g
Služební

 

 

Služební vůz International pro nákladní vlaky

model Kato


Služební vůz dráhy Chicago & North Western (CNW) nese na svém boku také registrační značku dráhy Chicago Great Western (CGW). Patrně modeluje období, kdy CGW byla postupně pohlcena CNW (oficiálně k 1.7.1968).

předloha

Služební vůz International vyvinuly dílny Morrison International, umístěné ve městě Kenton (stát Ohio) v padesátých letech. Požadavky jednotlivých železničních společností na provedení služebních vozů se hodně lišily. Proto přišla firma Morrison International s koncepcí modulární stavby služebního vozu. Předpokládali totiž, že by dráhy těžko přesvědčili k nákupu jednotného služebního vozu a modulární stavbou uspokojili jejich rozdílné požadavky a přitom také dosáhli slušné výrobní typizace. I nejnápadnější a konstrukčně zásadní věc, totiž umístění vyhlídkových oken, byla u jednotlivých dodávek řešena zcela odlišně. Byly tak vyrobeny vozy International s různými typy vyhlídkových kupolí, ale i vozy v provedení s bočními vyhlídkovými okny.

Služební vozy International byly dodány řadě železničních společností: Belt Railway Company of Chicago, Reserve Mining Co., Cambria & Indiana, Terminal RR Association of St. Louis, Elgin Joliet & Eastern, Wabash, Clinchfield, Susquehanna, Western Pacific, Chicago & North Western, St. Louis & San Francisco a dalším.

model

Model Kato byl uveden na trh koncem roku 2001 a narozdíl od předlohy není modulární vůbec, vyrábí se v jediném provedení s kupolí uprostřed délky vozu. Firma sama připouští, že některé varianty neodpovídají zcela přesně své předloze, ale nároky modelářů nejsou, jak se zdá, u vozů tak vysoké, jako u lokomotiv. Pokud se ale zaměříme na hodnocení této jediné varianty pak je nutno říci, že je to model pěkně provedený. Střešní lávky, zábradlí plošin a další drobné detaily jsou vylisovány solidně. Vůz má modelová spřáhla Kato, kompatibilní se spřáhly Magne-Matic (byl to vůbec první vůz Kato vybavený těmito spřáhly). Model může být doplněn o vnitřní osvětlení (dodává se samostatně).


Ještě jednou vůz CNW 10507. Na tomto snímku jsou lépe vidět střešní lávky a zábradlí plošin.

Informace o aktuální nabídce vozů a o jejich cenách naleznete v ceníku amerických modelů velikosti N

nahoru
Alco PA
F3 (A+B)
SD70MAC
SD80MAC
SD90MAC
GE AC4400CW
GE P42
Budd RDC 1-4
California Zephyr
Superliner
Služební
MHC

 

 

Home ] Alco PA ] F3 (A+B) ] SD70MAC ] SD80MAC ] SD90MAC ] GE AC4400CW ] GE P42 ] Budd RDC 1-4 ] California Zephyr ] Superliner ] [ Služební ] MHC ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.