g
Stavebnice Ratio

 

 

Stavebnice Ratio

Příslušenství k modelové železnici se pod značkou Ratio vyrábí od roku 1950. Zpočátku to byly stavebnice osobních vozů vyráběné z lisované překližky a určené pro měřítko 00 (britská H0). Ve své době to byly nejlepší tovární modely dostupné v Británii. Od roku 1959 v sortimentu přibyly také plastové stavebnice. Firma Ratio rostla a několikrát se stěhovala až ji v roce 1996 koupila firma Peco.

Značka Ratio tím ovšem nezanikla a sortiment Ratio se nadále rozvíjí. Výroba a propagace byla ovšem sloučena se značkou Wills, kterou Peco také koupilo (v roce 1998). Sortiment Wills byl podobný a tak nebylo obtížné výrobu soustředit pod jednu střechu v Buckfastleighu. Pro obě značky Peco vydává společný katalog Ratio & Wills. Je to docela zvláštní, Peco má ještě další výrobky podobného charakteru, které prodává pod vlastní značkou a uvádí je tedy v katalogu Peco. Některé stavebnice Peco a Ratio mají dokonce společnou součástkovou základnu a přesto se objevují v různých katalozích.

Nejvíce výrobků Ratio je pro velikost 00 - kromě budov a příslušenství dělá Ratio i obstojný sortiment stavebnic vozů. Další část sortimentu je věnována velikosti 0. My se zde ale soustředíme na velikost N pro kterou Ratio vyrábí pouze stavebnice budov a různé drobné doplňky (návěstidla, lampy, okna, zdi atd.).

V sortimentu je řada stavebnic budov podle britských předloh, některé vypadají velmi britsky, jiné jsou využitelné i pro kolejiště modelující jiné části světa. Jedná se většinou o menší objekty drážní nebo průmyslové. Stavebnice obsahují kromě součástek z probarveného plastu také poměrně podrobný a dobře ilustrovaný návod v angličtině a někdy také pár dílů z jiných materiálů (lepty, dráty atd.). Díly bývají přesně a čistě vylisované, s jemným rytím. K sestavení stavebnic je potřeba lepidlo a v některých případech je vhodné použít také barvy.

Společným rysem stavebnic Ratio je, že se vesměs jedná o velice malé objekty. Část sortimentu tvoří vyloženě drobné doplňky (jeřáb, pilíř, komín), ale i celé budovy Ratio patří k nejmenším dostupným stavbám mezi modely velikosti N.

Přehled popsaných stavebnic:

č.kat. název poznámka
Ratio 203

Malá jednomístná výtopna

 
Ratio 214

Jeřáb trámové stavby

 
Ratio 228

Sklad ropných výrobků

 
Ratio 240

Ocelový příhradový most s horní mostovkou a kamennými pilíři

 
Ratio 242

Ocelová příhradová opěra pro most, 2 kusy

 
Ratio 248

Zauhlovací zařízení

popis zde dole
Ratio 251

Kamenný most se třemi oblouky

 
Ratio 252

Kamenný oblouk a pilíř (k rozšíření stavebnice Ratio 251)

 
Ratio 253

Kamenný most (jeden oblouk)

 
Ratio 314

Tovární komín cihlový čtyřboký

 
Ratio 315

Dva zásobníky topného oleje

 


Takto vypadají typické krabičky se stavebnicemi Ratio. V krabičkách jsou ovšem baleny jen větší objekty (větší z drobných staveb Ratio). Menší stavebnice jsou dodávány v pytlíkách, jak ukazuje obrázek dole.

zauhlovací zařízení


Krabička se stavebnicí zauhlovacího zařízení.

Model představuje zauhlovací zařízení ocelové konstrukce, jaké bylo používáno britskými železnicemi. Pro české kolejiště se jako zauhlovací zařízení příliš nehodí, ale jako násypka doplňující téměř libovolný průmyslový areál je využitelné velmi dobře a hodí se nejen do období parního provozu, ale i pro modernější kolejiště. Jistou vadou na kráse je svislý uhelný výtah - u nás by byl použit spíše šikmý pásový dopravník. V lomu můžete násypku umístit i nad koleje, tak jak ukazuje obrázek výrobce, jinak se podobné násypky u nás používají spíše k plnění automobilů, například při překládce uhlí z železnice na auta. Takové zařízení, sestávající z jedné, nebo z dvojice násypek, pásového dopravníku a šnekového vykladače vozů, dosud zdobí nejednu českou stanici.

Všechny díly stavebnice jsou vylisovány v jedné barvě, pokud chcete mít pohon výtahu a další díly zelené, tak jak ukazuje obrázek od výrobce, musíte si je natřít.


Takto si výrobce představuje použití zauhlovacího zařízení v britském železničním provozu. U nás se stavba uplatní spíše v průmyslu (foto Ratio).


Ukázka výlisků a stavebního návodu.

Ceník stavebnic Peco a Ratio je zde.

nahoru
Kolejivo Peco
Přestavníky
Lokomotivy
Stavebnice Peco
Stavebnice Ratio
Ceník kolejí Peco
Ceník Ratio a Peco

Výtopna
Jeřáb
Příhradový most
Kamenný most
Zásobník nafty
Komín

 

 

Home ] Kolejivo Peco ] Přestavníky ] Lokomotivy ] Stavebnice Peco ] [ Stavebnice Ratio ] Ceník kolejí Peco ] Ceník Ratio a Peco ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.