g
Alco FA-1

 

 

Motorová lokomotiva Alco FA-1 (FB-1)

model Life-Like v měřítku 1 : 160


Lokomotiva Alco FA-1 dráhy Frisco (St. Louis - San Francisco).

Lokomotiva Alco FA-1 (FB-1) byla nákladním protějškem slavnější rychlíkové lokomotivy Alco PA (model Life-Like). Oba typy (PA i FA) se vyráběly ve stejném období let 1946-1950, tedy ještě v době plné slávy lokomotivky Alco, a oč byly lokomotivy PA slavnější, o to byly nákladní lokomotivy FA početnější. V uvedeném období bylo vyrobeno 433 lokomotiv FA-1 se stanovištěm strojvedoucího a 249 lokomotiv FB-1 bez stanoviště strojvedoucího. (Více najdete v přehledu výroby lokomotivky Alco.) Při takto vysokém počtu nepřekvapí, že se lokomotivy dostaly k mnoha železničním společnostem a jejich četné nátěry jsou dnes žádanou inspirací pro modelářskou firmu.

Když se v roce 2000 objevil popisovaný model Life-Like, stal se mezi modeláři okamžitě hitem a to hned z několika důvodů. Jednak to byl model velice podařený, jednak byl nesmírně laciný, a navíc jediný dostupný od tohoto, historicky dosti významného lokomotivního typu. (Již dříve se sice vyráběl model lokomotivy Alco FA-1 pod značkou Roco, ale ten měl původ až v roce 1978 a navíc se k němu nevyráběla lokomotiva FB-1.)

Byl to další článek v řadě "lepších" modelů Life-Like. Detaily skříně jsou pěkně propracované, z výroby jsou dosazeny některé drobné detaily (houkačky), výhrady by snad mohly být ke způsobu zasklení oken kabiny. Lokomotiva má oba díly poháněné, což je dnes již běžné, ale u starších výrobků Life-Like tomu tak nebývalo. V roce 2006 se lokomotivy dodávají již jen s modelovými spřáhly. Lokomotivy se dodávají v celé řadě barevných variant, většinou jsou od každé dráhy k dispozici dvě sady A + B, což umožňuje sestavit čtyřdílnou lokomotivu vhodnou do čela opravdu těžkého nákladního vlaku.

Nízká cena tohoto modelu stojí za zvláštní zmínku. Již jako novinka bylo toto Alco nabízeno za cenu výrazně nižší, než srovnatelně propracované modely jiných výrobců. Dvoudílná lokomotiva stála stejně, jako o generaci starší a přitom jednodílné lokomotivy. I když se to postupem času trochu srovnalo, i dnes patří k velice levným mašinkám, a uvážíme-li, že se vlastně jedná o dvě lokomotivy, je to možná vůbec nejlevnější stroj (alespoň z těch, které stojí za řeč). A to je důležitá zpráva pro ty, co hledají pojezd na přestavby.


Dvojče FA-1 + FB-1 dráhy Lehigh Valley.


Detail přední části lokomotivy SLSF 5200 (SLSF = St. Louis - San Francisco).


Lehigh Valley 530 zezadu z nadhledu.


Bok lokomotivy Alco FB-1 SLSF.

Přehled různých provedení modelu lokomotivy Alco FA-1 (FB-1)

Řazeno podle katalogových čísel.


Life-Like 7447 - Lehigh Valley 530 + 531


Life-Like 7457 - Frisco (St. Louis - San Francisco, SLSF) 5200 + 5300


Life-Like 7458 - Frisco (St. Louis - San Francisco, SLSF) 5215 + 5315

Informace o aktuální nabídce lokomotiv a o jejich cenách naleznete v ceníku amerických modelů velikosti N

nahoru
Sedlová tendrovka
Y3 N&W
Alco FA-1
Alco FA-2
Alco PA
E8 A/B
F40PH
GP18
GP20
SD7/9
SW8 a SW1200
Erie-built
Nákladní vozy

 

 

Home ] Sedlová tendrovka ] Y3 N&W ] [ Alco FA-1 ] Alco FA-2 ] Alco PA ] E8 A/B ] F40PH ] GP18 ] GP20 ] SD7/9 ] SW8 a SW1200 ] Erie-built ] Nákladní vozy ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.