g
Skalpely 47 a 48

 

 

Tužkové skalpely č.47 a 48 s vysunovacím břitem

výrobky Proedge

Nástroj, který je elegantní a přitom i docela praktický. Jeho vlastnosti ocení především ti, kdo při svém řezání potřebují neustále přecházet z místa na místo. Uplatní se také jako nástroj, který nosíme pro strýčka příhodu přidaný mezi tužky v penále. Je ho také možné zaklesnout za okraj kapsy.


Špičky obou tužkových skalpelů s vysunutými čepelemi. Vlevo menší typ č.48 (stříbřitý), vpravo větší typ č.47 (s černěným vroubkováním).

Dva velice podobné nástroje se navzájem liší hlavně velikostí čepele. Větší typ č.47 má čepel s ostřím 9 mm dlouhým, menší typ č.48 má ostří cca 3.5 mm dlouhé.

V ostatních ohledech je konstrukce obou nožů obdobná. Vzhledově připomínají propisku (nebo spíše mikrotužku) a vysunování čepele (i její výměna) se také stejně jako u propisky provádí. Válcová násadka má průměr 8 mm a délku cca 140 mm. Většina dílů je z kovu, povrch je kovově lesklý, černěný, nebo eloxovaný, zčásti vroubkovaný pro lepší držení v ruce.

Propisková konstrukce ale přináší i určité nevýhody. Vysunovací čepel nemůže být upnuta k násadce tak tuze, jako čepele základních typů skalpelů, které jsou v kovových kleštinách. To může působit potíže u přesných přímých řezů. Naopak to může být výhodné při vyřezávání křivek. Čepel sice není otočná volně kolem dokola, jako např. u skalpelu č.410, ale pohyb v řádu desítek stupňů je možný.


Tužkové skalpely se zasunutými čepelemi. Nahoře větší typ č.47 (černěný), dole menší typ č.48 (stříbřitý),

Čepel se vyměňuje po odšroubování špičky - a je to zcela jako u propisky. Pod špičkou najdeme pružinku navlečenou na "náplň" s čepelí.

Tyto skalpely hledejte v ceníku Proedge pod čísly Pro 12047 a Pro 12048, náhradní čepelky pod čísly Pro 40065 nebo 41065 a Pro 40066 nebo 41066.


Rozebraný skalpel č. 47. Uprostřed výměnná čepelka a pružinka vysunovacího mechanismu.

Detaily ukazující vysunování čepele skalpelu č.47. Vlevo zasunutá čepel, vpravo vysunutá čepel. Nahoře špička s čepelí, dole opačný konec skalpelu s pojistkou - po jejím zamáčknutí čepel zaskočí zpět dovnitř.


V této podobě se to prodává - č.kat. Pro 12047 zde nahoře a Pro 12048 dole.

Aktuální nabídku najdete v ceníku nástrojů Proedge.

nahoru
Skalpel 4 (410)
Skalpely 47 a 48
Skalpel C607
Paralelní skalpel

 

 

Home ] Skalpel 4 (410) ] [ Skalpely 47 a 48 ] Skalpel C607 ] Paralelní skalpel ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.