g
Zastávka a boudy

 

 

Zastávka a dvě boudy

stavebnice Peco pro velikost N

Malá stavebnice s katalogovým číslem Peco NB-16 obsahuje celkem tři drobná stavení. Základem je přístřešek zastávky - model dřevěné budovy, která poslouží buďto pro úplné vybavení menší zastávky, nebo jako čekárna pro cestující umístěná na ostrovním nástupišti a doplňující tak služby staniční budovy většího nádraží (výrobce v tomto směru doporučuje svoji stavebnici Peco NB-12). Půdorys obvodových stěn je 52 x 16.5 mm, pokud započteme i převislou střechu, tak je to 56 x 27 mm. Čekárna je uvnitř vybavena lavicí pro cestující.

Druhou budovou je dřevěná kůlna s půdorysem 27.5 x 16 mm (stěny). Tato kůlna je postavena ve stejném stylu jako čekárna, tj. má stěny z žlutě lakovaných prken se zelenými doplňky (rohové lišty), ale na rozdíl od čekárny má sedlovou střechu s břidlicovou krytinou. Pokud si potrpíte na stylovou čistotu nádraží, tak je tato kůlna vhodným doplněním zastávky. Jinak ale může být použita víceméně kdekoliv.

Třetí a poslední budovou ve stavebnici je zděná kůlna postavená z režných cihel, s půdorysem 20.5 x 16.5 mm (stěny). Tato stavba s oblou střechou z vlnitého plechu se od předchozích dvou stylově odlišuje. Stejně jako předchozí kůlna, může být i tato použita víceméně kdekoliv.


Takto mají vypadat všechny tři budovy ze stavebnice NB-16 po sestavení (obr. Peco).

Jedná se sice jednoznačně o budovy britského střihu, ale tyto drobné stavby jsou dostatečně univerzální, aby mohly být použity víceméně po celém světě. Pro naše poměry se příliš nehodí typicky britské ozdobné plaňkování okraje střechy čekárny (které lze při stavbě modelu vynechat) a také barevnost by asi u nás byla jiná. Na druhou stranu se použitelnost stavebnice rozšiřuje tím, že není nutné vázat se jen na železnici, mohlo by jít třeba o lépe vybavenou zastávku autobusu.


Krabička obsahující popisovanou stavebnici Peco NB-16.

Stavebnice obsahuje kromě plastových výlisků a návodu ještě několik leptaných dílů, karton s plakáty a jízdními řády na vyzdobení zastávky a kousek čiré fólie na zasklení oken. Plastové díly se lepí běžným lepidlem na polystyrénové stavebnice a v základním provedení nevyžadují barvení. Leptané díly naopak nátěr vyžadují a k budově se lepí jiným lepidlem (např. kyanoakrylátem). Leptaných dílů je ale velmi málo (viz níže). Má-li být na střeše komínek (který je součástí stavebnice), je nutno pro jeho upevnění vyvrtat otvor. Komín se ale považuje za "detail navíc" - nejspíš proto, aby výrobce nemusel v návodu psát, že k základní podobě sestavení stavebnice je potřeba vrtačka.

Budovy lze upravit do jiné podoby, než jak ukazuje návod, ve stavebnici jsou pro tyto účely nějaké díly (okna, dveře) navíc. Ze dvou (či více) stavebnic lze snadno sestavit větší objekt. Stavebnice kupodivu neobsahuje žádné tabule se jménem zastávky (stanice).

Následuje fotografický přehled součástek:


Obvodové stěny¨čekárny (vpravo) a dřevěné kůlny (vlevo).


Obvodové stěny¨cihlové kůlny a střechy pro všechny tři stavby.


Okna, dveře, okapy a další drobné díly. Vpravo dole je lavice do čekárny.


V levém sáčku jsou leptané díly (ozdobné plaňkování okraje střechy a vývěsní tabule), v pravém sáčku je karton s plakáty a jízdními řády a ještě kousek čiré fólie na zasklení oken.

Ceník stavebnic Peco a Ratio je zde.

nahoru
Zastávka a boudy
Nástupiště
Výtopna
Točna
Prohlídková jáma
Stavědlo

 

 

Home ] [ Zastávka a boudy ] Nástupiště ] Výtopna ] Točna ] Prohlídková jáma ] Stavědlo ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.