasty

 

 

Plasty v modelářství

Plastů je obrovská spousta druhů a v modelářství je asi možné nějak využít všechny. Zde píšeme jen o několika nejběžnějších. I tak se to někomu může zdát trochu složité. Pokud stavíte jen statické modely, většinou vystačíte s polystyrénem (a samozřejmě také s jeho alternativou "superstyrénem" - tj. polymerem ASA) a dál ať už to tady ani nepotřebujete číst. Teprve při stavbě funkčních modelů.(a také při použití venku) oceníte specifické vlastnosti (mechanické, optické a jiné) ostatních plastů.

Polystyrén (PS) a "superstyrén" (ASA): Jsou vhodné pro stavbu veškerých statických modelů (kity, modely budov atd.), skříní vozidel pro modelovou železnici, architektonických modelů atd. Kitaři nepotřebují více, snad jen při tvarování kabinek výhodně uplatní také jiné plasty (ale jde to dělat i z čirého polystyrénu). Polystyrén je dostupný v podobě profilů nejrůznějšího tvaru (vyberte si podle potřeby z úvodní stránky materiálů) a desek. Hladké desky se dodávají v provedení čirém, bílém a černém a také se zrcadlovým povrchem. Dále jsou v nabídce desky s reliéfem znázorňujícím některé typické povrchy (zdi, střechy, podlahy atd.) - některé jsou bílé (desky Evergreen - např. tyto), jiné jsou vyrobené z probarveného plastu (např. desky MBS). Polystyrén se dobře řeže a jinak opracovává, snadno se lepí a dobře na něm drží většina modelářských barev. Do jisté míry se dá také tvářet za tepla (více o polystyrénu zde).

Extrudovaný polystyrén (XPS): Lehké a přitom obstojně pevné desky s homogenní strukturou jsou ideální pro létající modely. Nacházejí použití i u architektonických modelů a v dalších aplikacích. V naší nabídce najdete XPS desky s obchodním označením Cellfoam. V méně náročných aplikacích se často namísto XPS používá podstatně levnější pěnový polystyrén (EPS). Ten si kupte ve stavebninách.

PVC: Čiré a barevné průhledné desky jsou lehce ohebné a dají se také tvářet za tepla. Vhodné pro modelování oken a kabin. Pěnové PVC tvoří tuhé a pevné desky, které jsou při své pevnosti lehčí, než desky z jiných plastů (vypadají takto).

Polyester (PES): Čiré desky z polyesteru jsou výborné na modelování (rovných) prosklených ploch na architektonických modelech.

Polykarbonát (PC): Čiré polykarbonátové desky mají ze všech plastových desek nejlepší průhlednost (a jsou tedy vynikající na modely prosklených budov). Ve funkční modelařině je ale ceněna hlavně vysoká rázová houževnatost, která je předurčuje pro stavbu těžce provozovaných funkčních modelů. Dá se dobře tvarovat za tepla (zkuste si postavit jednoduchý větrník z cédéčka).

nahoru
Plasty
Mosaz
Pakfong
Měď
Fosforbronz
Hliník
Nerez
Uhlík
Dřevo
Profily - přehled
Šroubky a díly
Evergreen
Raboesch
MBS
Mosaz Ms
K&S
Albion Alloys
Midwest
Proedge
Modelcraft
Leptané plechy
Obtisky
Tvarová paměť

Polystyrén
Ostatní plasty
Desky

 

 

Home ] [ Plasty ] Mosaz ] Pakfong ] Měď ] Fosforbronz ] Hliník ] Nerez ] Uhlík ] Dřevo ] Profily - přehled ] Šroubky a díly ] Evergreen ] Raboesch ] MBS ] Mosaz Ms ] K&S ] Albion Alloys ] Midwest ] Proedge ] Modelcraft ] Leptané plechy ] Obtisky ] Tvarová paměť ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.