g
MHC

 

 

Spěšninové vozy Amtrak MHC

model Kato


Spěšninový vůz Amtrak 1524 v nátěru podle IV. schématu (model před doplněním žebříků a kola mechanismu dveří).

předloha

Vozy MHC (Material Handling Car) jsou určeny k přepravě pošty a spěšnin, zařazují se na konec souprav dálkových rychlíků, které provozuje Amtrak (tj. za vozy Superliner). Amtrak provozuje dvě provedení vozů MHC. Starší vozy řady 1400 jsou z roku 1986, novější vozy řady 1500 jsou z roku 1989. Obě dodávky vozů vyrobil Thrall. Navzájem se liší provedením střechy i skříně, novější vozy mají podvozky s delším rozvorem, ale nejcharakterističtějším znakem novějších vozů je velké ruční kolo pro ovládání mechanismu dveří.

Z konstrukčního hlediska jsou vozy MHC kombinací nákladní vozové skříně (klasický zavřený vůz) a pojezdu osobního vozu (pensylvánské podvozky).

model

Kato nabízí model vozu MHC řady 1500 od roku 2002. Vozová skříň je plastová a do detailu (provedení střechy, počet svarů bočnice atd.) odpovídá předloze. Vozy jsou z výroby opatřeny modelovými spřáhly Kato upevněnými na podvozku. (Spřáhla jsou kompatibilní se spřáhly Magne-Matic firmy Micro-Trains, nejsou z výroby osazena rozpojovacími trny, ty jsou přiloženy v pytlíčku.) Kvůli pohybům takto uloženého spřáhla chybí vozu čelník včetně hadic a kabelových propojek. V kontrastu s pěkně zpracovanou skříní je jen hrubě provedený spodek vozu, který například s vozy Micro-Trains vůbec nesnese srovnání (ale spodek není při provozu vidět a mnohým modelářům na něm nijak nezáleží). Podvozky mají kovová dvojkolí (s přípravou pro odběr proudu pro koncová světla). Žebříky na koncích vozu a kolo mechanismu dveří (v návodu chybně označené jako kolo ruční brzdy) jsou dodávány odděleně a na model si je osazuje modelář pomocí pinzety. Před montáží je vhodné zmíněné díly (lisované z šedého plastu) opatřit nátěrem stejného odstínu, jaký má vozová skříň.

Vůz se vyrábí v nátěru podle III. nebo IV. schématu Amtraku a prodává se v sadách po dvou kusech s různými čísly. Atraktivní model je vítaným doplňkem souprav Amtraku odpovídajícího období.


Detail vozu Amtrak 1524. Dobře je vidět pensylvánský podvozek a čtveřice otvorů pro montáž žebříku.


Spěšninový vůz MHC z nadhledu (model před doplněním žebříků a kola mechanismu dveří).

Informace o aktuální nabídce vozů a o jejich cenách naleznete v ceníku amerických modelů velikosti N

 

nahoru
Alco PA
F3 (A+B)
SD70MAC
SD80MAC
SD90MAC
GE AC4400CW
GE P42
Budd RDC 1-4
California Zephyr
Superliner
Služební
MHC

 

 

Home ] Alco PA ] F3 (A+B) ] SD70MAC ] SD80MAC ] SD90MAC ] GE AC4400CW ] GE P42 ] Budd RDC 1-4 ] California Zephyr ] Superliner ] Služební ] [ MHC ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.