Vodárna

 

 

Stavebnice vodárny

model Micro-Trains v měřítku 1 : 220


Sestavená vodárna na propagační fotografii Micro-Trains.

Micro-Trains postupně připravili celou řadu laserem řezaných stavebnic budov pro modelovou velikost Z. Stavebnice jsou propagovány pouze malými fotografiemi sestavených modelů, což zrovna velké povědomí o provedení modelů a náročnosti jejich stavby případnému zájemci nedává. Proto jsem se rozhodl jednu ze stavebnic prozkoumat blíže, aniž bych ji ale zkoušel sestavit. Pro tento účel jsem si vybral stavebnici budovy, která má blízko ke kolejím, stavebnici vodárny.

Stavebnice obsahuje model klasické americké vodárny s dřevěnou nádrží a sklápěcím ramenem vodního jeřábu. K vodárně je připojená ještě dřevěná bouda, která slouží jako sklad traťováckého nářadí.


Takto se stavebnice vodárny prodává. Malý pytlík a v něm pár destiček.

Když stavebnici dostanete do ruky, je to jen malý nenápadný pytlík obsahující nějaké papíry a destičky. První dojem je zaváhání, jestli toto opravdu stálo za ty peníze. Jsme ale ve velikosti Z, kde je vše mrňavé a skoro vše dost drahé a záleží hlavně na kvalitě provedení. Tak se podíváme dovnitř.


Přiložený návod se zdá být dostatečně podrobný a názorný. V sáčku zůstaly všechny díly stavebnice, navrchu jsou vidět kovové (a další nelaserované) díly - odlitek ramene vodního jeřábu, tenký drát a pár drobností.

Po rozbalení uvidíme to co je na obrázku níže: Složený arch papíru s návodem, několik různě velkých a z různého materiálu zhotovených aršíků s laserovanými díly a sáček s nejdrobnějšími součástkami, většinou vyrobenými jinak než laserem. Hlavní díly spodní části vodárny a skladu nářadí jsou vypáleny do půlmilimetrové překližky, střecha vodárny (na které leží nádrž) je z překližky tloušťky 0.8 mm. Vnitřní kostra nádrže je z milimetrového recyklovaného kartonu, plášť nádrže je z půlmilimetrové překližky (nebo dýhy?) se samolepící úpravou rubové strany, kuželová střecha je ze samolepícího pergamenového papíru. Také konstrukce střechy skladu nářadí a ještě některé drobné díly (např. rámy dveří) mají samolepící úpravu a jsou společně na dalším aršíku půlmilimetrové překližky. Střešní krytina skladu nářadí je asfaltová lepenka, její pásy jsou vyřezány z tenkého tmavého papíru. Rameno vodního jeřábu je tvořeno odlitkem z bílého kovu, kovový je také čep ramene. Tenký mosazný drát má modelovat opásání vodní nádrže. Posledními díly je několik nápisů a stupnice vodoznaku - ty jsou vytištěny po straně návodu ke stavbě.


Všechny díly stavebnice rozložené pěkně vedle sebe.

Díly jsou vyřezané čistě a pokud je všechno udělané tak přesně, jak se na první pohled zdá, půjde sestavování rychle od ruky. Práci navíc urychlí samolepící díly. Většina dílů se lepí disperzním lepidlem (i ty samolepící je lépe zajistit alespoň bodovým zakápnutím), kovové díly se připevní kyanoakrylátem. Trochu hraní si asi vyžádá rameno vodního jeřábu a jeho mechanismus a asi nejvíce času spotřebuje opásání vodní nádrže (pro každou obruč je třeba předvrtat dva miniaturní otvory v místě napínáku a do nich pak zastrčit do pravého úhlu ohnuté konce mosazného drátu).

Pokud jde o povrchovou úpravu, tak dřevěné a papírové díly vypadají i bez úprav celkem přirozeně (pro nově postavenou vodárnu), naopak kovové díly se bez nátěru neobejdou (z mosazi opravdu stahováky na dřevěné vodárně nikdo nikdy nedělal). Většina modelářů ale bude chtít dřevěnou stavbu spíše ve stavu alespoň částečně sešlém a tak se patinování nevyhnou. Vzhledem k použitému materiálu by to ale mělo jít dobře.


Detail provedení některých dílů vodárny.

Takže závěr: Stavebnice vypadá hezky a měl by se z ní dát bez vážných problémů postavit kvalitní model. Cena mi ovšem i tak připadá poněkud přemrštěná. Výrobní náklady lze myslím celkem slušně odhadnout na pár fufníků. Přesto, kdo chce takovouto vodárnu mít, tomu se asi spíše vyplatí stavebnici koupit, než to patlat celé vlastnoručně.

Informace o aktuální nabídce lokomotiv a vozů Micro-Trains pro velikost Z a o jejich cenách naleznete v příslušném ceníku.

nahoru
Vodárna
Ceník příslušenství

 

 

Home ] [ Vodárna ] Ceník příslušenství ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.