g
Vůz na štěpky

 

 

Vůz na dřevěné štěpky

Zvláštní vůz, vypadá trochu jako uhlák, ale je mnohem větší, vypadá trochu jako zavřený vůz, ale nemá dveře ani střechu. Ucelené soupravy těchto vozů míří z lesnatých oblastí Severní Ameriky k papírnám s nákladem důležité suroviny - dřevěné štěpky. Hustota nákladu je poměrně nízká a tak, aby se hospodárně využila dovolená nápravová hmotnost, musí mít vozy velký ložný objem. Mnoho těchto vozů vzniklo rekonstrukcí, většinou z nepotřebných zavřených vozů. Tak jako i u nás, ale o něco dříve, i v Severní Americe přišla chvíle, kdy přepravci odmítli složitě nakládat své zboží do universálních zavřených vozů a pokud jim dráha nenabídla speciální vozy (nádržkové, výsypné atd.) přešli raději na silnici. Dráhy měly najednou nadbytek zavřených vozů, které přepravci nechtěli používat. Rekonstrukce na vůz pro přepravu štěpek patřila k jednodušším metodám, jak dát přebytečným vozům nový smysl. Vozy na dřevěné štěpky ale existovaly i dříve, starší provedení takového vozu si můžete prohlédnou v modelu Intermountain.


Model vozu na dřevěné štěpky v provedení s žebrovanými stěnami.


Model vozu na dřevěné štěpky v provedení s hladkými stěnami.

model de Luxe innovations

Vůz na dřevěné štěpky byl vůbec prvním výrobkem de Luxe innovations a vlastně i důvodem vzniku firmy. Dnes se vyrábějí dvě provedení - vůz s žebrovanými bočnicemi a vůz s hladkými bočnicemi. K vozu je možné dokoupit i věrohodně vypadající model nákladu. Nepodařilo se mi bohužel zjistit podrobnější údaje o konkrétní předloze tohoto modelu, kdo tyto vozy vyrobil, ani jestli jde v tomto případě o rekonstrukci, či novovýrobu.


Pohled shora do prázdných vozů obou provedení.


Vůz Apache Railway APA 1232 s žebrovanými stěnami.


Vůz Southern Pacific SP 355215 s hladkými stěnami.

Informace o aktuální nabídce modelů de Luxe innovations je rozdělena na dvě části. Kontejnery a související zařízení (kromě vozů) najdete v ceníku kontejnerů, ostatní výrobky (včetně kontejnerových vozů) v ceníku amerických modelů velikosti N 

nahoru
Polokatalog
Kontejner 20´
Kontejner 40´
Kontejner 40´ chl.
Kontejner 40´ vys.
Kontejner 45´
Kontejner 48´
Kontejner 53´
Twinstack
Maxi-Stack III
RoadRailer
Zavřený vůz AAR
Vůz na štěpky
Twin Tub
Návěs kontejnerový
Návěs skříňový
Kontejnerové lepidlo

 

 

Home ] Polokatalog ] Kontejner 20´ ] Kontejner 40´ ] Kontejner 40´ chl. ] Kontejner 40´ vys. ] Kontejner 45´ ] Kontejner 48´ ] Kontejner 53´ ] Twinstack ] Maxi-Stack III ] RoadRailer ] Zavřený vůz AAR ] [ Vůz na štěpky ] Twin Tub ] Návěs kontejnerový ] Návěs skříňový ] Kontejnerové lepidlo ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.