g
Sedlová tendrovka

 

 

Parní lokomotiva se sedlovou vanou

předloha

Hledat předlohu tohoto modelu není vůbec snadné, ale nejspíš bychom ji našli na vlečce některého průmyslového podniku, v překladišti nebo přístavu. Tendrovky (a zvláště malé tendrovky) se v traťové službě na severoamerických železnicích téměř nevyskytovaly. Pro nás je velmi neobvyklým zjevem sedlová vana, ale v jiných částech světa bylo toto řešení u malých lokomotiv celkem běžné, asi největšího rozšíření dosáhly tendrovky se sedlovou vanou ve Velké Británii.

Přehled parních lokomotiv


Lokomotiva se dodává bez čísla, s vlastnickou značkou dráhy Atchison, Topeka & Santa Fe. Jinou variantu jsem zatím neviděl.

model Life-Like v měřítku 1 : 160

Jak již bylo napsáno, k tomuto modelu není známa konkrétní předloha a dost možná ji ani nemá. Velmi pravděpodobně je to volný výtvor výrobce na téma typická sedlová tendrovka. Výrobce si asi upravil rozměry s ohledem na velikost elektromotoru a rozvor náprav s ohledem na snadnou výrobu. Rozvod je velice zjednodušen, rozměry tyčí jsou zjevně nadsazeny a celkový dojem zhoršuje ještě jejich lesklé provedení. Skříň vypadá docela přijatelně, ale nýtování by mohlo být jemnější. Je to prostě velice starý výrobek a je to na něm vidět.

Co se s takovou lokomotivou dá dělat? Je velice levná a to ji (spolu s neobvyklým vzhledem) přímo předurčuje jako mašinku pro úplné začátečníky a hračku pro děti. Cena vypadá lákavě také pro účely přestaveb, ale rozvod je téměř neupotřebitelný a rozvor netypický, takže toho z ní asi moc neuděláte (snad nějaký úzkorozchodný diesel). Určitě se hodí (po důkladném napatinování) jako lokomotiva, která posunuje kdesi vzadu, kam není moc vidět, případně jako nepoužívaný šroťák na zarostlé koleji. Ostatně, pokud chcete severoamerickou posunovací tendrovku, tak nemáte moc jiných možností, jak ji získat, než vzít zavděk tímto strojem. Takže si ji nakonec pořídí i "seriózní modeláři" a před svými kolegy budou skrývat, že mají doma tuhle (roztomilou) hrůzu...


Pohled zezadu.


Pravý bok lokomotivy.

Informace o aktuální nabídce lokomotiv a o jejich cenách naleznete v ceníku amerických modelů velikosti N. 

nahoru
Sedlová tendrovka
Y3 N&W
Alco FA-1
Alco FA-2
Alco PA
E8 A/B
F40PH
GP18
GP20
SD7/9
SW8 a SW1200
Erie-built
Nákladní vozy

 

 

Home ] [ Sedlová tendrovka ] Y3 N&W ] Alco FA-1 ] Alco FA-2 ] Alco PA ] E8 A/B ] F40PH ] GP18 ] GP20 ] SD7/9 ] SW8 a SW1200 ] Erie-built ] Nákladní vozy ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.