Nákladní vozy

 

 
Micro-Trains Line vyrábí modely nákladních vozů ve velikosti N od roku 1972 a nabízí v tomto oboru nejbohatší sortiment. Díky soustavnému zdokonalování výroby jsou tyto modely trvale považovány za špičku mezi velkosériovými výrobky. Na této stránce naleznete základní přehled a hodnocení sortimentu spíše z hlediska historické věrnosti. Hodnocení technické kvality (provedení detailů, popisů, brzdových armatur atd., ale i hodnocení obalu) je věnována zvláštní stránka. Dostupný je též úplný seznam vyráběných typů vozů.

Předlohy

Sortiment vozů MTL pokrývá poměrně komplexně severoamerickou železniční síť, a to jak po stránce historické, tak i po stránce geografické. Vyjmenovávat všechny železniční společnosti (existující i zaniklé), v jejichž barvách jsou modely nabízeny, nemá smyslu z důvodu jejich značného množství. Připomeňme alespoň několik z těch společností, jejichž tratě tvoří nejodlehlejší části americké sítě. Mezi modely MTL najdeme vozy Canadian National (CN) a Železnic Britské Kolumbie (BCOL), jejichž tratě sahají daleko do severních pustin Kanady. Alaska Railroad (ARR) a úzkorozchodná dráha White Pass & Yukon (WP&Y) dokonce nemají kolejovou vazbu na ostatní síť, vycházejí z tichomořských přístavů a míří k Yukonu, zlatokopecké řece severu. Úzkorozchodný vůz společnosti Oahu Railway and Land Co. nás přenese na slunné Havajské ostrovy, zatímco zkratka NdeM na bočnici oznamuje, že vůz patří Mexickým národním železnicím. V sortimentu je i vůz, který na palubě trajektové lodi překonával moře, když vezl ovoce z Kuby (ještě před nástupem Castrova režimu).

Modely zachycují více než 100 let provozu. Můžeme sledovat změny konstrukce od dřevěných vozů z konce 19. století, přes vozy smíšené stavby (ocelová kostra vyplněná dřevěnými peřejkami) až po vozy celokovové, nejprve nýtované a později svařované. Historickým dokumentem jsou i nátěry vozů, loga a slogany, jimiž společnosti propagovaly své služby. Sledujeme přechod od hnědočervené barvy převažující ve starším období k různobarevným vozům dneška. Loga mění svůj vzhled s ohledem na dobovou módu, železniční společnosti vznikají a zanikají. Atmosféru počátku 20. století nám dobře přiblíží historické chladící vozy s dobovou celoplošnou reklamou, jejíž používání ukončil v roce 1935 zákaz.

Pravdou ovšem je, že MTL se na některé oblasti zaměřuje více a na některé méně. Sortiment nejmodernějších vozů je trochu chudší než sortiment vozů klasického období (30.-60. léta 20. století), nejstarší vozy z počátků železnic (jak je ostatně zvykem u modelářských firem celého světa) chybí zcela.


Ukázka ze sortimentu: vůz dráhy Atchison, Topeka & Santa Fe, číslo katalogu MTL 27270.

Typy vozů

Hospodaření s vozidly se v Americe poněkud liší od našich zvyklostí. Daleko více se tam dbá na typizaci. Jen zcela vyjímečně je nový typ vozidla vyvíjen pro jedinou železniční společnost, většinou je typizovaný výrobek dodáván více drahám. V průběhu života vozidlo běžně mění majitele podle okamžitých provozních potřeb a podle toho jak společnosti vznikají a zanikají. Kromě toho se mění i firemní styl jednotlivých společností. Podvozky nákladních vozů jsou unifikovány téměř úplně. To všechno vytváří příznivé podmínky pro modelářské firmy, které pak mohou od každého typu vozu vyrábět mnoho barevných provedení. Řada firem si situaci dále zjednodušovala a vyráběla například jeden typ zavřeného vozu a jediné provedení podvozku. Stávalo se tak například, že vůz jehož předloha měla dřevěnou skříň, byl znázorněn modelem vozu ocelového, navíc s nesprávnými podvozky.

To ovšem není případ firmy Micro-Trains. MTL nabízí téměř 100 typů vozů ve velikosti N. Aby bylo možné dodržet maximální modelovou věrnost, bylo nutné nejběžnější vozy vyrobit v řadě tvarových provedení, tak jak se v průběhu historie měnila jejich konstrukce. Sortiment MTL tak obsahuje například více než 10 typů čtyřicetistopého zavřeného vozu, dokonce 16 typů padesátistopého zavřeného vozu. Takový výrobní program může sice na první pohled vypadat trochu fádně, modeláře perfekcionisty však jistě potěší.

Sortiment

Základem koncepce sortimentu MTL je soustavné uvádění novinek. Každý měsíc je uvedeno na trh okolo pěti úplně nových barevných mutací vozů a několik “reprintů” - tedy modelů, které byly dodávány před lety a nyní se k nim výrobce vrací (ale s jiným číslem). Několikrát do roka jsou pak novinky zpestřeny o úplně nový typ vozu. Modely ovšem nezůstávají v nabídce trvale; příliš velký sortiment by výrobce neúměrně zatěžoval. Od každého modelu má být vyrobeno tolik kusů, kolik odhadem vystačí asi na tři měsíce prodeje. Takové odhady jsou ovšem velmi ošidné a tak jsou některé modely vyprodány již za několik dní, jiné zůstávají v nabídce několik let (navíc se zdá, že počty některých vozů jsou úmyslně podhodnoceny, aby se sběratelé více snažili). Výrobce se ovšem může k úspěšnému modelu po čase vrátit, "reprint" je však již vyroben s jiným číslem vozu.

 

nahoru
Novinky MTL
Lokomotivy
Nákladní vozy
Podvozky
Dvojkolí
Spřáhla M-M
Kontejnery

Přednosti MTL
Typy vozů
Ceník příslušenství
Vozy skladem

 

 

Home ] Novinky MTL ] Lokomotivy ] [ Nákladní vozy ] Podvozky ] Dvojkolí ] Spřáhla M-M ] Kontejnery ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.