g
Vrtačky

 

 

Ruční vrtačky

výrobky Proedge

Maličké ruční vrtačky mají při práci své nezastupitelné uplatnění i v době elektrického modelářského nářadí. Díky malým rozměrům umožňují vrtání ve stísněných místech, kam se žádný běžný elektrický nástroj nedostane, a umožňují také využít perfektní regulace přítlaku a pomalých otáček, kterou vládnou lidské ruce. Ruční vrtačky mají většinou kleštinová sklíčidla a je do nich pochopitelně možné upnout kromě vrtáků i další nástroje se stopkou patřičného průměru. Jsou určeny především pro malé průměry, do příslušné kleštiny je možné upnout nejtenčí jehlové nástroje (cca od 0.3 mm), jaké do běžných elektrických vrtaček vůbec upnout nelze. Větší vrtáky naopak do těchto ručních vrtaček nedostaneme, většina typů umožňuje největší průměr 1.6 mm, vyjímečně vyhovují až do 3 mm. Pod značkou Proedge najdeme hned několik typů ručních vrtaček a zde se s nimi postupně seznámíme.

Nabídku vrtáků malého průměru, které jsou vhodné do těchto vrtaček, najdete zde.


Tři základní typy ručních vrtaček Proedge - shora č.kat. 58111, č.kat. 56003 a č.kat. 56005.

Ruční vrtačka Proedge 58111


Ruční vrtačka Proedge 58111 připravená k práci.


Ruční vrtačka Proedge 58111 a tuba s výměnnými kleštinami.

Základní typ ruční vrtačky Proedge. Ze všech vrtaček je nejkratší (délka bez nástroje je 81 mm), rukojeť má průměr 8 mm, sklíčidlo 10 mm. V zadní části je na rukojeti volně otočný šestihran (Ok 12.7 mm), který má zezadu miskovitou prohlubeň a umožňuje tak při vrtání na nástroj účinně tlačit prstem. To je výhoda jakou ostatní ruční vrtačky Proedge nemají.

Vrtáky se upínají do čtyřčelisťové kleštiny, která je přístupná po sešroubování převlečné matice (viz obr. níže). Kleština je vyměnitelná, k vrtačce se dodávají čtyři kleštiny, každá je vhodná pro jiný rozsah průměrů, takže můžeme upnout stopku od nejmenší dostupné až do průměru 3 mm. Vrtačka je zhotovena z hliníkové slitiny, kleštiny bývaly u dříve dodávaných vrtaček mosazné (jak je vidět na obrázcích), nově již přicházejí od výrobce vrtačky s kleštinami hliníkovými (bohužel). Jedna kleština je namontovaná ve vrtačce a ostatní tři jsou přiloženy v plastové tubě. Vrtačka se dodává bez vrtáků.

Hlavními výhodami tohoto typu vrtačky jsou: minimální rozměry, volně otočný konec a nízká cena. Z ručních vrtadel Proedge je výrobek 58111 nejprodávanějším typem.


Upínací kleština je pod převlečnou maticí (vrták není součástí dodávky).


Čtyři kleštiny pro různé průměry nástroje - ještě v mosazném provedení. Nyní přicházejí vrtačky s kleštinami hliníkovými.


V této podobě se to prodává - č.kat. Pro 58111.

Ruční vrtačka Proedge 56003


Ruční vrtačka Proedge 56003.

Další typ ruční vrtačky Proedge má délku 112 mm (bez nástroje) při průměru 8 - 10 mm. V zadní části je v rukojeti dutina, určená k uložení vrtáků. Tucet vybraných vrtáků je k vrtačce přiloženo, ale do schránky se jich vejde i více. Schránka se uzavírá šroubovacím víčkem. Právě kvůli této schránce ovšem vrtačka nemá volně otočný konec.

Vrtáky se upínají do čtyřčelisťové kleštiny, která je přístupná po sešroubování převlečné matice (viz obr. níže). Kleština je sice vyndavací, ale jediná a tak je upínací rozsah omezen na průměry od 0.35 mm do 1.6 mm. Vrtačka je zhotovena z hliníkové slitiny, kleština je mosazná. Vrtačku je možné zaklesnout jako propisku za okraj kapsy.

Hlavními výhodami této vrtačky jsou: mosazná kleština a dále to, že v ceně nástroje jsou i vrtáky.


Na obrázku rozebraného nástroje vidíme upínací kleštinu i vrtáky vyčuhující z dutiny v zadní části vrtačky.


Výběr dvanácti vrtáků je součástí dodávky vrtačky Proedge 56003 (jsou umístěny v dutině uvnitř rukojeti).


V této podobě se to prodává - č.kat. Pro 56003.

Ruční vrtačka Proedge 56005


Ruční vrtačka Proedge 56005.

Další typ ruční vrtačky Proedge se podobá předchozímu, také má v zadní části rukojeti dutinu určenou k uložení vrtáků i klipsu pro zaklesnutí vrtačky za okraj kapsy. Rozměry a některé detaily jsou ovšem odlišné. Vrtačka má bez nástroje délku 98 mm, při průměru 9.5 - 11.5 mm. Čtyřčelisťová kleština je v tomto případě vyrobena z oceli a je k vrtačce napevno přidělaná. Umožňuje upínat nástroje o průměru od 0.35 mm do 1.6 mm. Ostatní díly vrtačky jsou z hliníkové slitiny, eloxovaný povrch jí dodává atraktivní vzhled.

Vrtáky ve schráně uvnitř vrtačky nejsou volně nasypané, ale jsou uloženy v plastové tubě. Tím pádem se jich ovšem dovnitř vejde podstatně méně než u předchozího typu. Šest vybraných vrtáků je k vrtačce přiloženo z výroby, do schránky se jich může vejít i více, záleží na průměru. Schránka se uzavírá šroubovacím víčkem.

Hlavními výhodami tohoto typu vrtačky jsou: malá délka a odolná ocelová kleština.


Na obrázku rozebraného nástroje vidíme ocelovou upínací kleštinu i tubu s vrtáky vyndanou z dutiny uvnitř nástroje.


Detail kleštiny s upnutým vrtákem.


V této podobě se to prodává - č.kat. Pro 56005.

Aktuální nabídku najdete v ceníku nástrojů Proedge.

nahoru
Skalpely
Čepele
Dláta
Pilky
Pilové listy
Pokosník
Pilníky
Brousítka
Vrtačky
Vrtáky
Rýsovací jehla
Nýtovadla
Hřebíkovačka
Kladiva
Pinzety
Peany
Přidržovátko
Svěrák
Svěrky
Svěrky šroubovací
Kleště
Lupa
Magna-visor
Sady nářadí
Pro obchodníky
Ceník Proedge

 

 

Home ] Skalpely ] Čepele ] Dláta ] Pilky ] Pilové listy ] Pokosník ] Pilníky ] Brousítka ] [ Vrtačky ] Vrtáky ] Rýsovací jehla ] Nýtovadla ] Hřebíkovačka ] Kladiva ] Pinzety ] Peany ] Přidržovátko ] Svěrák ] Svěrky ] Svěrky šroubovací ] Kleště ] Lupa ] Magna-visor ] Sady nářadí ] Pro obchodníky ] Ceník Proedge ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.