Novinky

 

 

Co je nového na stránkách ?

Změny provedené během posledních několika let.

na cestě:(čtěte mimo jiné také zde)

Pozor: změna konvence na určování smyslu lodních šroubů od 1.7.2019

červenec 2023

Modelářské nářadí: Byl aktualizován ceník Modelcraft.

leden 2023

Modelářské nářadí: Byl aktualizován ceník Excel (Proedge).

říjen 2020

Lodní motory a gumové profily (Raboesch): Úplně nové jsou nabídky elektromotorů pro modely lodí a gumových profilů pro ochranu trupů lodí proti nárazům. Profily jsou: lemovací kruhové, půlkruhové a lemovací tvaru U.

Dřevěné materiály (Bud Nosen Models): Oprášená nabídka dřeva, doplněn sklad (dosud největší dodávka dřeva) dílčí cenové posuny směrem nahoru i dolů. Potíže jsou jen s balsou, ale tu mám spíše jen jako doplňkový prodej, takže žádné drama se nekoná.

září 2020

Kolejnice (Maquett - Raboesch): Nově nabízíme plastové kolejnice - vhodné na modelování nákladů vozů.

Pletivo (Maquett - Raboesch): Po delší době opět máme menší nabídku pletiv s drobnými oky, (nabídka se bude během října výrazněji rozšiřovat).

Peco (kolejivo): Byly aktualizovány ceníky pro velikost N (včetně ceníku budov), ceník kolejnic a spojek, ceník pro velikost 0, pro velikost H0 i pro velké velikosti. Byly doplněny četné novinky a několik málo cen bylo upraveno podle aktuální situace.

Modelářské nářadí: Byly aktualizovány ceníky Modelcraft i Proedge.

březen 2020

Změna obchodních podmínek (poštovné balné atd.): S ohledem na nejnovější zkušenosti s fungováním světa znevýhodňuji posílání na dobírku a přerušuji alespoň na dobu karantény veškeré posílání poštou. Nové sazby dopravného reagují mj. na to, že dopravci hlásí, že hotově nelze platit a banky chtějí za platbu kartou zvýšené výpalné. Tedy alespoň symbolicky motivuji zákazníky k platbě předem na účet.

Evergreen (plastové desky, profily atd.): Od 26.3. zavádíme mírné zdražení Evergreenů. Toto zdražení reaguje na předchozí úpravy u výrobce a ve světě. Současnou nestabilitu nebere nijak v potaz a pokud ČNB nedokáže udržet stabilní měnu, bude následovat zdražení další a větší. (Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ČNB o korunu, kterou již dříve pomrvila "kurzovým závazkem" teď nějak pečovat začala. Pánové makroekonomové mají rádi slabou měnu a inflaci.) Hladké desky malého (základního) formátu se nyní nezdražují, do nabídky přibylo několik nepodstatných novinek.

Modelcraft (modelářské nářadí): Byl zveřejněn nový ceník Modelcraft. Je tu celkem dost novinek, některé i docela zajímavé. Několik málo cen bylo při té příležitosti změněno.

leden 2020

Midwest (dřevěné materiály): Po dlouhých odkladech přišla konečně nová dodávka. Asi pětina objednaného nedorazila, výrobce má zjevně nějaké potíže.Vyplývají z toho důležité změny v sortimentu - tam kde nejde výrobek nahradit ekvivalentem od BNM, nelze očekávat brzké doplnění. Výrobek pak bude považován za dlouhodobě nedostupný, nebo rovnou zrušený. A samozřejmě, dodávku provází úprava cen, především u položek, které nebyly dlouho doplňovány. Nyní podrobněji k některým skupinám výrobků:

Nejpozitivněji dopadlo doplnění zásob "špalíků atd." - přišla slušná zásoba, jsou i nějaké novinky, trochu to kazí jen strmý růst ceny balsy. V případě korkového lože je první potíž, nepřišly žádné korkové desky tloušťky 5 mm. V případě hranolů a desek z lípy a tvrdých dřev jsou jen drobné změny, za zmínku stojí obnovení prodeje 1 mm silných desek. Také v případě uhlíkových profilů jsou změny nepodstatné. Katastrofální změny v podobě likvidace sortimentu postihly oblíbenou nabídku malých lipových hranolků (zrušeny větší rozměry), dále nabídku dřevěných stěn a podlah (zrušen celý sortiment, ale větší rozměry budeme ještě dlouho doprodávat) a kompletně vypuštěna byla také nabídka stavebnic parních strojů a lodí.

červenec 2019

Proedge (modelářské nářadí): Byl zveřejněn nový ceník Proedge. Změny jsou nevelké, pár novinek a pár zrušených výrobků. Ceny se většinou zvyšují, ale docela mírně. U pilníků jsou i nějaká zlevnění. Nové ceny platí pro objednávky od 22.7.2019.

Raboesch (lodní šrouby, plastové desky): Především - s jistým zpožděním za naším dodavatelem - i my zde otáčíme konvenci určování smyslu lodních šroubů. Dále bylo doplněno pár nových položek a aktualizovány některé ceny. Největší změny jsou v cenách mosazných vložek pro klouby (kde jsem po řadu let jaksi zapomínal zdražovat). Dále: veškeré plastové profily základní délky (33 cm) se zdražují o 2 Kč (cena metrových délek zůstává beze změny), ceníky pdf jsou také aktualizovány.

K&S (kovové materiály): Pokračuji ve změnách nabídky této značky. V květnu zahájenou práci jsem záhy přerušil a nyní se k ní vracím. Nyní byly provedeny změny u dalších několika desítek položek.

květen 2019

K&S (kovové materiály): Po čtyřech letech jen minimálních zásahů nyní zásadně oprašuji sortiment K&S. Novinek je jen několik, ale mění se dostupnost některých doprodejových položek a hlavně ceny. Celý proces se asi protáhne na několik týdnů. První změny vstoupily v platnost od 1.5. a průběžně budou doplňovány další. Věnujte tomu pozornost, některé již upravené položky mohou být v nejbližších týdnech přeceněny ještě jednou. Prozatím se nepředpokládají změny u položek katalogových čísel řady 9800 (9801-9872), malých plechů (250-277), měkkých profilů a některých dalších tvarů (5070-5098). Ale kdoví jak to do konce měsíce dopadne. Až bude proces změn ukončen, napíšu to sem.

Albion Alloys (kovové materiály): Novinky v sortimentu hliníkových plechů - nyní již od tloušťky 0.15 mm.

Modelcraft (modelářské nářadí): Byl zveřejněn nový ceník Modelcraft. Je tu celkem dost novinek, některé i docela zajímavé. Několik málo cen bylo při té příležitosti změněno. POZOR: několik oblíbených výrobků bude řadu měsíců nedostupných (nejsou ani u výrobce - např. PKN6003).

Zásilkovna (levnější doprava): Služby zásilkovny představují novou alternativu k poště a DPD. Tato nová možnost je výhodná především pro menší soukromé objednávky. Firemní klientela asi zůstane u DPD a pošta... pošta jako státem chráněná instituce jistě nezanikne, jen jí budeme přes daně posílat vyšší podporu na přežití. Aktualizované obchodní podmínky obsahují nyní nejen nabídku zásilkovny, ale při té příležitosti jsem také lehce posunul hranice cenových pásem pro slevu z poštovného, resp. balné.

únor 2019

JTT (krajina): Zpracována byla nabídka středního rostlinstva - to jsou keře, květiny, zelenina, polní plodiny a jiná zajímavá flóra, která může krajině dodat hezký detail. Připravuje se nová dodávka, která dále rozšíří tuto nabídku. Zkuste objednávat i to, co momentálně není skladem. V nabídce JTT se připravují i další změny, hodně novinek, ale i proškrtání některých zrušených výrobků. Ceny se už dlouho neměnily a zřejmě ještě po celý březen zůstanou stabilní (do výše aktuálních zásob).

Midwest (dřevěné materiály): Drobné úpravy nabídky - hlavně posuny cen a dostupnosti, ale také pár novinek a nějaká zpřesnění popisů. Věc není ještě zcela hotová, tak jako se nedaří dopravit sem další dodávku této problematické značky.

prosinec 2018

Poštovné: Opět po zhruba 4 letech a s někalikaměsíčním požděním za našimi hlavními dopravci upravuji cenu poštovného. Balné atd. nechávám zatím beze změny, ale i tam by to chtělo aktualizaci.

Kadee (USA - vozy a spřáhla): Opět po letech byl aktualizován a podle skutečného stavu opraven ceník Kadee (spřáhla, podvozky, atd.). Do ceníku bylo doplněno mnoho novinek. Nabídka vozů zde aktualizována nebyla, aktuální verze je k dispozici na  v internetovém obchodě na 4.litomysky.com.

říjen 2018

Internetový obchod: Konečně se opravdu zvolna pracuje na vytvoření alespoň nějakého internetového obchodu - v provizorní pracovní podobě ho můžete vidět na http://4.litomysky.com. Leccos není připraveno,jsou nutné i dost rozsáhlé systematické změny, ale už teď je tam zaneseno mnoho výrobků z oboru nářadí, mnoho věcí, které zde nemají obrázek je tam představeno lepším způsobem. Nejsou tam zatím obchodní podmínky a jiné základní věci, formálně to není funkční obchod, ale jako podklad pro výběr zboží to můžete použít už teď. Pokud se vám tam podaří vytvořit objednávku, budeme se jí určitě věnovat.

BNM (dřevo): Novinky - další rozměry doplňující nabídku lipových hranolů a špalíků, též tvrdých dřev, kulatiny a překližek. Značné množství nově doplněných rozměrů. Po roce se také upravují ceny.

září 2018

Modelcraft (modelářské nářadí): Byl zveřejněn nový ceník Modelcraft. Je tu nějaké množství novinek, některé i docela zajímavé. Žádné ceny (u dříve zavedených výrobků) se nemění.

Proedge (modelářské nářadí): Byl zveřejněn nový ceník Proedge. Změny jsou nevelké, pár novinek a pár zrušených výrobků. Ceny se většinou zvyšují, ale docela mírně. Nové ceny platí pro objednávky od 15.9.2018.

Evergreen (plastové profily): Po více než 3 letech nastává další plošné zdražení Evergreenů, ceny nejprodávanějších balení se zvyšují o 10 Kč na 95 Kč, ceny ostatních výrobků obdobně. Do nabídky se dostávají také nějaké novinky: Zásadnější novinkou je doplnění sortimentu o profily tvaru T, profily tvaru Z a o barevné průhledné desky. Dále přibyly dlouhé trubky, silné desky malého formátu, balíček odřezků a další "palcové hranoly".

Raboesch (lodní šrouby, plastové desky): Bylo doplněno pár nových položek a aktualizovány některé ceny. Dokonce je tam jedno zlevnění a to u desek z polykarbonátu (PC).

prosinec 2017

BNM (dřevo): Novinky - další rozměry doplňující nabídku lipových hranolů a špalíků, též tvrdých dřev, kulatiny a překližek a s tím spojené úpravy cen.

K&S (mosaz): Nové průměry mosazné kulatiny v imperiální řadě a také nějaké úpravy cen u starších výrobků.

Modelcraft (nářadí): Spousty nových položek byly doplněny do nabídky Modelcraft. Ceny dříve zavedených výrobků většinou zůstaly beze změny, ale u několika málo položek přece jen nějaké to zvýšení nastalo.

červenec 2016

Peco (kolejivo): Ceníky Peco byly aktualizovány. Nějaké novinky, nějaké posuny cen. Jde o ceník kolejnic a drobného kolejiva a o ceníky pro velikost N, pro velikosti H0/H0e/H0n3, pro velikosti O/Oe a pro velikosti 1/IIm/SM32. Zase až tak moc cen se neměnilo, naprostí většina zůstala od minula stejná.

duben 2016

plastové desky (Raboesch, Evergreen a Midwest): Duben přináší vícero drobných změn v tomto sortimentu. Nejvýznamnější novinkou jsou nové PS (HPS) desky velkého formátu od Raboesche. Skoro metrové desky uvádí tato - především lodičkářská firma - jako možnost, jak vyrobit celou palubu modelu lodi vcelku, z jednoho kusu. Ale velký formát má řadu využití i v ostatních modelářských oborech. (Pozor, u větších formátů PS desek Raboesch došlo ke změně katalogových čísel.) Naopak desky z čirého PVC se dodávat přestávají a přesouvají se tedy do kategorie "doprodej". Jde patrně o výsledek proti-PVC propagandy ekologistického náboženství. Ani desky Midwest nejsou nyní komplet, ale prozatím ponechávám v režimu "skladem", upřesním později. U velké části desek Raboesch se mírně zvyšuje cena (kromě již zmíněných se to týká také desek polyesterových). Z doprodávaných desek Midwest jsou definitivně vyprodané a tedy vyřazené z nabídky následující: Mid 70104, 70201, 70301, 70801 a 70802.

prosinec 2015

Midwest (korek a dřevěné materiály): V souvislosti s novou dodávkou Midwest se zdražuje korkové lože pro velikosti N a H0. Korek pro tyto dvě velikosti je po několika (více) měsících opět dostupný a zásoby jsou značné. Dále se zdražují reliéfní desky Midwest. Také zde jsou nyní dostatečné zásoby.

Peco (koolejivo): Také zde usilovně pracuji na škodlivé deflaci a doháním zdražení, ceny se nyní měnily asi u 20 položek. Jsou ale i novinky, například nové obloukové výhybky N, ale do přehledu budou doplněny až následně.

září 2015

JTT (stromy a krajina): Zdražuje se většina sortimentu JTT, staré ceny platily beze změn od roku 2009 a už bylo opravdu načase dohnat vše co se mezitím událo. Jeden (prý studovaný) pán, aby ho čert vzal, říká, že je teď období škodlivé deflace, no a takhle to vypadá v praxi. Běžný nárůst cen je kolem 25% (!).

Modelcraft (nářadí): Nářadí Modelcraft se opět (po roce a čtvrt) zdražovalo. Část sortimentu se zdražila rozumně a část strašně. Nový ceník je zde. Ta deflace nás položí.

Plechy (fosforbronz): Po letech konečně máme tloušťku 0.15 mm v obou formátech oblíbených fosforbronzových plechů.

Peco (kolejivo): Opět nějaké drobné úpravy cen u kolejiva Peco velikostí N, jde o položky, na které se minule zapomnělo.

Balené dřevěné hranoly (Midwest a NESL): V návaznosti na zdražení profilů Evergreen se na stejnou úroveň sjednocují i ceny ostatních pytlíkovaných profilů, tj. především balených hranolů Midwest a NESL.

Albion Alloys (kovové materiály): Všechny ceny profilů se zvyšují o 10 Kč. A jsou tu také nějaké novinky: mosazné hranoly, mosazné profily tvaru I a nějaké nové plechy (SM5-SM8).

K&S (kovové materiály): Z nabídky byly vyřazeny některé z dříve zrušených výrobků, které se již doprodaly. Jde zejména o K&S M11, M31, M32, M33, M34, M36, M80, M81, M82, M84, M87, M88, 2709, 2712, 2713, 2716, 2777, 2779, 2780, 2781, 6094, 6097, 6120, 6122. Zvyšuje se cena výrobků katalogových čísel řady 9800 (9801-9872), malých plechů (250-277), měkkých profilů a některých dalších tvarů (5070-5098). Novinky jsou K&S 9880-9887.

červen 2015

Evergreen (plastové profily): Po delší době přichází výraznější zdražení Evergreenů, ceny nejprodávanějších balení se dostávají na 85 Kč, což je cena, za kterou se totéž balení prodávalo přec více než 10 lety, když jsme s Evergreeny začínali. Pak byla éra zlevňování, ale to už je pryč. Například desky jsou nyní již dražší, než tenkrát.před lety.

květen 2015

Peco (kolejivo): Naše nabídka byla rozšířena o řadu dalších položek, doplňuji především kusové kolejivo velikostí N, velikosti 0 a velikosti H0e. Tímto budeme nabízet vlastně už úplný sortiment kolejiva těchto velikostí a to i různé málo žádané věci. Vynechávám jen některé - opravdu - obskurnosti a pokud zjistíte, že v nabídce něco chybí, je to spíše tím, že to až dosud nepřišlo od výrobce, než že bych to neobjednal..U velikosti 0 přibývají do nabídky i některé díly vozidel a také např. nádražní lavičky (vše uvedeno v ceníku kolejiva 0). No a pochopitelně se u řady výrobků zvyšují ceny. Kurz britské libry rostl ještě rychleji, než dolaru, tím spíše než eura.

duben 2015

Proedge (modelářské nářadí): Byl aktualizován ceník Proedge. Minulý ceník pocházel někdy z roku 2012, a když mezitím dolar zdražil z nějakých 19 Kč/USD na současných skoro 26 Kč/USD, tak to někde musí být znát. Kromě jedné položky se zdražilo všechno, mnoho položek o cca 30-35%, některé i více, málokteré méně.

K&S (kovové materiály): Přepracována byla nabídka ocelových strun. Ceny sice se zvýšily, ale oproti jiným zdražením překvapivě mírně. A je tu nový výrobek K&S 512 s průměrem 7.1 mm - věru důkladná struna.

listopad 2014

mosaz (profily): V nabídce mosazných profilů dochází ke změně ceny u bezmála celého sortimentu (kromě asi dvou položek). Zdražení je docela výrazné, což je dáno především tím, že jsme tyto ceny již řadu let neměnili (až na vyjímky - např. v roce 2012 byly zdraženy některé profily tvaru U). Většina cen ale zůstávala beze změny od května 2010, tedy 4 a půl roku a mnohé byly ještě starší a už to bylo opravdu neudržitelné.

Pokud jde o sortiment, je v něm jen málo změn, ale jedna novinka stojí za zmínku - konečně byl do nabídky doplněn mosazný plech tloušťky 0.2 mm. Tato novinka byla dlouho neúspěšně žádaná a teď ji konečně máme (větší formát je už skladem, menší bude vbrzku doplněn). Další novinkou jsou tažené profily tvaru U a několik nových položek je u profilů tvaru T. Několik málo položek naopak naši nabídku opouští, resp. se ještě bude doprodávat zbytek zásob. Jde například o trubku Ms 825175.(již doprodána) a výrobky Ms 77525, 72525 a 9074 (nyní se přesouvají do doprodeje).

Albion Alloys - brusivo: Také celý sortiment brusiva Albion Alloys / Flex-i-file byl přeceněn (zdražen). Také zde šlo o úpravu cen, které byly velmi dlouho v platnosti beze změn (přinejmenším od května 2011 - ceník se sice měnil i později, ale vždy šlo jen o doplňování novinek). Nabídka byla při této příležitosti rozšířena o řadu nových, velice zajímavých položek..Sortiment profilů Albion čeká také přecenění, již je připraveno, ale v platnost vstoupí až za nějaký čas. Všechny ceny základního sortimentu (cenové kategorie A, B, C a D) budou zvýšeny o 10 Kč. Současně do nabídky přibudou i nějaké novinky.

srpen 2014

Změna obchodních podmínek (zvyšuje se poštovné): Prostudujte si opravené obchodní podmínky, vyvalí se na vás změny za několik roků. V pozadí jsou události, jako že naše spolupráce s PPL vyšuměla do ztracena, když jsme dostali lepší nabídku od DPD, že pošta několikrát (skrytě, nebo otevřeně) zdražila, takže se již u většiny zásilek nevyplatí ji používat, že do ztracena vyšuměla i "pošta bez hranic" o kterou po počáteční vlně používání zákazníci zcela ztratili zájem, že jsme se zlepšili v balení, takže u rozměrných zásilek méně často účtujeme balné atd. Typická zásilka zdražuje cca o 20 Kč, což není málo, ale u drobných zásilek a u dobírek odesílaných službou DPD (zde včetně velkých balíků) jsou změny malé cca do 5 Kč. U některých typů velkých objednávek se cena dopravy dokonce nemění vůbec, nebo, vyjímečně i klesá. Hlavní změnou je skutečnost, že pošta je nyní u většiny zásilek dražší volbou. Proto doporučuji všem, aby zvážili použití DPD i při posílání soukromých objednávek. Máte-li někoho přes den doma, můžete-li si nechat balík poslat do práce, k babičce, do Uloženky, nebo nevím kam, použijte DPD. Je to rychlejší, levnější a pro mne pohodlnější. Změny vstupují v platnost okamžitě (pro objednávky došlé od 26.8.2014) a nejvýš u několika málo případů přimhouřím oko (můžete to brát tak, že jsem část dopravného odpouštěl z dobré vůle už asi dva roky). Obchodní podmínky by ještě zasloužily nějaký zásah, zejména ve druhé polovině textu... časem... Změna, která zde zatím nebyla vzata v úvahu je celková ztráta hodnoty koruny. Bude zohledněna nejspíš k 1. lednu posunutím pásem pro stanovení ceny dopravného o 1000 Kč výše. Ještě to není definitivní, ale zhruba takto s tím počítejte.

Během prvního dne platnosti ještě podmínky doznaly drobné změny, upravovaly se zvýhodněné sazby pro větší zakázky.

Evergreen (plastové profily): Do nabídky plastových hranolů byly doplněny některé rozměry nově dostupné v délce 60 cm (kolem katalogového čísla EV 380) a některé rozměry.nově dostupné v doplňkové řadě (katalogová čísla 7000 a 8000).

K&S (kovové materiály): Do nabídky bylo zavedeno větší množství nových výrobků v metrových délkách. Jedná se o výrobky v metrických řadách, většina z nich byla již dříve dostupná v délce 0.3 metru, ale některé řady byly v metrové délce prodlouženy k novým, větším průřezům a jsou tu i úplné novinky. O metrové délky byla rozšířena nabídka: hliníkových trubek, mosazných trubek - základní řada i tenkostěnná řada, a mosazná kulatina. V případě metrických měděných trubek jsou novinkou jak krátké, tak metrové délky. Pouze v metrové délce je nová řada metrických ocelových strun.

V případě starších výrobků se naplno rozeběhlo přečíslování z číselné řady xxx na novou 8xxx, které symbolizuje změnu způsobu balení. Profily jsou nově na jakémsi úzkém blistru, ze kterého se sundávají stažením (roztržením) tenoučké fólie. Hlavní výhoda je, že z nich nyní není nutno pracně odstraňovat zbytky nálepek. Stále ale doprodáváme i výrobky balené postaru, od některých položek máme ještě značné zásoby.

Aktualizováno bylo hodně cen, ve všech případech jde o zdražení, ale i tak jsem ještě stále silně pozadu za úpadkem české koruny. Další ceny budou upraveny v blízké budoucnosti. Několik starších výrobků KaS také definitivně opouští naši nabídku. Mnoho zákazníků mrzí zrušení výrobku KaS 727 - odstřižky plechu. (Výrobci prý s novou technologií zbývá tak málo odstřižků, že to není z čeho dělat. Zbylé odstřižky se zpracovávají do výrobku K&S 707.) Přehled zrušených: M52, 727, 6102, 6104, 6112, dále dopsat.

květen 2014

Peco (kolejivo): Důkladnou revizí prošla celá nabídka Peco. Přibylo větší množství novinek (dílem opravdové novinky, dílem starší věci na tomto webu dosud nenabízené). A hlavně jsou tu nové ceny. Zdražování jsem zanedbával již vloni, pak celou věc zmrvila ČNB se svou vyčůranou devalvací a výrobce s novým rokem také dělal úpravy, takže zvýšených cen je mnoho. Přesto zůstalo i dosti výrobků s cenami starými, pokud jsou nabízeny z našich starších zásob. Ale i na ně časem dojde.

Projděme si jednotlivé ceníky s ohledem na novinky v sortimentu. Ve velikosti Z je nabídka kolejiva až na cenu beze změny. Velikost N:doznala značného rozšíření, jsou tu nové typy výhybek u obou typů kolejiva a další změny, také :nabídka stavebnic budov obsahuje několik nových položek. Velikost H0 na normálním rozchodu tradičně nechávám jiným (přesto jsem zde něco přidal), ale věnuji se zde úzkorozchodkám. Úzkorozchodka H0e zaznamenala jen drobné změny, ale úplně nově se do nabídky dostala u nás málo známá velikost H0n3. U velikosti 0 přibylo hodně novinek, doplněn byl především sortiment kolejiva BH, rozšířena byla nabídka drobného kolejiva a přibyly i některé díly a stavebnice vozidel. V nabídce velkých měřítek (1, IIm (G) a SM-32) jsou jen drobné změny. Sortiment kolejnic se rozšířil o výrobek IL-70 (zavedený kvůli velikosti H0n3). Hodně položek obohatilo nabídku přestavníků a elektroinstalace Peco Lectrics.

Modelcraft (modelářské nářadí): Také zde byly doplněny nové výrobky do ceníku. A novinek je věru hodně. I u této značky je zvýšení cen výrazné - zatímco byl proveden řízený úpadek koruny k éru, libra zpevňovala a tak se v cenách udělal nepříjemný schod.

leden-duben 2014

Nic: Nových myšlenek spousta, ale není čas.

novinky - prosinec 2013

K&S (kovové materiály): Byly opraveny některé ceníky.

květen-listopad 2013

Nic: Nových myšlenek spousta, ale není čas.

duben 2013

Peco (kolejivo): Opraven byl ceník H0 a H0e. Ceny některých výhybek tam byly dosud uvedeny úplně nesmyslně. Současně byl ceník revidován podle nové DPH.

novinky - leden 2013

Evergreen (plastové materiály): Značku Evergreen zastupujeme přes deset let a za celou tu dobu nebylo potřeba zdražovat. Naopak. Některé skupiny výrobků byly, tak jak slábl dolar, opakovaně zlevňovány. Pravidelné zdražování od výrobce nedokázalo tento jev zvrátit. Ale to už je pryč, nemohlo to trvat věčně. Přistupujeme tedy k prvnímu zdražování Evergreenů. Důvodem je kromě zdražování u výrobce také slabá koruna a vyšší DPH. Původně jsem ohlašoval ještě vyšší zdražení, ale nakonec jsem použil ty hodnoty, které vidíte v ceníku. Pokud se bude cena dolaru pohybovat kolem současné hodnoty 19 Kč, nebo níže, bude to tak moci zůstat, jinak bude nutné upravit některé ceny během roku ještě jednou.

Když jsme s Evergreeny začínali, stálo základní balení profilů v USA dva dolary bez daně. Cena 85 Kč včetně DPH byla při kursu cca 40 Kč za dolar zcela přiměřená. Později cena v USA rostla a u nás klesala k dlouhodobě platné hodnotě 65 Kč. Nyní je cena v USA cca 3.5 dolaru a my tedy zvyšujeme na 70 Kč za nejběžnější balení.

Cena se zvyšuje víceméně u celého sortimentu, procentuálně nejvyšší nárůst je u čirých (průhledných) desek EV 9005-9007. Zde dochází i ke změnám cenových kategorií. Všechny hladké desky měly až dosud společnou cenovou kategorii B, nově se čiré desky oddělují do zvláštní kategorie BB s cenou vyšší (110 Kč), než je u ostatních (černých a bílých hladkých desek - kategorie B, nově za 100 Kč). U desek velkého formátu naopak dochází ke sjednocení cen černých a bílých desek do společných kategorií I a J (260 a 330 Kč - dražší kategorie J zahrnuje jen č.kat. EV 9107 a 9117 která jsou kdoví proč dražší než ostatní tloušťky). V případě velkých černých desek tak paradoxně dochází ke zlevnění.

Ceníky pdf budou opraveny v následujících dnech. Aby nedocházelo ke zmatkům, jsou prozatím z webu odstraněny.

Midwest (dřevěné materiály, korek, atd.): Těsně před Vánoci konečně dorazila také dlouho očekávaná a odkládaná dodávka Midwest. Tím byly po delší době obnoveny především silně vybrané zásoby korku N a H0 a lipového modelového řeziva. Dodávka přišla podle nových a až překvapivě celkem výhodných podmínek, takže nebude důvod k velkým úpravám cen (i přes vyšší DPH a jiné ústrky). Jsou tu i nějaké novinky - všechny změny budou zpracovány až v následujících dnech, prozatím jen toto: V sortimentu korku se zdražují pouze desky H0 (č.kat. 3014). Prozatímní cena je 650 Kč/bal. (dříve 630). V sortimentu lipového řeziva se u levnějších balení zavádí cena 70 Kč (jednotná cena pro základní balení profilů Evergreen, NESL a Midwest). Po přesnějším propočítání nákladů mohou být tyto ceny ještě poněkud upraveny. Sledujte další upřesnění na tomto místě.

prosinec 2012

K&S (kovové materiály): Další změny v rozsáhlém sortimentu K&S přináší prosinec. Opravdové novinky nejsou žádné, ale různých změn je povícero. Především je tu opět oblíbená firemní akce - přeznačování výrobků. Výrobky katalogových čísel K&S 1015, 1022, 1251, 1268, 1497 a 1596 nově ponesou označení (po řadě) K&S 8101, 8102, 8125, 8126, 8149 a 8159. Důvod, přeznačení je nejasný, jde o výrobky z nejzákladnějšího sortimentu, který je většinou označen trojmístnými čísly. Před lety byly některé výrobky přečíslovány z trojmístných čísel do tisícovkové řady, nyní se tyto stěhují podruhé. Přečíslování bude ještě pokračovat v roce 2013. Změna katalogových čísel je doprovázena změnou způsobu balení a jinými limity pro velkoobchodní odběr, proto nově balené výrobky zavádíme jako novinky a stará katalogová čísla po ukončení doprodeje vyřadíme jako zrušené výrobky. Ceny nových a starých balení jsou stejné (mohlo se jich ovšem dotknout zdražení - viz níže) a ve vašich objednávkách budou výrobky nesoucí stará nebo nová čísla libovolně zaměňovány.

Další zdražení K&S. Nová dodávka přináší opět změny cen. Z 427 aktuálně nabízených výrobků K&S to nyní postihlo 38 položek. Konkrétně jde o tyto: K&S 104, 120, 128, 129, 130, 132, 144, 151, 154, 230, 233, 240, 242, 243, 248, 250, 326, 499, 500, 1022, 1146, 1147, 1148, 1218, 1251, 1497, 5062, 6005, 6010, 9319, 9509, 9511, 9513, 9515, 15044, 15054, 15058 a 16402. Jde hlavně o doznívání staršího zdražení od výrobce, které jsem u výrobků, které nebylo od zdražení potřeba doobjednávat, dříve neuplatnil. K tomu přistupuje změna DPH a další levárny. Průměrně dělá zvýšení ceny asi 15%. Většinou je to méně, ale pár položek (o které je malý zájem a nebyly několik let doplňovány) průměr kazí (např. K&S 132 s nárůstem ceny přes 50%). Ostatní ceny zůstávají beze změn i při nové DPH, ale není vyloučeno. že ještě v prvním čtvrtletí 2013 dojde k dalším změnám (u dalších katalogových čísel). Ceník pdf ještě nebyl aktualizován, dojde k tomu v nejbližších dnech.

Nabídku definitivně opouští doprodaný výrobek K&S 15041.

listopad 2012

Raboesch (plastové profily a lodní šrouby): Nová dodávka rozšířila sortiment výrobků. které máme běžně skladem. V případě profilů byly jednotlivé položky doplněny do nabídek: profilů tvaru I, profilů tvaru H, profilů tvaru U, trubek (hlavně barevných), tyčí čtvrtkruhových a hranolů (tam je novinek nejvíce). V sortimentu lodních šroubů došlo k rozšíření nabídky u typů 146, 147, 160, 185 a poprvé také nabízíme skladem typ 149 (do dýzy). Ke zdražení dochází u osmi položek: 146-09, 146-11, 147-17, 147-19, 147-20, 147-25, 147-26 a 301-02.

Modelcraft (modelářské nářadí): Také zde byly doplněny nové výrobky do ceníku. Nová je celá řada položek a vesměs jde o zajímavé věcičky. Doplněny jsou ale jen výčtem do ceníku, popis se připravuje a bude zveřejněn za nějaký čas. Dochází také ke zvýšení cen - poprvé za dobu našeho zastupování této značky. Zdražují se následující výrobky: MC PBR2193, PBR2194, PBR2196, PBU2137, PBU2138/5, PCL4201/A, PKN0008/K, PKN0009, PKN4150, PXU0420T a RC9005. Nejoblíbenějšího výrobku - řezacích podložek, se zdražení naštěstí netýká. V nejbližší době se chystají u značky Modelcraft ještě další změny, budeme nabízet další nové výrobky, sledujte tuto stránku novinek.

mosaz (profily): V nabídce mosazných profilů došlo ke změně ceny (zdražení) u 19 profilů tvaru U. Jde hlavně o větší velikosti - počínaje od U 3.5x3.5. Jde o jakési dozvuky staršího zdražování, tenkrát byly tyto změny zanedbány, ale nyní, kdy koruna je už déle než rok slabá a blíží se ještě zvýšení DPH, to už nejde přecházet. Všechny změny byly (snad úspěšně) zaneseny také do ceníku pdf.

říjen 2012

Albion Alloys - brusivo: Nabídka brusiva se rozšířila o pár dalších položek, ale hlavně byl opraven ceník brusiva, ve kterém opomenutím chyběly novinky z několika předchozích měsíců. Nyní je tedy ceník opět v pořádku. Ceny se neměnily (přinejmenším od května 2011).

K&S (kovové materiály): Několik novinek přináší drobné, ale pro některé uživatele jistě vítané rozšíření stávajícího sortimentu. Především je tu celá nová skupina devíti kovových výrobků ve stavu měkkém - velmi dobře se tvarují, třeba jen mezi třemi prsty a i tak bez vynaložení velké síly. Ve skupině jsou obsaženy tři materiály (mosaz, hliník a měď) a tři tvary (kulatina, trubky a pásy). Škála dostupných rozměrů není příliš bohatá, ale aby to při pouhých devíti katalogových číslech nebylo až tak chabé, jsou tyto výrobky baleny v sadách obsahujících několik kusů různého rozměru. V naší nabídce jsou tyto novinky samozřejmě rozděleny podle materiálů a tvarů, takže je najdete v malých skupinkách na několika (sedmi) místech: měkká hliníková kulatina (K&S 5070), měkká měděná kulatina (K&S 5071), měkká mosazná kulatina (K&S 5072), měkké hliníkové trubky (K&S 5073 a 5074), měkké mosazné trubky (K&S 5075 a 5076 - ty byly přidány k palivovým trubičkám K&S 1213), měkké měděné trubky (K&S 5077) a měkké mosazné pásy (K&S 5078). Dále jsou tu tři nové plechy malého formátu - pocínovaný K&S 275, nerezový K&S 276 a měděný K&S 277. Nová dodávka přinesla také zdražení 22 výrobků K&S. Jedná se o katalogová čísla (řazeno abecedně): K&S 1153, 131, 1268, 138, 1503, 15045, 1596, 16254, 16404, 16512, 235, 251, 254, 262, 320, 501, 5087, 6020, 6525, 9409, 9513 a 9709. Někde je zvýšení ceny drobné, jinde (tam kde se cena už dávno neměnila) podstatnější (to jsou ale většinou málo žádané věci). Po zpracování zbývajících podkladů může dojít ještě k nějakým dalším změnám (bude uvedeno u měsíce listopadu). Ceník pdf byl částečně aktualizován. Ceny jsou opraveny, ale chybí v něm zatím novinky, u některých výrobků je také špatně uvedena dostupnost. Tyto nedostatky budou opraveny v nejbližších dnech.

Proedge (modelářské nářadí): Také zde byly doplněny nové výrobky do ceníku. Nová je nabídka ručních kotoučových nožů s katalogovými čísly Pro 12711-12713. Doplněny jsou jen výčtem do ceníku, popis se připravuje a bude zveřejněn za nějaký čas. Po roce dochází také ke zvýšení cen. Z celé nabídky 208 položek katalogu Proedge se cena zvyšuje v 45 případech. Konkrétně: Pro 11002, 12001, 12002, 12005, 12048, 12209, 12210, 12212, 12514, 14001, 14002, 30830, 30860, 30889, 32620, 40002, 40010, 40011, 40012, 40013, 40015, 40016, 40017, 40018, 40019, 40021, 40022, 40023, 40024, 40028, 40166, 40168, 40350, 40360, 40460, 40490, 55320, 55330, 55350, 56005, 56011, 57608, 63001, 77094 a 77095. Jak vidno, týká se to i nejběžnějších a nejprodávanějších položek nabídky. Ve většině případů naštěstí není zvýšení ceny příliš veliké.

září 2012

Albion Alloys - brusivo: Nabídka brusiva se rozšířila o další položky. Novinky jsou velice zajímavé a široce upotřebitelné. Jde o leštící brusná plátna v celé škále hrubostí (1500-12000) balená po jednotlivých hrubostech, nebo v sadě obsahující po jednom kuse od každé. Dále - rovněž velmi přínosné - brusné polštářky (jde vlastně o malé kousky brusných pláten nalepené na pružné podložce). I tyto jsou dostupné podle hrubostí, nebo v sadě. Třetí výbornou novinkou jsou štětečky a štětičky Microbrush. Doplněna a aktualizována byla také nabídka lepidel a aplikátorů. Nové výrobky Albion Alloys jsou doplněny i v ceníku brusiva. Novinky z oboru materiálů a profilů jsou zmíněny v dalším odstavci.

Albion Alloys - kovové materiály: Po velkém úspěchu nejmenších mosazných trubiček s průměrem stupňovaným od 0.3 mm po desetině milimetru (a sad "SFT") přicházejí Albion Alloys se stejně rozsáhlou nabídkou také v pakfongu a hliníku. V případě hliníkových trubiček to znamenalo doplnit ø0.3 mm a sadu SFT4, v případě trubiček z pakfongu jsou nové průměry 0.8 - 1.0 mm a sady SFT5 a 6. Protože je ale stejnak vždycky největší zájem o mosaz, byla v případě mosazných trubiček prodloužena tato řada až do průměru 2 mm (výrobky MBT11-MBT20) a přibyly zde také dvě teleskopické sady s většími průměry SFT7 a SFT8. To je opravdu významný počin, který otevírá modelářům řadu nových možností pokud jde o přesné modelování rotačních dílů. Dalším velmi příjemným rozšířením sortimentu je prodloužení řady kulatiny z pakfongu až do průměru 1 mm. Zveřejňujeme také nabídku měděných trubek v metrové délce. Ty nepatří ke standardní nabídce, Albion Alloys je pro nás vyrábí na zvláštní objednávku. Průměry 3 a 4 mm dodáváme již déle (ale nebylo to zatím nikde zveřejněno), průměr 5 je aktuální novinkou.

Další změnou v sortimentu Albion Alloys je přeznačení některých výrobků. Obecně považuji přeznačování za velmi nešťastnou a zbytečnou činnost, v tomto případě ale jde o změnu vcelku rozumnou. U mnoha výrobků Albion totiž koresponduje hodnota katalogového čísla s rozměrem profilu (například v případě trubek malého průměru). U některých dalších výrobků tomu tak není. V případě rozšiřování nabídky se pak může původní systém ukázat jako omezující a matoucí. Přesně to se stalo u kulatin z mosazi a pakfongu a proto zde došlo k přeznačení. Celkem bylo přeznačeno 12 výrobků ve dvou výrobních řadách, konkrétně: NSR0M-NSR3M (staré) na NSR01-NSR045 (nové) a BR1M-BR8M (staré) na BW045-BW30 (nové). Nové značení je rozhodně přehlednější, jen si na něj zvyknout. Hlavně dejte pozor na záměnu podobných označení NSR01 (nové) a NSR1M (staré), resp. NSR02 (nové) a NSR2M (staré), kdy stejná číslice v označení patří různým (sousedním) výrobkům a pro přesné rozlišení je třeba správně opsat všechny znaky tj. hlavně "0" resp. "M". V naší nabídce i v dalších dokumentech (faktury) bude ještě dlouho uváděno oboje označení, od výrobce ostatně zatím stále přicházejí výrobky pouze se starými čísly.

Po delší době je konečně opět dostupný výrobek TB1 (napínáky), ale pozor, došlo u něj ke změně materiálu na pakfong (což je celkem příznivá změna), současně byla ale také zvýšena cena. TB1 tedy od nynějška hledejte u trubiček z pakfongu. S vyjímkou TB1 k jiným změnám cen u albionů nedošlo.

Proedge (nářadí): Zase se jednou podařilo dokončit nějaký nový popis. Tentokráte takové štěstí potkalo zvětšovací brýle Magna-visor (v prodeji již od ledna).

K&S - kovové materiály: U tohoto rozsáhlého a stabilního sortimentu dochází k řadě drobných a nepříliš podstatných změn. Některé výrobky, již dříve přesunuté do režimu "doprodej" se doprodaly a tudíž zcela opouštějí naší nabídku. Jedná se o K&S 6096, 6101, 6111, 15016 a 16410 (většinou jde o velmi málo žádané věci). Důležitá změna je u metrického sortimentu. Končí doba, kdy bylo tyto výrobky dodávány volitelně jako volně sypané, nebo balené. Volně sypané trubky a další profily (řady K&S M00) již výrobce nedodává, nadále budou jen v balené podobě (řada K&S 9800). Volně sypané trubky se doprodávají z našich zásob, některých máme ještě hodně, některých už jenom posledních pár kusů, M14 se už vyprodaly docela. Málo žádané rozměry tak nejspíš zůstanou v naší nabídce ještě řadu let. Výrobek K&S M89 nemá v řadě K&S 9800 náhradu a tak bude po doprodání nedostupný, všechny ostatní mají své ekvivalenty a zůstanou v jiném balení součástí naší nabídky. Pro pořádek ještě jednou: Do kategorie "doprodej" se přesouvají výrobky K&S M10-M16, M30-M38, M52 a M80-M89, z nabídky se zcela vyřazuje M14.

JTT - konec výhodných stromů: Výhodné stromy patřily mezi modeláři k nejoblíbenějším výrobkům značky JTT. Situace kolem nich byla v poslední době nejistá a vyřešila se špatně. Celá tato skupina stromů u výrobce skončila. Během "nejasného období" jsem byl situací natolik otrávený, že jsem údaje ani neaktualizoval, takže změny jsou nyní složitější. Napřed je potřeba zmínit poslední novinky této skupiny, které nyní dodatečně do nabídky doplňuji - jedná se o stromy ve žlutočervených barvách podzimu s katalogovými čísly JTT TR2048-2053. Máme jich tu od každého jisté vzorkové množství a to se nyní dostává do (do)prodeje. V poslední fázi výroby těchto stromů jsem se snažil pořídit jich větší zásobu, ale to už se podařilo jen u některých. A tak zatímco některá katalogová čísla jsou už zcela vyprodaná, jiná budeme ještě dlouho doprodávat.

novinky - srpen 2012

Výrobky řady Ms (kovové materiály): Novinkou je zde ocelová struna průměru 0.3 mm. Položka za pár korun, ale co úsilí dalo ji získat do nabídky. Kolikrát jsem to s vámi řešil, kolikrát mi ji někdo z dodavatelů slíbil a dlouho nic, až teď. Struna dostala katalogové číslo Oc 9503, čímž naznačuji další změnu - menší přečíslování. U všech ostatních nemosazných materiálů nyní mizí ono matoucí "Ms" a je nahrazeno zkratkou příslušnou danému materiálu - jde ale vlastně jen o plechy - měděné (Cu), hliníkové (Al) a fosforbronzové (FB). V objednávkách můžete nadále uvádět původní označení, to zůstává natrvalo souběžně platné. Číselná část označení se neměnila a čísla zůstanou unikátní přes celý sortiment "Ms" i nadále. Pokud přejímáte naše označování do svého systému a tato změna se vám nehodí, můžete ho bez obav trvale ponechat v celém rozsahu pouze se zkratkou "Ms", jako tomu bylo až dosud i zde.Celý tento soubor výrobků bude nadále označován souhrnným názvem "výrobky řady Ms", jako dosud, bez ohledu na ostatní zahrnuté materiály.

Northeastern Scale Lumber (lipové dřevo): Lipové desky modelující stěny a podlahy z prken nabízíme již řadu let v podobě výrobků Midwest. Potíže s dodávkami od Midwestu měl vyřešit nový dodavatel Northeastern Scale Lumber (NESL). Nově nabízené desky NESL mají některé výhody: Škála dostupných roztečí drážek (tj. "prken") je bohatší a také je větší celková šířka desek. V nabídce je nově také provedení s nestejně širokými prkny NESL P1299. V první zkušební dodávce máme pouze desky s tloušťkou 1.6 mm, ačkoliv se vyrábějí i tenčí (a bohužel právě o ty tenčí je větší zájem). Pro označení jednotlivých výrobků jsem zavedl vlastní katalogová čísla, původní označení NESL se mi jeví málo přehledné (např. naše NESL P1212 je původně NESL 364SCR116). Další dodávky materiálů NESL budou prováděny nepravidelně a tak se může stát, že některé desky budou delší dobu nedostupné. Bohužel je už delší dobu zřejmé, že s doplňováním tohoto sortimentu budou potíže obdobné, jako v případě Midwestu. Nicméně hodlám s oběma značkami počítat i do budoucna.

červenec 2012

Modelcraft (nářadí): Ze sortimentu Modelcraft se podrobnějšího popisu konečně dočkal nůž pro řezání a rytí plastových desek PKN4150.

Bud Nosen Models (dřevěné materiály): Problémy s dodávkami od firmy Midwest (a posléze i od "náhradního" dodavatele NESL) částečně řeší dodávka od (v naší nabídce) nového dodavatele. Tato firma se specializuje jen na řezivo - hranoly, desky, bloky - a dále dodává ještě překližku. Tudíž neřeší všechny nedostatky, které v naší nabídce vyvolalo omezení dodávek od Midwestu, ale zato tuto jednu důležitou oblast nabídky řeší velmi důkladně. Bud Nosen (dále též BNM) vyrábí ze dřeva identické výrobky jako Midwest - ve stejných příčných rozměrech i délkách a často jsou dokonce balené ve stejných počtech. Tím, že se firma na tento obor specializuje, je nabídka BNM širší. A toho využíváme a zajímavým způsobem rozšiřujeme i nabídku pro vás.

Výrobky BNM doplňujeme do stávající nabídky jako ekvivalenty výrobků Midwest. Vaše objednávky pak budeme vyřizovat zbožím jednoho nebo druhého dodavatele - podle toho co bude zrovna po ruce. Pokud jde o ceny, ve většině případů jsou u značky BNM stejné, jako u Midwestu, v menším rozsahu došlo dokonce dodávkou od BNM ke snížení cen. Jen vyjímečně se ceny zvyšovaly - hlavně v případě letecké překližky, ale tam by k nárůstu ceny došlo i v případě dodávky od Midwestu. Pro svoje pohodlí jsem u nejlevnějších hranolů zvýšil dolní limit pro přiznání výhodnější ceny z pěti na 10 kusů.

A nyní k novinkám: Dodávka od BNM rozšířila nabídku dřevěných materiálů v několika směrech. V případě lipových hranolů přibyly nově hranoly nejmenších rozměrů (od 0.8 x 0.8 mm). Nabídka lipových prkének byla doplněna o některé nové tloušťky a zejména zde přibyla celá nová řada prkének šířky 200 mm. Zde se vyskytují tloušťky až po 50 mm, tím se dostáváme do oboru menších fošen. Rovněž nabídka hranolů a prkének z tvrdých dřev byla obohacena o nové rozměry a navíc se tu nově objevily další druhy dřeva - javor a dub. Beznadějně vyprodané zásoby lipových špalíků byly nejen doplněny, ale také rozšířeny o nové velikosti, a také se v nabídce nově objevily špalíky balsové. Rozšířena byla i nabídka dřevěné kulatiny a zásoby letecké překližky byly doplněny (což je bohužel doprovázeno nárůstem ceny překližky).

Mosaz ms (doplnění nabídky): Nabídku mosazi "ms" stále pozvolna a plíživě zlepšujeme, takže stále více zboží máme skladem a stále méně položek zůstává v režimu "na objednávku". Tak například velmi široký sortiment mosazných trubek je nyní již v celém rozsahu vedený skladem. (Zásoby trubek velkých průměrů jsou pochopitelně menší a tak se může stát, že některé mohou být po omezenou dobu - trvající cca do 14 dnů - přechodně vyprodané.) Změny v ceníku pdf budou provedeny následně.

červen 2012

Zasílání na Slovensko (ale i do ČR): Poněkud jsem aktualizoval podmínky pro zasílání zásilek na Slovensko. Mění se ceny PPL (ve většině případů jde o malé zdražení). Ostatní změny jsou nepodstatné - hlavní změnou je častější odesílání zásilek poštou bez hranic (nyní každý týden). Už to tak nějaký čas běžně praktikuji, tak jenom aby se někdo nedal odradit řečmi o příliš dlouhém čekání. Ceník PPL byl opraven také u vnitrostátních zásilek (i zde došlo k menšímu zdražení - jde o změny, které PPL zavedlo již před delším časem a nyní se zpožděním pronikají i do našich podmínek).

Paměťový drátek - Memory wire (problémy): V průběhu jara došly naše zásoby paměťového drátku a namísto jejich předpokládaného bezproblémového a rychlého doplnění nastaly potíže. Cílem je vyřešit situaci do konce srpna, aby od podzimu byl opět všechen základní materiál volně dostupný. Výsledek zatím neumím zaručit, ale cesty k řešení se zdají být otevřené. V tuto chvíli není skladem žádný výrobek obsahující vlastní paměťový drátek, ale veškerá související bižuterie je dál normálně dostupná - viz v příslušném ceníku.

květen 2012

Albion Alloys - brusivo: Nabídka brusiva se rozšířila o další položky. Mezi novinkami jsou: čistící kotouč na brusné nástroje, aplikátor na kyanoakrylátová lepidla, nebo nové, větší sady brousítek Flex-i-file a pilníků Flex-pad. Nové výrobky Albion Alloys jsou doplněny i v ceníku brusiva. Další novinky, především brusná plátna a brusné polštářky, očekáváme v nejbližších dnech.

Modelcraft - Rotacraft: Nově nabízíme sady nástrojů pro modelářské vrtačky a brusky dodávané pod značkou Rotacraft. Na stránce je zpracovaný poměrně podrobný popis dostupných sad. Výrobky Rotacraft jsou připojeny k ceníku sesterské značky Modelcraft. Další popsanou novinkou je sada začínajícího plastikáře.

duben 2012

JTT (modelové stromy): Značku JTT čeká v nejbližší době řada změn, objeví se nové výrobky a naopak řada starších věcí bude z nabídky stažena (a to kupodivu často i výrobky velmi oblíbené). První zveřejněné změny se týkají velmi oblíbeného výrobku "větve, křoví, podrost" (FB1001- FB1004), který byl nyní bohužel zrušen (a dále již jen doprodáváme zbytky zásob). Do budoucna má být nahrazen jiným balením, obsahujícím jen polovinu materiálu (a přitom prodávaném (alespoň zpočátku) za stejnou cenu). Tato nová balení mají přijít koncem května. Co ale nabízíme již nyní jsou podobné výrobky znázorňující jiné rostliny, které jsou větší než tráva a menší než vzrostlé stromy. Nově tu jsou květiny, keře, živé ploty, kukuřice, mladé stromky a keříky vinné révy. Prozatím jsou zaneseny jen výčtem do úplného ceníku JTT. Další podobné novinky, dále rozšiřující tuto nabídku, se očekávají koncem května.

Výběrové stromy JTT: Druhou zveřejněnou novinkou JTT je nová skupina stromů, kterou nabízíme pod českým názvem výběrové stromy JTT. Provedení je obdobné jako u stromů dokonalých, ale navíc je lépe provedená povrchová úprava kmene, a tam, kde to připadá v úvahu, jsou modelované i kořeny. Každý druh se vyrábí v jediném balení (tj. je dostupná jediná velikost, příp. dvě podobné velikosti balené společně). Stromy jsou balené v pěkně vypadajících krabičkách a terén ve kterém jsou zapíchnuty je dokonce opatřen zeleným posypem. Krabičky se prodávají za jednotnou cenu. Nové stromy jsou zatím zmíněny jen výčtem v úplném ceníku JTT. Také tento sortiment by se měl koncem května dále rozšířit.

Raboesch (plastové profily a lodní pohony): Nová dodávka je již zanesená na stránky. V nabídce plastových profilů je jen pár drobných změn. Asi nejzajímavější jsou nové (větší) velikosti šestihranů, do větších rozměrů byla také rozšířena nabídka hranolů a půlkruhových tyčí, zajímavé jsou i nové velikosti profilů tvaru U a tvaru I, nově máme ve větším množství i první z barevných jeklů. Opraveny byly také pdf katalogy Raboesch: základní katalog (2 MB - pro profily délky 330 mm a malé desky) a úplný katalog (2.7 MB, včetně metrových profilů a velkých desek). V oboru lodních pohonů jsou nově skladem další velikosti lodních šroubů řad 146, 147, 148, 156, 162, 168 a 185 a rozšířena byla také nabídka náhradních dílů k příčným pohonům. Ke zvýšení ceny dochází u 14 výrobků z lodního sortimentu, jde především o lodní šrouby řad 146 a 147, dále se to týká jednoho hřídele a ještě příčného pohonu 108-02.

Komentář k lednovému ekonomickému úvodníku: Nakonec není tak zle, koruna se částečně zotavila, kurs je bídný, ale k hodnotě 26 za éro se už většinou nedostává. I zdražení se zde daří odkládat, je duben a zatím to postihlo jen pár ne zcela běžných výrobků Raboesch. Uvidíme jak dál, šílenci co nás vedou usilovně pracují, a mají rádi DPH...

únor - březen 2012

Málo změn: V těchto měsících se na stránkách pracovalo jen málo a změny buď nestojí za řeč, nebo jsou připsány k dalším měsícům.

leden 2012

Albion Alloys - brusivo: Nové výrobky Albion Alloys jsou již doplněny i v ceníku brusiva. Systém pro nanášení lepidla Touch-n-flow je v tomto ceníku také obsažen, všechno uvedené zboží je skladem v dostatečných počtech. Po polovině ledna byly do nabídky doplněny další výrobky: lepící proužky Super fix (oboustranné) a oválné pryžové brousítko.

Proedge (modelářské nářadí): Také zde byly doplněny nové výrobky do ceníku. Úpravy cen byly provedeny již v prosinci (viz text níže), nyní byly do přehledu jen doplněny loňské novinky. Mezi nimi jsou nejzajímavější zvětšovací pracovní brýle Magna-visor (č.kat. Pro 60020-60022), jejichž popis se ale teprve připravuje.

Modelcraft (modelářské nářadí): Konečně byl zpracován přehled kleští Xuron (které dodáváme balené se značkou Modelcraft - přesněji řečeno jsou označeny oběma značkami: Xuron i Modelcraft). Konečně si tedy můžete vyhlášené kleště, které nabízíme už asi půl roku (třeba ty na stříhání modelových kolejnic) také prohlédnout na obrázku. Dále byly doplněny nové výrobky do ceníku Modelcraft. Nově jsou tu náhradní listy do pilkového skalpelu, nebo třeba vykružovadlo na plastové desky (jeho podrobnější popis se ale teprve chystá).

Peco (překvapení s H0n3 a drobnost pro N): V průběhu roku 2011 jsem v americkém tisku zaznamenal reklamy firmy Peco ohledně kolejiva pro velikost H0n3 a protože v Evropě o tom nepadla zmínka a v materiálech výrobce o tom také nebylo nic, zkusil jsem je rovnou objednat (bez znalosti katalogového čísla). A vida, koleje pro tento u nás málo známý rozchod 10.5 mm opravdu přišly a už je nabízíme k prodeji. Dále jsem zpracoval krátký příspěvek o drobné stavebnici přístřešku s čekárnou pro zastávku ve velikosti N.

Northeastern Scale Lumber (lipové dřevo): Z důvodů potíží s doplňováním sortimentu Midwest zavádím druhého dodavatele materiálů z lipového dřeva. Prozatím je zveřejněna jen nejdůležitější nabídka - lipové modelové řezivo. Další skupiny výrobků budou následovat. Bohužel je už v tuto chvíli zřejmé, že s doplňováním tohoto sortimentu budou potíže obdobné, jako v případě Midwestu. Nicméně hodlám s oběma značkami počítat i do budoucna. Chce to trpělivost. (Krátce po zveřejnění jsem ještě upravil katalogová čísla z původně uvažovaného tvaru L0000 na tvar D0000 - písmeno L potřebuji nechat volné na profily tvaru L.)

Novoroční ekonomický úvodník: Nemám ve zvyku psát takové věci, ale letos mi to prostě nedalo. Už pár let posloucháme o krizi, ale přitom svět šlape docela dobře. V potížích jsou akorát politici a bankéři. Nezodpovědní politici, kteří neodpovědně promrhali peníze, které jim nezodpovědně napůjčovali nezodpovědní bankéři. Potřebují ty díry nějak společně zalátat a řešení je už myslím na cestě - bude to inflace, případně spojená s devalvací - osvědčená to metoda jak smazat dluhy na úkor střádalů. Metoda veskrze nemravná, leč tolerovaná i v tradičně vážených zemích. Peníze ztrácejí hodnotu už nějaký rok, ale pod dojmem neustálých řečí o krizi si výrobci nedovolovali příliš zdražovat a odboráři si nedovolovali požadovat větší nárůst mezd. Pokles hodnoty peněz tak byl zatím vidět jen na surovinách, jejichž zdroje jsou omezené. Ale všeho do času, v novém roce to možná už nabere větší obrátky.

Pak je tady ta naše nešťastná koruna, kterou jsme nebyli schopni nahradit eurem, protože mít nezávislou měnu je "prý výhodné" (ta výhoda spočívá právě jen v možnosti devalvovat a - opět a ještě účinněji - likvidovat dluhy na úkor střádalů). Po větší část roku 2011 stálo euro kolem 24.5 Kč a vyznavači koruny nám vypravovali o jejím směřování ke kurzu 23 Kč/éro. A teď jsme skoro na 26 korunách a to už je vidět.

A pak je tu ještě to nešťastné euro, které by mohlo být skvělou měnou, kdyby se ji pořád nesnažil někdo zbourat. I kdyby se Řecko s Itálií v momentě propadly do pekla, není to reálný důvod pro zásadní pochyby o euru. Jenže ekonomika se řídí v první řadě náladami a dojmy a až ve druhé řadě to korigují reálné výsledky, takže - budou-li nám zodpovědní pořád podstrkovat zánik eura, tak k němu bohužel neodvratně dojde. A teprve následné analýzy ukážou, že to bylo úplně zbytečné. A hádejte: Co si budete moci vytírat našimi hrdě nezávislými korunami až euro spadne?

Na závěr doporučení: Máte-li nějaké volné peníze, pokuste se vymyslet metodu, jak je utratit za něco co neztrácí hodnotu. Těžké vymýšlení, že? Pokud vás nic nenapadá, tak je aspoň utraťte za něco, co se vám líbí, udělejte si prostě radost. A to už se blížíme zpět k tématu, které je mi vlastní - že byste si třeba vybrali něco ode mne?

Ale vážně. Zatím ještě nemám v ruce nic konkrétního (až na ten mizerný kurs koruny), ale moc by mne nepřekvapilo, kdyby se letos na www.litomysky.cz zdražovalo od písmene "F" (fšecko). Každý měsíc něco. V uplynulých letech se zdražovalo tu a tam něco, ale občas se i zlevňovalo. Aby se zdražoval celý sortiment některé značky (jako třeba Albion Alloys vloni), tak to se zase tak moc nestávalo. Profily Evergreen nabízíme přes 10 let a současné ceny jsou nejnižší za celé toto období (původně 85 Kč za nejběžnější balení, nyní 65 Kč za stejné balení). Lednové novinky (aspoň ty nyní zveřejněné - viz výše) zatím žádné zdražení nepřinášejí. Tak ať nám to ještě pár pátků vydrží. A úplně nejlepší by bylo, kdyby se ukázalo, že jsem se ve svém sýčkování zcela spletl - klidně a s radostí bych byl za hlupáka. Prozatím aspoň přeji pfff pfff pfff pfff (hůůůů) 2012.


(Na snímku je objíždění soupravy na Výrovně (kolínská řepařka), fotografováno již 4.12.2010.)

A na závěr ekumenických úvah ještě jedna hádanka hodná uzavírání sázek. Věříte, že nám za rok opravdu sníží DPH na 17.5%? To by mohlo být u těch našich hraček příznivé. Nepřineslo by to asi plošné zlevnění - kdo by se s tím taky přepočítával, ale přinejmenším by se tím pozdrželo tempo dalšího zdražování - a i to by bylo příjemné. Jenže - pokud jde o mne, tak já už jim nevěřím.

prosinec 2011

Albion Alloys - brusivo: Nabídka brusiva byla rozšířena o některé další položky, nově byl doplněn také systém pro dávkování lepidla Touch-n-flow. U novinek jsou zatím jen popisy, ceny budou zveřejněny v lednu. Novinky z oboru profilů Albion (například hliníkové trubky malého průměru) jsou už vesměs skladem.

Proedge (modelářské nářadí): Nově byl zpracován popis řezbářských dlát. Jsou to zatím nejdůkladnější dláta v naší nabídce (ještě kdyby od výrobce přicházela náležitě nabroušená, jak se na nově dodaný nástroj sluší). V souvislosti s novou dodávkou Proedge se zvyšují některé ceny. Jedná se celkem o 5 výrobků: Pro 15007, 30830, 40015, 40101 a 57608. Ostatní ceny se nemění.

K&S (kovové materiály): Nová dodávka přinesla zdražení 13 výrobků K&S. Jedná se o katalogová čísla K&S 1146, 137, 152, 16254, 165, 16512, 245, 251, 6010, 6020, 9125, 9509 a 9742. Novinky tentokrát nejsou žádné, minule jich bylo až dost. Z nabídky definitivně mizí některé až dosud doprodávané výrobky: K&S 1175, 6110 a 6113.

listopad 2011

Modelcraft (modelářské nářadí): Nově byl zpracován popis pilkových skalpelů (které jsou v nabídce již delší dobu (viz též příslušný ceník). Také byla konečně do použitelné podoby uvedena úvodní strana pojednávající o značce Modelcraft.

říjen 2011

Albion Alloys - kovové profily: Do nabídky postupně zavádíme letošní novinky Albion Alloys. Nejpodstatnější skupinou novinek jsou profily metrové délky. Z nich prozatím nabízíme jen tvrdé ocelové struny, které jsou nejpodstatnější novinkou. Ostatní metrové profily jsou jen obdobou profilů a trubek již dříve nabízených v třetinkové délce a do nabídky je budeme zařazovat až postupně podle zájmu. V krátkých délkách je velmi zajímavá nová skupina hliníkových trubek velmi malého průměru (od 0.4 mm) včetně příslušné "míchané sady" SFT3. Označení SFT2 pak má nová teleskopická sada mosazných trubiček, kde jsou (na rozdíl od oblíbené SFT1) obsaženy liché průměry. Do menších průměrů byla rozšířena také nabídka mosazné kulatiny. Většina těchto novinek "krátkého sortimentu" bude v prodeji až od začátku listopadu. Ceník pdf bude opraven až následně (asi počátkem listopadu). Ceny stávajících výrobků se nemění.

MBS (plastové desky): Do nabídky bylo zařazeno několik dalších reliéfních desek. Jde především o desky pro větší měřítka, zejména pak posiluje nabídka pro dosud opomíjené měřítko 1:24. Novinky najdete na stránkách s cihlovými zdmi, s kamennými zdmi, se střechami a drobné změny se ještě dotkly i vlnitých plechů. Desky pro velká měřítka mají často (oproti dosud dodávaným) dvojnásobný formát (600x175 mm - proto pozor při objednávání, aby se to vůbec dalo zabalit) a jsou nabízeny dokonce v provedení s povrchovou úpravou (v naší nabídce zatím jen jeden druh desky - na zkoušku). Některé z nepovedených fotografií desek (patří k nejstarším zveřejněným na tomto webu) byly nahrazeny novými, méně nepovedenými, ostatní tu zatím budou strašit dál. Dále jsou tu nějaké novinky pro modelování interiérů - konkrétně podlah. Jde o modelový plyšový koberec a dřevěnou podlahu (modeluje např. plovoucí podlahy). Posledním doplněním je pak rozšíření nabídky žebrovaných plechů (zde je potřeba ještě dodat chybějící obrázky).

Peco (kolejivo N): Zásadněji byl přepracován ceník kolejiva pro velikost N. Do nabídky byla doplněna řada (u nás) nových výrobků, mezi nimi celá skupina kolejiva s kolejnicemi výšky 2 mm. Přestavníky byly vyděleny do zvláštního ceníku Peco Lectrics (jen prozatím ponechaného na téže stránce s ceníkem kolejiva N). Kolejnicové spojky byly zpracovány do souborné tabulky, odděleny od kolejiva a připojeny k ceníku kolejnic. Doplněn byl také ceník budov Peco a Ratio. V mnoha případech byly na aktuální úroveň upraveny ceny - ve všech případech jde bohužel o zdražení.

Albion Alloys - brusivo: Vpravdě revoluční obohacení naší nabídky nástrojů - brusné papíry, brusné pilníky a tyčinky a další brousítka v široké nabídce hrubostí a v provedení ideálním pro modeláře. Na začátku října byla zveřejněna asi třetina nabídky (to nejzásadnější), další položky byly do ceníku doplněny koncem měsíce. Zboží je skladem a počínaje výstavou Eday (1.10.) i v prodeji - ceník najdete zde.

září 2011

Modelcraft (nářadí): Nově byl zpracován podrobný popis hodinářských výstružníků. Tyto nástroje jsou velmi užitečné při stavbě modelových pohonů (nejen železničních), ale hodí se i pro přesnější opracování jakýchkoliv malých otvorů v běžné modelářské práci. Ceník Modelcraft byl doplněn o nové položky, ceny se nemění.

MBS (plastové desky): Rozšířená nabídka desek s motivem vlnitého plechu byla odčleněna na samostatnou stránku a připsal jsem k tomu nějaké banální rozumy.

Proedge (nářadí): V souvislosti s novou dodávkou byly (zatím jen výčtem do ceníku) doplněny některé novinky (je jich jen několik - asi šest, a není to žádná revoluce, časem se k nim jistě vrátím). Dále se mění (ve všech případech zvyšuje) cena některých výrobků: Pro 18049, 40021, 40023, 40025, 40092, 40340, 50676, 56011, 57608, 77040, 77041, 77045 a 77093. Zdražených položek není mnoho a ceny se většinou nemění kdovíjak mnoho, nepříjemnou vyjímkou je paralelní skalpel Pro 57608, kde cena vzrostla o dvě třetiny. Všechny změny jsou zaneseny do ceníku nářadí Proedge.

srpen 2011

K&S (kovové materiály - hlavně mosaz): Přepracován a rozšířen byl popis směsných balení kovových odstřižků K&S.

červenec 2011

Materiály (systémové změny): Po letech bylo výrazně upraveno řazení tvarů profilů v některých hojně používaných místech těchto stránek. Cílem bylo, aby se podobné tvary dostaly k sobě (třeba plechy a pásy) a přitom aby těch změn nebylo příliš mnoho a aby to, co funguje, zůstalo pokud možno beze změny a zaučený uživatel stránek příliš netápal (např. plechy zůstávají na konci, trubky a kulatina jsou i nadále za sebou). Nyní to tedy bude takto: Nejprve otevřené profily (I, H, U, L, T atd.), potom uzavřené duté profily (jekly čtvercové, obdélníkové a další různě šišaté) a trubky, hned za trubkami kulatina a další plné tyče různých tvarů (včetně závitových), jako poslední z tyčí pak bude hranol, za ním následuje tvarově blízká pásovina a hned za ní jsou na závěr plechy.

Změna se prozatím týká uspořádání ikonek na úvodní stránce materiálů, dále řazení stránek mosazných výrobků (zde se to týká hlavně pravé lišty příslušných stránek) a také pdf ceníku mosazi (ms a K&S) - zde ale nejsou na konci července ještě všechny úpravy hotové. V následujících týdnech a měsících se projeví i v dalších výstupech. Změna pravděpodobně nebude zavedena do ceníku Evergreen, kde bude ponecháno tradiční řazení zhruba respektující pořadí katalogových čísel. Zmíněná úvodní stránka materiálů bude v souvislosti s novinkami také o dalších 40 bodů širší, všem doporučuji velké monitory, dnes už nejsou drahé.

K&S (kovové materiály - hlavně mosaz): Po letech nepodstatných změn a víceméně jen údržby ustáleného sortimentu přichází nyní naráz více než 80 novinek. Nekoná se ale žádná revoluce, největší část novinek jsou jen jiná balení stávajících výrobků, pak jsou tu nějaké profily - sice úžasných tvarů - ale s dost omezeným využitím, no a pak je tu několik málo opravdu užitečných věcí.

Přehled začínám nejvíce exotickými tvary. Nově se nabízejí mosazné duté profily hvězdicového průřezu (šesticípé), mosazné trubky oválného průřezu a duté profily trojúhelníkového průřezu - mosazné a také hliníkové. Další novinky spočívají v tom, že některé běžné tvary jsou nově nabízeny v dalších, dříve nedostupných materiálech. Do této skupiny novinek patří měděná kulatina, měděné jekly a hliníkové pásy.

Velkou skupinu novinek tvoří metrické profily pro nově nabízený metrický prodejní stojan. Většinou jsou to výrobky identické s již dříve nabízenými metrickými výrobky řady K&S M00, ale jsou nově balené pro zmíněný stojan (zatímco výrobky M00 jsou volně sypané). Ale jsou tu i úplné novinky. Nejzajímavější novinkou je zde řada čtvercových mosazných jeklů stupňovaná po celých milimetrech. K dalším úplným novinkám v metrickém sortimentu patří hliníkové trubky s tloušťkou stěny 0.76 mm a mosazné pásy. Mezi výrobky jen nově balené pro stojan patří hliníkové trubky s tloušťkou stěny 0.45 mm, mosazné trubky s tloušťkou stěny 0.45 mm, mosazné trubky s tloušťkou stěny 0.225 mm a mosazné tyče kruhové.

Dále jsou tu nové řady v již zavedených skupinách výrobků. Mezi tyto novinky patří hliníkové trubky s tloušťkou stěny 0.74 mm. Nejmenší průměry ocelových strun jsou nově nabízeny také v délce 0.3 m. Již dříve ohlášené ukončení výroby tenkých kovových fólií řady K&S 61xx je nyní částečně kompenzováno zavedením mosazného plechu K&S 94016.

Obohacena je také nabídka směsných balení kousků a odstřižků. K oblíbeným kouskům trubek K&S 320 přibývá ještě ve všech směrech větší balení kousků trubek K&S 707 (větší pytlík, větší průměry, větší délky a větší cena) a také obdobné balení obsahující kousky plechu K&S 727 (obsahuje kousky převážně mosazných plechů a pásů, ale v menší míře jsou tu i plechy hliníkové a měděné a také plechy děrované a pletiva, či tahoplechy). Kromě uvedeného přibylo ještě několik dalších, nepodstatných novinek, často toho druhu, že již zavedený výrobek je nově nabízen pod jiným katalogovým číslem, v trochu jiném balení.

Beze změn nezůstává ani nabídka nástrojů K&S. Doplněny byly obě ohýbačky drátů a tyčí K&S (malá a velká).

Poslední změnou je úprava některých cen. Z celého sortimentu asi 500 položek se mění jen 11 cen, z toho 10 směrem nahoru (výrobky K&S 1153, 1217, 231, 247, 6010, 6020, 6510, 6520, M12 a M89) a jedna věc se trochu zlevňuje (K&S M86).

Ceník pdf (společný pro Ms a K&S) je co do sortimentu a cen aktualizovaný (a zřetelně se nám tedy prodloužil), vykazuje ale určité nedostatky - občas chybí údaje o počtu kusů v balení, dále některé rozměry a také řazení ještě není docela v souladu s novou konvencí (viz výše). Na nápravě nedostatků se pracuje. To je ke značce K&S na nějaký čas všechno.

Evergreen (plastové profily a desky): Přišla nová dodávka, skoro vše je tak opět skladem v dostatečných počtech. Chybí jen profily EV 279 a EV 297, které z USA nepřišly. Hlavně EV 297 už chybí dlouho, naštěstí to není kdovíjak žádaný rozměr, snad se ho tedy dočkáme s další dodávkou někdy v září. Nabídka plastových hranolů byla opět rozšířena o několik položek z onoho sortimentu, který skoro nikdo nechce a neobjednává - konkrétně se jedná o EV 353, EV 383 a EV 8406.

Peco (kolejivo N): Podelších odkladech byl zveřejněn popis nástupišť Peco určených pro velikost N. Do ceníku bude tento sortiment doplněn hned v prvních srpnových dnech.

červen 2011

Nic co by stálo za řeč.

květen 2011

Slovensko (nové, výhodnější dodací podmínky): Úplně měníme způsob dodávek na Slovensko. Vše je nyní výrazně levnější a tak je služba zajímavá i pro menší objednávky.

Albion Alloys (mosazné a další kovové materiály): Před časem ohlášené zdražení je už tady.

Raboesch (plastové profily a lodní pohony): Nová dodávka je již zanesená na stránky. V nabídce plastových profilů je jen pár drobných změn, asi nejzajímavější změny jsou v nabídce plastové kulatiny (která je nově dostupná až do průměru 6 mm), nová je také nabídka barevných trubek. Opraveny byly také pdf katalogy Raboesch: základní katalog (2 MB - pro profily délky 330 mm a malé desky) a úplný katalog (2.7 MB, včetně metrových profilů a velkých desek). V oboru lodních pohonů jsou nově skladem další velikosti lodních šroubů řad 146, 156, 160, 172, 174, 179 a rozšířena byla také nabídka lodních hřídelů (ale na podrobnější zpracování této problematiky si na těchto stránkách ještě počkáme).

K&S (kovové materiály): Také zde se zvyšuje cena několika výrobků. Konkrétně jde o výrobky: K&S 1146, 16254, 249, 296, 3072, 320, 6520, 6530, 6532, 9513, M10, M35, M36 a M88 (KaS 296 je řezačka, ostatní jsou materiály). K&S také přestává dodávat všechny výrobky řady K&S 61xx, což jsou většinou tenké plechy v malých formátech. V naší nabídce tedy přecházejí do režimu "doprodej", něterých ještě máme docela dost, některých jen pár posledních. Všechny změny byly (snad úspěšně) zaneseny také do ceníku pdf.

duben 2011

Albion Alloys (zvýšení cen): Od 1.5. budou zvýšeny ceny výrobků Albion Alloys. Dosavadní ceny 100-120-140 Kč se zvýší o 20 korun na 120-140-160 Kč. Následujeme tak zvýšení cen od výrobce (ten je zvýšil již od 1.2.). Do konce dubna můžete ještě objednávat za staré ceny, ale pozor, jen do výše skladových zásob. Vyprodané položky budou k dispozici až od 1.5. a sice za novou cenu. Budeme to dělat tak, že pokud si objednáte něco, co už za starou cenu není k dispozici, upozorníme vás a vy se rozhodnete, jestli vám to stojí zato. Zvýšení ceny se zatím netýká těch několika málo výrobků, které jsou mimo zmíněné cenové kategorie.

Raboesch (plastové profily a lodní pohony): Novou dodávku očekáváme v nejbližších dnech a novinky budou do naší nabídky zaneseny asi v prvních květnových dnech. Prozatím tedy jen nějaké předběžné změny, hlavně zvýšení některých cen. Mezi více než tisícem položek nabídky značky Raboesch se zdražení týká 100 položek. Především se zvyšuje cena všech hladkých desek obou formátů. S tím je spojena další změna, a sice že některé méně žádané materiály (zrcadlové desky, polykarbonát a pěnové PVC) nadále nebudou ve velkém formátu nabízeny. Opraveny byly také pdf katalogy Raboesch: základní katalog (2 MB - pro profily délky 330 mm a malé desky) a úplný katalog (2.7 MB, včetně metrových profilů a velkých desek). Dále se zvyšuje cena u některých příčných pohonů a lodních hřídelů, z lodních šroubů se zdražují jen některé velikosti řady 149. Až na některé lodní hřídele jde většinou o položky, které byly tak jako tak jen "na objednávku". Zdražení se netýká objednávek, které u nás čekají na vyřízení.

Midwest (plastové desky): Sortiment plastových desek Midwest, který je v podstatě stejný, jako sortiment Raboesch, budeme nejspíš pozvolna utlumovat. Většinu desek převádím do režimu "doprodej" a nebudou nadále doplňovány (ale máme jich ještě docela slušnou zásobu). V normálním režimu prodeje zatím nechávám desky z barevného PVC, kde je nabídka širší, než u značky Raboesch. Omezení se nijak netýká ostatního (většinou dřevěného) sortimentu Midwest. Zde ovšem platí již dříve oznámená skutečnost, že náš sklad bude doplňovaný s menší frekvencí (asi jen jednou ročně), takže na přechodně vyprodané položky si počkáte déle. Nicméně nejbližší dodávka se očekává (po četných odkladech) již někdy na přelomu května a června.

mosaz (profily): V nabídce mosazných profilů je sice jen několik málo novinek, ale konečně je mezi nimi předtím dlouho neúspěšně žádaný profil U 1x0.6 mm (viz profily tvaru U), což je nejmenší dostupný mosazný profil tvaru U. Do nabídky profilů tvaru L naopak přibylo několik největších rozměrů (až do velikosti L 10x10 mm). Větší množství profilů různých tvarů bylo přeřazeno z režimu "na objednávku" do režimu "skladem". Všechny změny byly (snad úspěšně) zaneseny také do ceníku pdf.

Kadee (H0 - podvozky a dvojkolí USA): Do přehledu podvozků H0 byly doplněny novinky a také zde byly opraveny některé chyby. V současné době se chystáme k nové objednávce Kadee, takže kdybyste něco potřebovali...

březen 2011

Modelcraft (řezací podložky): Tolik potřebná a užitečná věc je konečně v naší nabídce. Řezací podložky bereme od značky Modelcraft. Proedge je sice dělá taky, ale nechtělo vyrábět podložky s metrickým rastrem a tak jsem to vyřešil takto. Po řezacích podložkách následují další užitečné věcičky. Ceník Modelcraft je zde. Nejžádanější rozměry podložek se sice vyprodaly rychleji, než se dočkaly zveřejnění na webu, ale od další dodávky nás dělí jen dny. takže - můžete objednávat.

Proedge (modelářské nářadí): Přehled skalpelů byl doplněn o některé již delší dobu nabízené, ale zatím nepopsané nože. Jedná se většinou o větší typy. Také přehled čepelí byl doplněn (většinou o čepele do zmiňovaných velkých nožů). S ohledem na změny u výrobce se zvyšuje cena u 12 položek z naší nabídky. Konkrétně se to týká výrobků Pro 11002, 12002, 12004, 13001, 30889, 40012, 40104, 40330, 53632, 53635, 53637, 56005 a 77092. Cena oblíbeného skalpelu č. 2 se zvyšuje jen o 2 koruny a v ostatních případech nejde o kdovíjak žádané výrobky, takže se to dá vydržet. Ceník Proedge je podle těchto změn již opraven. Druhá změna se týká otočných čepelí - dosavadní balení Pro 41064 se nahrazuje balením Pro 40064. Cena je stejná, obsah je stejný a vypadá to lépe.

JTT (krajina - posypy): Po letech úspěšného prodeje se konečně na stránky dostává podrobnější popis zelených posypů JTT (včetně fotografií). Celá věc je ovšem stále v raném stádiu rozpracovanosti a vyžádá si ještě mnohé úsilí, obrázků je zatím pomálu.

únor 2011

JTT (plastové desky s reliéfem): Nová řada desek modelujících žebrované plechy přichází - možná překvapivě - od firmy JTT. I když desky neodpovídají měřítkům udávaným výrobcem (stejně jako již dříve nabízené desky MBS), jsou vítaným rozšířením nabídky. Modeláři jistě ocení hlavně nejjemnější dostupné vzory. Také cena je příznivější, než u dosavadní nabídky.

leden 2011

Raboesch (plastové profily a desky): Nově jsou v naší základní nabídce další typy profilů Raboesch. Nejzajímavější novinkou jsou profily I větších rozměrů (až do 20 mm) a velké formáty plastových desek (zatím jen PS). Jeden nový profil se objevuje v nabídce profilů H dva v nabídce profilů U. Některé již dříve nabízené profily jsou nově dostupné i v metrové délce. Jedná se o jeden z trojúhelníkových profilů, jeden spojovací profil rohový a jeden.

Raboesch (lodní šrouby): Opět byl rozšířen sklad lodních šroubů - rozšíření se konkrétně týká řad 146, 147, 148, 156, 158, 162, 170, 174, 183 a 185. Ceny jsou beze změn.

listopad-prosinec 2010

nic

říjen 2010

Evergreen (plastové profily a desky): Kromě toho, že byl doplněn sklad, přibyly v nabídce dva nové dlouhé hranoly: EV 351 a EV 385 a doplněn byl také sortiment doplňkové řady hranolů. Celá nabídka hranolů byla přeformátována, aby usnadňovala volbu mezi základním a dlouhým balením, všude tam, kde to připadá v úvahu. Ceny Evergreenů se nemění, oba ceníky pdf - základní i rozšířený byly opraveny.

Korek TT: Korek TT není a hned tak nebude. Vysvětlení zde. Hledáme nového dodavatele, ale zatím se o naši zakázku firmy neperou.

září 2010

Midwest (plastové desky): Dalším materiálem, který rozšiřuje naši nabídku jsou desky Cellfoam 88, vyrobené z extrudovaného polystyrénu (XPS). Desky se používají především v leteckém modelářství, pro spodní stavbu modelové krajiny a pro architektonické modely (namísto "kapa desek"). Deskám Cellfoam jsou věnovány dvě nové stránky, první obsahuje jejich popis (včetně fotografií), na druhé nové stránce je ceník. Při té příležitosti byly předělány také stránky s obecnými informacemi o plastech. Na první (té stávající) je nyní pouze polystyrén (včetně dalších polymerů styrénu), na druhé stránce jsou ostatní plasty.

Albion Alloys (mosazné trubičky - specialitky): Dvě zvláštní novinky určené pro příznivce velkých měřítek obohatily nabídku Albion Alloys. Nakrátko nasekané malé trubičky slouží k modelování vystřílených nábojnic z kulometu MG42 v měřítku 1:35, v případě dalšího výrobku k modelování napínáků lan - například na modelech dvouplošníků. Novinky jsou připojeny na závěr ceníku trubiček Albion Alloys.

srpen 2010

Albion Alloys (kovové materiály): POZOR CHYBA - U trubiček z pakfongu byl chybně uveden počet kusů v balení. Správná hodnota je 2 kusy. Už je to opravené.

Šroubky (metrické i palcové): V naší nabídce se postupně sešla řada položek, které patří k tématu normalizovaných a dalších běžných dílů, takže jsem pro ně založil nový oddíl stránek přístupný z pravé poloviny rozcestníku materiálů. Většinou se sice jedná o díly dodávané jen jako příslušenství k nějakému specializovanému základnímu sortimentu, ale jsou to vesměs díly všeobecně použitelné. Sběrným způsobem zde tak bude soustředěna nabídka sice neucelená, ale jistě obsahující zajímavé a užitečné věci. Prvním nabízeným tématem jsou drobné šrouby a matice - metrické i palcové (zmíněné též v následujících odstavcích). Do budoucna by sem měly přibýt další normalizované díly dodávané v souvislosti se sortimentem lodních pohonů Raboesch - tj. miniaturní kuličková ložiska, bronzová ložiska, těsnící G-kroužky atd.

Midwest (dřevěné materiály): Vhledem k rozšíření tohoto sortimentu o další rozměry lipových hranolů a prkének a doplnění obdobného sortimentu nově také v provedení z dřeva balsového byla celá nabídka (dosud soustředěná na jediné stránce) přepracována a rozdělena na stránky tři. Na první nové stránce jsou nejmenší lipové hranoly balené v sáčcích prodávaných za jednotnou cenu - v této nabídce nejsou žádné změny, jen byla oddělena zvlášť. Na druhé stránce (to je ta stávající, co na ní bylo dosud všechno) jsou jednotlivě prodávané hranoly, desky (prkénka) a bloky ze dřeva lipového, ořechového, třešňového, mahagonového a nově také balsového. Původně jediná tabulka s nabídkou byla nově rozdělena do dvou, na dřeva měkká a tvrdá. Kromě celé nabídky balsy zde přibyly také nové rozměry lipových hranolů a hlavně desek. Dochází také k úpravám cen (většinou směrem nahoru). V lipovém sortimentu jsou změny malé, výraznější posuny nastávají u ořechu, třešně a mahagonu. Na třetí stránku byla oddělena nabídka úsporných, směsných balení různých kusů a tvarů dřeva. Nedoplnili jsme sice sklad o žádné novinky, ale celá nabídka byla přepracovaná, byl zlepšen popis a doplněny obrázky výrobků. Byly sem také přidány další podobné výrobky, které ale zatím nemáme - budoucí novinky. Je to takový předběžný průzkum trhu. Všechny tři stránky jsou přímo přístupné z rozcestníku materiálů těmito ikonkami: , umístěnými vedle sebe. I když rozdělení nabídky na tři části není udělané striktně podle tvarů a např. dřevěné kvádříky se vyskytují na dvou z těchto stránek, věřím, že je to srozumitelné. Ještě v letošním roce by se měl dřevěný sortiment dále zajímavě rozšířit, máte se věru nač těšit.

Raboesch (plastové profily): Na začátku srpna dorazila nová dodávka, která rozšiřuje naši nabídku plastových profilů i lodních šroubů a hřídelů (lodě viz další odstavec). Pokud jde o plastové materiály, tak úplně nově nabízíme profily tvaru Z, v případě půlkruhových profilů, čtvrtkruhových profilů a uzavřených profilů čtvercového průřezu rozšiřuje značka Raboesch dosavadní nabídku (většinou jen Evergreen) směrem k větším rozměrům, v případě uzavřených profilů obdélníkového průřezu jsou nové metricky kulaté rozměry. Pokud ve skladu přechodně chyběly některé plastové desky, tak nyní byly všechny doplněny. Opraveny byly také pdf katalogy Raboesch: základní katalog (2 MB - pro profily délky 330 mm a malé desky) a úplný katalog (2.7 MB, včetně metrových profilů a velkých desek). Ceny jsou beze změn.

Raboesch (lodní šrouby): Pokud jde o lodní pohony, tak největší změny jsou v nabídce lodních hřídelů. Popis nově nabízených typů ale musí být teprve zpracován do větších podrobností (zatím jsou sepsané jen základy a také je tu ceník a ten platí (v ceníku byla u dosavadní nabídky až dosud chybná katalogová čísla, pokud vás to pletlo, tak teď už je to spravené). Dále byl podstatně rozšířen sklad lodních šroubů - rozšíření se konkrétně týká řad 146, 147, 148, 154, 156, 158, 160, 162, 168, 170 a 172, přitom mnohé z uvedených řad výrobků jsme dovezli vůbec poprvé. Také byla doplněna zásoba příčných pohonů. Nově jsou nabízeny ještě drobné metrické šroubky Raboesch z mosazi a nerezu. Ceny jsou beze změn.

Kadee (spřáhla, šrouby): Do nabídky zařazujeme samostatně prodávané malé šrouby s unifikovaným palcovým závitem UN. Šrouby jsou primárně určené jako příslušenství ke spřáhlům a podvozkům Kadee, ale lze je samozřejmě využívat jako obecný spojovací materiál. Novinky byly doplněny také do ceníku Kadee, který ovšem na větší aktualizaci ještě čeká (v souvislosti s další dodávkou spřáhel Kadee plánovanou na nejbližší období). Dalším nově zpracovaným tématem jsou spřáhla Magne-Matic pro velká měřítka s podrobněji rozpracovaným popisem spřáhel pro velikost IIm (G). Toto téma se dostalo do popředí pozornosti v souvislosti s uvedením nové, modelovější generace spřáhel Kadee pro tuto modelovou velikost. Dalším tématem, na kterém firma Kadee v posledních měsících pracovala, jsou nové typy dvoudílných podvozků. Při nejbližší dodávce jich pár na zkoušku objednám...

Obchodní podmínky (Slovensko): PPL zvýšilo ceny, už je to asi nějaký měsíc, ale teď jsem si toho všiml i já. Změnu tedy přenáším do svých podmínek nyní, platí ihned..

červenec 2010

Albion Alloys (mosazné materiály nejmenších rozměrů): V červenci byly ohlášeny velice zajímavé novinky v tomto sortimentu. A po nemnoha dnech - od 26.7. - jsou už v prodeji i u nás. Nejzajímavější jsou změny v nabídce trubek velmi malého průměru. Nejmenší dostupná mosazná trubka má nově průměr 0.3 mm (dosud to bylo 0.5 mm). Navíc je tento miniaturní průměr dostupný nejen v klasické žluté mosazi, ale i ve stříbrné barvě pakfongu CuNi12. Nejmenší trubky jsou nyní také jemněji stupňované - po desetině milimetru. Novým výrobkem je také výběrová sada AA SFT1, která obsahuje čtyři teleskopické trubky (lze je do sebe zasunout) vybrané z této nové nabídky nejmenších trubek. Původní řada nejmenších trubek (výrobky MBT1M až MBT5M) zůstává prozatím v nabídce také. Dalším zajímavým počinem je rozšíření řady tenkých tyček (drátů) z pakfongu - nabídka nově začíná již od průměru 0.1 mm. Až dosud zmíněné novinky můžete (jak již bylo psáno) ihned objednávat (prodávají se od pondělka 26.7.), ale je tu ještě pár dalších (a méně převratných) novinek, které budeme mít až zhruba o měsíc později. Tři nové položky přibudou do nabídky mosazných jeklů, dvě položky do nabídky úhelníků. Novinky byly doplněny také do ceníku pdf, který je tedy kompletní, ale je v něm jedna drobná chyba, předstírá se tam, že vše je skladem. (To bude u některých méně zajímavých položek pravdou až za měsíc.) Ikonky na úvodní stránce pro materiály jsou už taky opravené, takže je to skoro v pořádku. Navíc nejpozději v září doplníme do nabídky ještě dva výrobky Albion Alloys, a sice na krátké kusy nařezané tenké trubičky, které slouží k modelování vystřílených nábojů z kanónu, nebo k modelování napínáků (dvouplošníky atd.).

Proedge (nářadí): Nově jsou v nabídce další typy kleští tvořící tzv. "platinovou řadu" Proedge. Jsou to prostě kleště lepší než ty v základní řadě. Dalším doplněním nabídky jsou dva typy peanů (rovný a zahnutý). Další novinkou je sada nářadí pro letecké modeláře. Všechny tyto (i další dosud nezpracované) novinky jsou již zavedeny do ceníku Proedge. Při této příležitosti byly také lehce změněny ceny u několika starších výrobků (zdražení asi 20 položek).

červen 2010

Raboesch a Midwest (plastové desky): Pokud byste nevěděli, jak vypadá deska se zrcadlovým povrchem, tak si ji můžete prohlédnout na nové stránce zde.

Proedge (nářadí): Doháním sepisování popisů dříve zavedených novinek. První nová stránka je o svěrkách. Zejména rychlosvěrku Proedge, která je popsaná v druhé polovině této stránky vřele doporučuji. Další stránka je věnovaná zvětšovacímu sklu - lupě Proedge. K dříve sepsanému přehledu kleští přibyla spousta fotografií, které jsou rozděleny na devět nových stránek popisujících jednotlivé typy. Příslušné odkazy jsou v již zmíněném přehledu kleští. Další nové stránky popisují pokosník, vysunovací rýsovací jehlu, nový typ vysunovacího skalpelu s označením C607 a neobvyklý dvojitý skalpel pro paralelní řezání. Nové skalpely byly doplněny také do přehledu skalpelů a do přehledu čepelí byla doplněna nová čepel 11S z nerezavějící oceli. Ze starších restů nyní zbývá ještě předělat a doplnit přehled ručních vrtaček.

květen 2010

Proedge (nářadí): Mezi sady nářadí byl doplněn popis větší sady pro železniční modeláře (de luxe).

Mosazné tyče a trubky a mosazné i další plechy řady ms (zdražení): Od května se zvyšují ceny plechů řady MS - mosazných, měděných a hliníkových. Nejvíce se to týká plechů měděných, kde se zvyšují všechny ceny až o 10%. U mosazných plechů se zdražují jen menší tloušťky (také až o 10%) a u hliníkových se zdražují pouze menší formáty (výrobce v tomto případě prostě znevýhodnil odběr menšího formátu - a to až o 14%). Současně se zveřejňuje sleva, kterou lze získat při větším odběru těchto plechů. Sleva je zavedena již delší dobu, ti odběratelé, kteří větší množství plechů nakupují o ní vědí, ale na internetu dosud nebyla. Tak až teď. Podobně se zdražují také mosazné trubky (malé průměry až o 25%, ostatní tak o 5%, velké zůstávají beze změny), tyče kruhové (většinou o cca 10%, malé průměry více, i přes 20%), tyče čtvercové a obdélníkové (většinou o 10-20%, ale jsou tu i položky, které zůstávají beze změny), tyče šestihranné (většinou nepodstatně, ale nejmenší velikost o čtvrtinu) a závitové (u dvou položek hodně, jinak nepodstatně). Také v těchto případech je při větších odběrech možné dostat slevu. Všechny změny byly (snad úspěšně) zaneseny také do ceníku pdf. Do budoucna se připravuje ještě podrobnější ceník pdf, obsahující i nyní zveřejněnou množstevní slevu.

Evergreen (plastové polotovary): S novou dodávkou byla rozšířena nabídka doplňkové řady hranolů. Je to sice nepříliš žádaný sortiment, ale občas to někdo potřebuje a já přece značku Evergreen zastupuji komplexně. Opraveny byly také oba ceníky pdf - základní i rozšířený.

duben 2010

K&S engineering (kovové materiály a nářadí): Od ledna slibovaná stránka popisuje nástroje pro ohýbání a řezání trubek K&S. Další novinkou je ohýbačka na dráty a kulatinu, její popis se ale teprve připravuje. Dodavatel zabývající se spíše modelářskými materiály má v sortimentu jen několik málo nástrojů a tak byla jejich nabídka přidána za ceník Proedge. S novou dodávkou dochází také k úpravě některých cen. Patnáct výrobků se zdražuje (K&S 233, 244, 251, 274, 320, 1147, 1148, 16404, 16512, M11, M13, M14, M15, M16 a M86), deset jiných se zlevňuje (K&S 3072, 6020, 6025, 6094, 7111, 7113, 7117, 9215, 15020 a 15055). Všechny změny byly (snad úspěšně) zaneseny také do ceníku pdf.

JTT (modelování krajiny): Nová stránka popisuje vlákninu JTT - materiál pro modelování objemové zeleně.

a taky tu máme nějaké nepovedenosti:

průšvih č. 1

Stránky o novém skvělém kolejivu Atlas byly připravovány měsíce a s velkou pečlivostí, přesto mi utekl poměrně zásadní fakt ohledně přechodnosti vozidel na toto kolejivo. (To je dáno tím, že mám doma mrňavé děti a s modely si tudíž tak málo jezdím...) Zásadní fakt, který mi utekl je, že ani mnohé současné evropské modely po kolejích Atlas 1.5 mm nejezdí dobře. Zatímco pravé Fleischmanny projedou a také většina vozidel ex Roco, Minitrixy mají vážné potíže a drncají po upevňovadlech. Je to vážná chyba, která bude bránit širšímu rozšíření tohoto krásného kolejiva, protože - mezi námi - kdo si troufne snižovat okolky řekněme na parních lokomotivách? Je to velká škoda, protože tady už nejde ani o desetiny, ale spíše o setiny milimetru.

průšvih č. 2

Rozpojovač MTL 921 (pro velikost Z): Jeden zákazník reklamoval rozpojovač, který vůbec nebyl magnetický. Mohlo se stát, že jich bylo více a že jste nějaký dostali i vy. Pokud ano, napište, vyřešíme... Více zde.

březen 2010

Kadee (spřáhla Magne-Matic): Jako odpověď na čísi dotazy byly zpracovány nové stránky o elektromagnetických rozpojovačích. Jedna stránka společná přehledná a dva samostatné popisy rozpojovačů Kadee 309 (pro velikost H0) a Kadee 708 (pro velikost H0n3). Součástí textů jsou i poznámky týkající se možností pro ostatní u nás běžné modelové velikosti N, TT a 0.

JTT (modelové stromy): nová stránka stručně seznamuje s největšími dostupnými modelovými stromy.

leden a únor 2010

Bursy (Opletalka): Zveřejněn je kalendář burs na rok 2010.

DPH 20%: DPH je daň, která se dobře vybírá a tak není divu, že politici v nouzi sáhli po jejím zvýšení. Prý to občan pocítí zanedbatelně. Svůj kus pravdy mají v tom, že kvůli tomu honem nezačnu přepočítávat všechny ceny a ty tak až do odvolání zůstávají stejné (ve výši včetně DPH). Ale při každé nové dodávce, když ceny přepočítávám, tak beru to jedno procento navíc v úvahu, takže mu nakonec nikdo neunikne. Na ceny působí jiné vlivy závažnější než 1% a tak se ceny i nadále mění nejen nahoru, ale i dolů (jak je vidět z dalších novinkových příspěvků, kde některé změny již byly vyčísleny), ale kdyby jim lidi už konečně nakopali, tak by to mohlo být všechno trochu levnější..

Poštovné: První jsem prověřil ceny poštovného. Pošta sazby neměnila, ale já jsem nucen k nim dopočítávat DPH, takže tam nějaké změny nastaly. Hlavně u malých zásilek, ale vnitrostátně nejvýše o korunu. Zvýhodněné sazby pro větší objednávky jsem nechal beze změny.

Balné: Krabičky taky nezlevňují, takže základní sazbu balného zvyšuji z 15 na 18 Kč. Protože ale máme dva nové typy krabiček, vhodné pro desky 200x320 mm a 200x400 mm, tak se v těchto případech (mimochodem velmi častých) balné o stupeň snižuje a tedy zlevňuje. Zásada, že velké a větší zásilky nejsou balným zatěžovány vůbec, zůstává v platnosti.

K&S (materiály a nástroje): Nová dodávka přinesla jen několik málo novinek. První novinkou je užitečné balení obsahující směs různých krátkých kousků mosazných trubiček. Druhá novinka je z oboru nářadí a je to kolečková řezačka na trubky. Na téže stránce je také popis sady nástrčných nástrojů pro ohýbání trubiček (pro průměry 1.5 - 5 mm), kterou sice nabízíme již od minulé dodávky, ale jejíž popis tu zatím chyběl. V souvislosti s novou dodávkou došlo také ke změně několika cen. Snížena byla cena výrobků K&S 1103, 3070, 6520, 9219, 9513, 15001 a 16408, zvýšena byla cena výrobků K&S M12, 237, 238, 239, 242, 243 a 244 (většinou mosazné pásy). Všechny změny byly (snad úspěšně) zaneseny také do ceníku pdf.

Proedge (modelářské nářadí): S novou dodávkou se objevila řada novinek. Především je to celá řada modelářských kleští, několik typů svěrek, další vysunovací skalpel (C607), jedna nová čepel (nerezová 11N), dále rámová pilka, rýsovací jehla, kapesní lupa a zvláštní udělátko pro paralelní řezání. Všechny novinky jsou již výčtem uvedeny v ceníku Proedge, k některým výrobkům je připravený i podrobnější popis, pro zbývající bude zpracován později (ještě zbývá podrobněji zpracovat i některé minulé novinky). U několika starších výrobků došlo ke zvýšení ceny. Konkrétně jde o výrobky Pro 12004, 12047, 30830, 30910, 32620, 40350 a 44200. Je to stále ještě doznívající projev zdražení výrobce z ledna 2009 (tyto věci se dosud prodávaly za starou cenu).

Raboesch (plastové profily a desky): S novou dodávkou byla rozšířena nabídka plastových profilů. Týká se to především trubek, kde nyní nabízíme všechny průměry až do 20 mm (menší průměry zatím jen v třetinkové délce). Druhou významnou novinkou je celá řada rovnoramenných profilů tvaru L. Drobným doplněním nabídky profilů jsou plastové hranoly 2.5x2.5 mm. Velmi podstatnou novinkou pak je zahájení prodeje všech typů desek Raboesch s formátem 194 x 320 mm. Jsou to desky polystyrénové bílé, desky polystyrénové zrcadlové, čiré desky z PVC, průhledné barevné desky z PVC, desky z pěnového PVC, desky z polyesteru (PES) a z polykarbonátu (PC). Většina sortimentu desek odpovídá již delší dobu nabízeným deskám Midwest. To je důsledek bývalé spolupráce obou firem, kdy Raboesch dodával své desky a profily Midwestu a po ukončení spolupráce zavedl Midwest výrobu skoro stejných desek ve vlastní režii. Nějaké rozdíly tu ale jsou, desky Raboesch jsou o něco málo větší a Raboesch má také v některých případech širší nabídku (především v deskách z pěnového PVC). Midwest má naopak větší výběr barevného průhledného PVC. Připraveno bylo také nové vydání pdf katalogů Raboesch: základní katalog (2 MB - pro profily délky 330 mm a malé desky) a úplný katalog (2.7 MB, včetně metrových profilů a velkých desek). Ceny profilů a desek Raboesch zůstávají beze změny (přesněji řečeno beze změny jsou ceny včetně DPH) a pro letošní rok změnu cen nepředpokládám.

Midwest (dřevěné materiály): S novou dodávkou byla rozšířena především nabídka jednotlivě prodávaných lipových hranolů o pár položek větších příčných rozměrů. Je tu také jedna nová tloušťka lipové desky (12.7 mm - Mid 4309) a nové zvýhodněné balení lipových kousků Mid 17. U čtyřech starších výrobků dochází ke zvýšení ceny. Jsou to: Mid 4773, 5124, 7903 a 70201.

Hlavně je tu kupa nových stránek ohledně kolejiva: Jsou všechny uvedeny u loňského roku, hledejte je o dva odstavce níže.

říjen až prosinec 2009

Nové stránky se v říjnu budou týkat hlavně kolejiva: Tak trochu návrat k počátkům těchto stránek. Především jde o dokončení věcí dávno rozpracovaných nebo naslibovaných, revize se dočkají také některé léty zatuchlé stránky, ale přicházejí i nějaké věci úplně nové. Jak jsou jednotlivé stránky dokončovány, přibývají během října odkazy v následujících odstavcích. Bezpochyby ovšem nakonec zůstanou také další nedodělky.

Kolejivo (všechna měřítka, ale zejména N a H0e): Nabídka kolejnic (hlavně Peco) byla soustředěna do dlouho slibovaného ceníku kolejnic společného pro všechna měřítka. Na další stránce jsou pak kolejnice Peco popsány podrobněji. K tomu bylo třeba doplnit dvě stručné vysvětlující stránky - první se týká základních tvarů modelových kolejnic, druhá pojednává o (sice ničemné, leč módní) americké stupnici pro měření výšky kolejnic "code". Další nová stránka popisuje kolejivo Peco H0e (pozornost je věnována i letošní novince, koleji Peco SL-404) a v tomto smyslu byl opraven také ceník kolejiva H0e. Další vysvětlující stránka se týká výhybkových soustav. Potom je tu klíčová nová stránka pojednávající o kolejivu Atlas pro velikost N a k ní je tu ještě podstránka obsahující detaily výhybek a nezbytný ceník tohoto kolejiva. Podrobné srovnání dobrého kolejiva pro velikost N ukazuje jak je nové kolejivo Atlas skvělé a nejlepší, ale pro úplné pochopení vznikly další vysvětlující stránky - z nich nejdůležitější je pojednání o rozdělení pražců v koleji. Kdysi jsem pro tyto stránky založil příspěvek o pražcích, který od té doby zůstává nedokončený (a zůstal tak i po těchto úpravách). Nicméně informace připravené pro tento příspěvek posloužily k vytvoření dalších stránek, z nichž jsem zde ještě nezmínil: přehled pražců, stránku o opatřeních proti praskání pražců, jednoduchou zmínku o pražcových hřebech, fotografie kombinací dřevěných a betonových pražců na tratích, ukázky nějakých méně obvyklých betonových pražců, pro modeláře poučnou stránku s fotografiemi zaštěrkovaných kolejí a ještě stránku o kolejích v Americe.

K&S (materiály a nástroje): V souvislosti s dodávkou z předchozího měsíce došlo ke změně několika cen. Snížena byla cena výrobků K&S 3071, 6020, 7121 a 16410, zvýšena byla cena výrobků K&S 134, 247, M87 a M89 (ceník pdf bude opraven až následně). Jedinou novinkou je sada nástrojů pro ohýbání trubiček o průměru 1.5 - 5 mm. Je to první výrobek K&S, který nemá charakter materiálu. Bližší popis tohoto nástroje se teprve připravuje. Do budoucna by se mělo objevit ještě několik dalších nástrojů se značkou K&S.

září 2009

Nějaké novinky (N a Z - USA): Micro-Trains přicházejí s modelem poštovního vozu ve velikosti N, pro velikost Z chystají třínápravový osobní podvozek, u AZL představili třípodlažní vůz na automobily.

TH model - úplný katalog (N - ČSD): Úplný katalog modelů značky TH model je nově dostupný na těchto stránkách. Katalog je obrazový, obrázky poskytl sám výrobce a podle dohody s ním bude čas od času doplňován. (Sepsal jsem už spoustu věcí, které víceméně nikoho nezajímají, tak teď pro změnu zase jednou něco, co by mělo udělat radost většině...)

Nárazníky TT (oWo): Pořád se někdo ptá, jak vypadá tento notoricky známý výrobek. Tak jsem se vzchopil a vyfotil to. Vzal jsem to dost podrobně, takže je z toho celá nová stručná stránka. A jak jsem už byl v této práci, přidal jsem ještě jednu stránku o sadě doplňků.

Nová dodávka Evergreen, K&S, Proedge a JTT (materiály, nářadí a stromy): Nová velká dodávka nakonec přece jen přišla 1.září. Další podrobnosti jsou průběžně doplňovány:

Evergreen (plastové materiály): U evergreenů šlo hlavně o doplnění skladu, nová dodávka byla opět větší, než ta předchozí. Najdou se i dvě nepodstatné novinky, balení EV 8202 a 8408 obohatily nabídku v doplňkové řadě hranolů.

JTT (stromy a materiály pro tvorbu krajiny): S novou dodávkou přišla řada novinek - všechny jsou v souhrnném ceníku JTT zvýrazněny tučně. Úplně nově jsou nabízeny travní koberce, květové (barevné) posypy a pidistromy - maličké schematické stromy vhodné pro urbanistické modely malých měřítek. Ze stávajících skupin sortimentu se nejvíce rozšířila nabídka štěrkových posypů. U zelených a podkladových posypů se nabídka obohatila především o posypy ve střední a hrubé zrnitosti. Přišly také některé nové typy dokonalých stromů., mezi nimi i jeden úplně nový druh - strom s kulatou korunou. V souvislosti s novou dodávkou byly také upraveny některé ceny, ale změn tentokrát není mnoho. Pět stromů bylo zlevněno, naopak ke zvýšení ceny došlo u vlákniny (tři výrobky řady "PF"). Novinky jsou na stránky doplněny většinou jen výčtem, podrobněji budou zpracovány až výhledově - kromě štěrkových posypů (stejný odkaz jako o pár řádků dříve). Ty jsou nyní zpracovány v přehledu včetně fotografií většiny dostupných odstínů a výběr je skutečně zajímavý. A ještě jedna formální změna. U výrobku až dosud uváděného jako "luční tráva" budeme postupně přecházet k věcně správnějšímu názvu "vysoká tráva".

Proedge (modelářské nářadí): S novou dodávkou se objevilo pár novinek. Především jsou to samostatně balené vrtáky malých průměrů (0.35-1 mm), dále malý stolní svěráček a jedna nová sada nářadí. Všechny novinky jsou již výčtem uvedeny v ceníku Proedge, podrobnosti budou zpracovány později (ještě zbývá podrobněji zpracovat i některé minulé novinky). U 15 již dříve nabízených výrobků došlo ke zvýšení ceny, je to ještě projev zdražení výrobce z ledna 2009 (tyto věci se dosud prodávaly za starou cenu).

Ratio (budovy N): Rozšířen byl popis kamenného mostu a aktualizován ceník stavebnic budov Peco a Ratio.

Intermountain (H0 - USA): Při kontrole stránek jsem padl na již dříve založený, ale zcela nedodělaný popis výsypného vozu se dvěma výsypkami. Tak jsem ho dokončil. Při té příležitosti byl aktualizován ceník amerických modelů H0 a překvapivě hodně se prodloužil.

Micro-Trains (Z - USA): Po dlouhých odkladech se zetkaři dočkali modelu šestinápravové lokomotivy EMD SD40-2. Prozatím je o ní jen zmínka na stránce novinek, podrobnější popis ale bude jistě časem zpracován.

srpen 2009

Nová dodávka Evergreen, K&S, Proedge a JTT (materiály, nářadí a stromy): Nová velká dodávka je na cestě a měla sice přijít ještě před koncem srpna (tak asi 26.8.), ale celní software to nějak zakomplikoval, takže to bude asi až 1.9. Má vyřešit hlavně zoufalý nedostatek materiálů Evergreen (viz novinky minulého měsíce), ale bude obsahovat i nějaké novinky (hlavně u značek JTT a Proedge). Takže pokud čekáte na některé Evergreeny, tak nezoufejte, nebude to už dlouho trvat...

Kadee (spřáhla Magne-Matic a vozy H0 - USA): Zcela zásadně byl rozšířen přehled spřáhel pro velikost H0. Je to sice jen doplnění starší stránky, ale dalo to více práce než několik jiných stránek úplně nových. Další stránka je věnována přehledu základních koncepcí konstrukce spřáhel Magne-Matic, poměrně podrobná stránka byla také sepsána o univerzálním permanentním rozpojovači 308. I když přibylo hodně nových faktů, celková rekonstrukce stránek o spřáhlech, zahájená před lety je stále jen rozvrtaná a stránky jsou v tomto směru stále dosti nepřehledné. Doplněna a aktualizována byla dále stránka s přehledem podvozků a protože ještě něco zbylo, tak z dalších podrobnosti ohledně podvozků byla sestavena ještě jedna doplňující stránka. Poměrně překvapivou novinkou loňského roku je model vozu s funkčním spodkem typu cushion underframe ve velikosti H0 - jeho popisu je věnovaná další nová stránka.

Auta (USA - N): Lehce jsem přeorganizoval dosud zpracované popisy eNkových autíček a zřídil k nim společnou přehledovou stránku. Není moc přínosná, ale bude se hodit, popisů aut už máme přes deset. Nově je doplněn velmi stručný popis skříňového návěsu Atlas. Podstatně byly rozšířeny popisy tahače Ford C (Athearn) a kontejnerového návěsu (de Luxe innovations).

Proedge (nářadí): Nově byla zřízena stránka popisující vrtáky malého průměru (průměr 0.35 - 1 mm). Sady vrtáků jsou již v prodeji, vrtáky balené podle jednotlivých průměrů budou v nabídce od konce srpna. Další stránka popisuje malé kladivo.

červenec 2009

Evergreen (plastové profily a desky): V posledním měsíci vypukl až neuvěřitelný zájem o Evergreeny, takže je sklad opět extrémně vybraný, jako letos už jednou byl. Je to tak vážné, že jsem se až odhodlal napsat to sem, na stránku novinek. Chybí EV 117, 123, 127, 134, 158, 175, 212, 221, 222, 227, 234, 243, 246, 252, 268, 276, 4505, 9030, 9040, 9102, 9105, 9106, 9511 a 9514. Další dodávka se očekává až v posledních dnech srpna. Bude opět větší, než kterákoliv z předchozích, tak snad to už pak bude zase v pořádku.

Micro-Trains (N a H0n3 - USA): Přepracována byla stránka o dvojkolích. V té souvislosti byl dán trochu do pořádku také ceník dvojkolí N. Doplněna byla také stránka novinek N. K velikosti H0n3 přibyl stručný popis plošinového úzkorozchodného vozu.

Proedge (nářadí): Stránka o pinzetách byla doplněna o řadu fotografií, zlepšena byla také stránka o jehlových pilnících.

JTT (modelové stromy): Trochu nečekaný dodatek k poslední dodávce doplnil zásoby většiny druhů vysoké trávy, takže toto přechodně vyprodané zboží je nečekaně opět v aktuální nabídce. Dále přibyl ještě nový druh úsporného stromu a sice je to úsporný cedr. Dobrý pro architektonické modely, ale mašinkářům ho doporučit nemohu.

červen 2009

Kadee (spřáhla Magne-Matic a obtisky): Nová dodávka přišla na přelomu dubna a května, ale zveřejněna byla až teď. Jde spíše o doplnění skladu spřáhel, vozy nepřišly žádné, novinek je jen pár. V oboru spřáhel to jsou především nové typy permanentních rozpojovačů pro velikost H0. Všechny novinky jsou patrné z ceníku, bližší popis novinek pro stránky (přinejmenším zatím) nechystám. Ceny zůstaly v zásadě stejné (přesněji řečeno většina cen je beze změny, jen několik věcí bylo o nevelkou částku zdraženo nebo zlevněno). Důležitou novinkou jsou obtiskové papíry. Vlastně je dodávám již delší dobu (dosud jen od značky Micro-Mark), ale na stránkách se jejich nabídka objevuje až teď. Nabídka obtiskových papírů bude primárně přístupná z rozcestníku materiálů, vpravo dole (prozatím je to ve skupině "detaily", časem to tu plánuji trochu předělat, nadpis se třeba změní, ale na tom místě vpravo dole už obtisky zůstanou). Na čísi přání byl zlepšen popis dvojkolí Kadee 520 (na stránce o dvojkolích).

JTT (krajina): Konečně byla udělaná jakás takás stránka o štěrkových posypech. Není to docela hotové, ale už jsem nechtěl zveřejnění déle odkládat.

MBS (doplňky - ploty): Nová stránka popisuje modelové ploty z pletiva MBS. Je to poslední z dubnových novinek MBS, která až dosud čekala na zapracování do webu.

Mosaz (Ms a K&S): V řadě Ms opět několik profilů přešlo na dostupnost "skladem" (dříve "na objednávku") a byla jim upravena katalogová čísla. U výrobků K&S byly definitivně doprodány a v nabídce zrušeny profily K&S 181, 183 a 185.

Midwest (dřevěné materiály, parní stroje a parolodě): S menším zpožděním jsou na stránky doplňovány novinky Midwest. Nejvýznamnější novinkou je celá nová skupina kompozitních profilů čtvercového průřezu s válcovou dutinou. Do nabídky dřevěných desek a hranolů přibyly další položky (lipové prkénko 9.5 mm, lipový blok 50 x 200 x 305 a ořechový hranol 9.5 x 9.5), nová je také sada deseti řezbářských dlátek (Mid 3803). Opět jsou skladem dlouho vyprodané kráječe Easy Cutter Ultimate a obě stavebnice parních strojů (levnější trochu zdražila a dražší zlevnila). Řada dříve nabízených výrobků trochu podražila, většinou tak o 10% - mimo jiné korkové lože H0, některé dřevěné hranoly, skoro všechny polyesterové desky, úplně všechny barevné průhledné PVC fólie, pěnové PVC a polykarbonátové desky, drastičtější zdražení je u některých typů leteckých překližek. Pro pořádek byla doplněna stránka o modelu lodi Elliot Bay Steam Launch.

Albion Alloys (mosazné materiály): Albion Alloys je třetí značkou mosazných modelářských materiálů, která obohacuje naši nabídku. Je to značka nová, britská, zatím s omezeným sortimentem, a obávám se, že si vás jako celek úplně snadno nezíská, protože u mnoha nejběžnějších položek je dražší, než dosavadní dodavatelé. Někdy je to i víc než dvojnásobek, hrůza, ale někde jinde to zase vychází celkem normálně. Hlavní ale je, že v sortimentu najdeme několik velice zajímavých položek, které si bezpochyby vaši přízeň zaslouží.

Podstatnými novinkami jsou především velmi malé mosazné trubky (dosud byla nejmenší trubka s průměrem 0.8 mm, nyní je to zásluhou Albion Alloys již 0.5 mm). Důležitou novinkou jsou také fosforbronzové pásy (čekal jsem na ně dlouho a nabízí se sice jen jeden rozměr, ale i tak je to dobré) a tyče velmi malého průměru z pakfongu (na pakfong čekáme také dlouho a chtělo by to mít z tohoto materiálu širší sortiment). Příjemné je i obohacení sortimentu měděných trubek, kde byla nabídka zatím poměrně chudá a přínosem je i půlmilimetrový. pocínovaný plech. Mnohé z dalších výrobků Albion Alloys jsou skoro, nebo úplně stejné, jako výrobky již nabízené některou z déle zastupovaných firem. To platí pro uzavřené profily čtvercového průřezu, mosazné pásy, mosaznou kulatinu, profily L, profily U, hliníkové trubky, mosazné plechy a hliníkové plechy. Je tu ještě zajímavý příslib dalších novinek, především netrpělivě čekám na již slíbené plechy z pakfongu, ale také se myslím mimo jiné říkalo něco o trubkách s průměrem 0.3 mm...

Všechny výrobky jsou balené do sáčků (z profilů není před prací nutno sundavat nálepky) a podobně jako známější profily Evergreen jsou rozděleny do několika málo cenových kategorií s jednotnými cenami za balení.

V souvislosti s tímto novým sortimentem došlo k dalším změnám. Doplněna byla základní informace o pakfongu a zobecněna byla stránka o teleskopických vlastnostech profilů. Především byla ale významně upravena titulní strana pro materiály. Až dosud zde byly u mosazných profilů samostatné odkazy na výrobky Ms a K&S stejného tvaru, přestože informace byly umístěny na téže stránce. Toto bylo nyní zrušeno a ke každé stránce je jen jedna ikona. Některé profily, kde je velmi široká nabídka (hlavně trubky) jsou ale rozděleny na více stránek podle výrobců. Pro tyto případy jsou nyní zavedeny ikony rozlišené počátečním písmenem výrobce (například tyto: - pro trubky Ms, K&S a Albion Alloys). Druhou významnou novinkou je doplnění ikon plechů na pravý konec řádky profilů. Je to pro rychlejší orientaci těch, kteří dávají ikonkám přednost (stávající slovní odkazy umístěné o něco níže zůstávají zachovány beze změn). Ikony totiž nevedou na všechny stránky, především pokud jde o plastové desky - tam se slovní popis nedá snadno nahradit. Mimochodem, poznáte od sebe ikonu pro bílé desky od ikony pro čiré desky? udělal jsem to takto: . Není to sice moc výrazné, ale pochopit se to snad dá?

katalogy pdf (materiály): Všechny nové výrobky jsou uvedeny v pdf katalogu Albion Alloys. Katalog je platný okamžitě, ale ještě se na něm nějaké kosmetické změny budou dělat. Prozatím jsou výrobky Albion Alloys ve formátu pdf jenom takto samostatně, ale výhledově budou doplněny i do souborného katalogu kovových materiálů (který zatím obsahuje K&S a MS). Povede k tomu ovšem trochu delší cesta. Dříve budou vytvořeny zatím neexistující samostatné katalogy jednotlivých značek (samozřejmě K&S a MS, ale konečně také Midwest a možná i MBS a úplně bude přepracovaný katalog Evergreen) a teprve poté budou vytvořeny nové souborné katalogy, nejen pro kovové materiály, ale nově i pro plasty a dřeva). Možná vzniknou i nějaké cizojazyčné verze. Chystat to budu zvolna, současná situace není až tak nevyhovující, takže pomalu, ale přece.

květen 2009

Bursy (Opletalka): Zveřejněn je kalendář burs na druhé pololetí 2009.

!!!! Nová dodávka EV, JTT, K&S, Midwest a Proedge přišla 14.5.2009 !!!!

Zboží jsme začali okamžitě třídit, oceňovat a začínáme zpracovávat popisy novinek, ale chvíli to potrvá (je to naše dosud největší souborná dodávka od těchto výrobců). Pokud vaše objednávka čekala na doplnění chybějící položky, v těchto dnech byste měli dostat e-mailem zprávu o stavu zakázky. Pokud zprávu nedostanete do večera 19.5.2009, raději se ozvěte, možná jsem na vás pozapomněl. Nejprve byla zpracována značka Evergreen, kde nejsou skoro žádné změny, pokračujeme značkou Proedge, kde je naopak změn nejvíce. U těchto značek bylo také nejvíce čekatelů. Ostatní značky se zpracovávají následně.

K&S (kovové materiály): U této značky je tentokrát větší množství novinek (celkem 48 nových položek). Všechno to jsou profily trubky a pásy délky 0.9 m, většinou odpovídají výrobkům již dříve nabízeným v kratší délce 0.3 m, ale některé z profilů jsou také úplně nové. Asi nejžádanější novinky jsou u měděných trubek, kde se nabídka nově rozšířila k větším průměrům (konečně). Nejvíce nových položek pak je u mosazných trubek, kde je úplně nová řada trubek s tloušťkou stěny 0.75 mm a také jsou v délce 0.9 m nyní nabízeny všechny (zbývající) průměry základní řady trubek. U hliníkových trubek jsou úplně nové trubky s tloušťkou stěny 0.4 mm a v délce 0.9 m jsou nově dostupné trubky s tloušťkou stěny 0.9 mm. V délce 0.9 m jsou nově dostupné také některé nerezové trubky a mosazné pásy. Dále došlo ke zvýšení ceny u některých již dříve nabízených výrobků. Celkem se to týká 21 položek, většinou je změna nepodstatná, nebo nanejvýš cca do 10% (K&S 1251, 138, 140, 141, 235, 245, 6101, 6104, 6112 a 6515), ale v některých případech je nárůst větší (K&S 241, 6525, M80, M81, M82, M83, M84 a M85) a ve dvou případech se dokonce blíží 50% (K&S 252 a 253). Všechny změny byly snad úspěšně zaneseny také do ceníku pdf.

JTT (stromy a krajina): Novinky byly již dříve ohlášeny a jejich popis s fotografiemi bude doplněn až později. Prozatím je hlavní změnou úprava některých cen. Ke zvýšení ceny (o 10 korun) dochází hlavně u oblíbených větví (nyní 150 Kč) a dále u všech typů úsporných stromů (nově po 480 Kč). Také se mírně zvyšuje cena štěrkových posypů - tady jde spíše o to, že výrobce chce podpořit prodej nových balení štěrků v nádobce oproti dosavadním pytlíkovaným balením. Ne všechny druhy štěrků jsou ale již v nádobce dostupné. Naopak se snižuje cena u některých typů dokonalých stromů (asi 20 položek, až o 20 Kč) a ještě u těch výhodných stromů, co stály až dosud 200 Kč (tři druhy, nově stojí 190 Kč), stejné snížení nastává také u výhodných koster větví (odpovídající ceny). Nové ceny platí okamžitě, u starších objednávek čekajících na vyřízení se pokud možno použijí ceny výhodnější pro zákazníka.

Proedge (nářadí): Za prvé je třeba oznámit značné zvýšení cen tohoto sortimentu. Končí období zaváděcí slevy, kurs koruny k dolaru dnes není tak výhodný jako u minulých dodávek a navíc firma Proedge v letošním roce zvýšila ceny celkově. V součtu to dává nárůst 15-25% (u jedné položky ještě více), pouze u položek, které se nedoplňovaly, zatím zůstávají ceny staré. Všechno je to vidět v nové verzi ceníku (mezi námi, ceny jsou i tak docela příznivé). (Ceník jsem zveřejňoval asi natřikrát, pořád v něm byly chyby, tak si radši ověřte aktuální verzi, snad je už správná). Nové ceny by teď mohly nějaký čas vydržet. Ceny vstupují v platnost okamžitě (18.5.), u objednávek, které přišly dříve a čekají na vyřízení bude věc individuálně projednána. Příjemnější zprávou je, že přišly novinky. O několik dosud chybějících typů byl doplněn sortiment čepelí. Úplně nově jsou nabízeny pinzety, kotoučové pilky, sady malých vrtáků a hodinářská kladívka (jak budou postupně jednotlivé novinky zpracovány pro stránky, probarví se to tu hypertextovými odkazy, prozatím jsou všechny novinky patrné jen v ceníku). Přibyl další typ ruční vrtačky a také svidřík, nejprodávanější pilka č.139 se nově prodává také v sadě s rukojetí, případně ještě s pokosovým přípravkem (ten se nově prodává také samostatně), nová je také sada větších jehlových pilníků. Od firmy Proedge přišly i nějaké zcela zbytečné a nepovedené změny. Skalpel dříve označovaný č. 410 se čím dál více prezentuje pod číslem 4, které ovšem není volné a prodává se pod ním ještě jeden jiný skalpel.... Takže toho přečíslovávání asi bude ještě více. Několik zavedených výrobků v současné dodávce bohužel nepřišlo a tak na ně budeme čekat do pozdního léta.

Evergreen (plastové profily a desky): Kromě toho, že byl doplněn sklad (něco nepřišlo, takže nám i tak asi dvě věci chybí), přibylo v nabídce několik nových položek: EV 349 a EV 391 v nabídce dlouhých hranolů a dále EV9111, 9114 a 9116 v nabídce velkých černých desek, takže všechny velké černé desky budou nyní už vedeny standardně skladem. Ceny Evergreenů se nemění. Katalogy pdf zatím opraveny nejsou.

Micro-Trains (Z - USA): Připravil jsem popis stavebnice vodárny.

duben 2009

MBS (desky s reliéfem a další doplňky): Koncem dubna dorazila nová (zatím teprve druhá) dodávka MBS, která přináší řadu novinek. Především byly do nabídky doplněny všechny výrobky, které byly již dříve na těchto stránkách představeny, ale nikdy nebyly skladem. Přibyly také nové typy desek - další střechy, další kamenné stěny a ... další. Neobvyklým obohacením nabídky je deska s krátery. Kromě toho v nabídce přibyly ještě schody a drátěné ploty (ty budou pro stránky zpracovány až v květnu). Nejnetrpělivěji očekávanou novinkou byly desky s reliéfem žebrovaných plechů. Tady ale nastalo jisté zklamání, protože ačkoliv jsou tyto desky udělané hezky, naprosto zde není dodrženo měřítko, a navíc, z neznámého důvodu jsou podstatně dražší, než všechny ostatní desky MBS. Kromě toho nastaly nějaké formální změny - u několika výrobků byl upraven jejich název, ve dvou případech dokonce katalogové číslo. Ceny zůstaly beze změny až na jedno nepodstatné zlevnění. U většiny novinek jsou obrázky, pár jich chybí ještě dodělat. Doufám, že rozšíření sortimentu oživí zájem o výrobky MBS, abychom na třetí dodávku nemuseli zase čekat čtyři roky.

Kadee (spřáhla Magne-Matic atd.): Koncem dubna dorazila také nová dodávka Kadee. Vše z naší nabídky je tak opět skladem (v posledních týdnech chyběla oblíbená spřáhla Kadee 18 a Kadee 714 - teď je jich opět dost). Přišly také nějaké novinky, zatím zde nejsou zavedeny, vrátím se k tomu opět v květnu.

JTT (stromy a posypy): Jak se zvolna blíží loď s novou dodávkou, postupně zapracovávám očekávané novinky do stránek. Přijde 29 nových věcí a všechny jsou již zapracovány do ceníku (zatím jen s předběžnou cenou). V novinkách bude jeden úplně nový druh stromu - červený javor, nové barevné odstíny oblíbených větví, nový typ balení štěrkových posypů (v nádobce), no a hlavně řada staronových stromů (další velikosti již dříve nabízených druhů stromů). V aktuální dodávce ale bohužel nepřijdou některé ze zavedených, oblíbených výrobků, takže tyto jsou dočasně vyprodané a během několika nejbližších měsíců nemohou být doplněny. Tyto případy jsou označeny červeně (jen v souhrnném ceníku).

Peco (N): Nově byl doplněn popis stavebnice prohlídkové jámy.

Z (MTL a Pennzee - koleje a vozy USA): Opraven ceník kolejí (většinou snížení ceny, ale u dvou položek také zvýšení). Přibyly popisy dalších vozů: plošinový vůz s vysokými čelnicemi (Micro-Trains), zavřený vůz s dřevěnou skříní (Micro-Trains) a starší plošinový vůz (Micro-Trains), lehce přepracován byl příspěvek o firmě Pennzee a popis chladícího vozu Pennzee se dostal na samostatnou stránku.

Objednávky na cestě (Evergreen - K&S - MBS - Midwest - JTT - Proedge): Od všech těchto značek máme nové dodávky na cestě. Měly přijít již dříve, ale nakonec jsem se rozhodl je pozdržet, kvůli nevýhodnému kursu, který panoval od ledna do začátku března. Má to své výhody, zdražovat se bude málo, nebo vůbec, ale i nevýhody. Sklad je vybraný jako už dlouho nebyl. Proto prosím o trochu trpělivosti, zboží jede lodí, je to tak levnější, ale déle to trvá. Na cestě je také dodávka Kadee, ta ale letí a bude tu tedy snad rychleji. Těšte se, od každé značky přijde alespoň pár novinek.

březen 2009

Raboesch (plastové profily, lodní šrouby atd.): Z Holandska přišla nová dodávka podstatně rozšiřující nabízený sortiment. Z profilů jsou nově skladem lišty spojovací ploché, rohové, křížové i tvaru T, lišty lemovací a o další typy byla rozšířena nabídka metrových trubek. Katalog pdf ale zatím na doplnění těchto novinek čeká. Nabídka kloubů byla rozšířena o vložky s vnitřním průměrem 5 a 6 mm. Zcela nově je skladem také poměrně široký sortiment lodních šroubů - hlavně běžnější typy a menší průměry. Tato nabídka bude zpracována v nejbližších dnech.

Parní lokomotivy (MSS): Po dlouhých odkladech byl doplněn popis parní lokomotivy se sedlovou vanou.

Šedé odlitky (H0 - TT - N): Prezentace této oblíbené výroby byla na tomto webu v tichosti obnovena asi před měsícem, nyní je již obnovení veřejné. Stránky jsou nyní přibližně ve stejném rozsahu, jako byly v době před jejich stažením, kromě drobných formálních úprav je důležitá nová adresa pro objednávky - najdete ji na titulní stránce této výroby. Dále byl vyměněn ceník za aktuální verzi. Úplnou novinkou jsou frézované rámy pro lokomotivy - zatím jde jen o první seznámení s tímto projektem.

Ozubená kola (Šátek): Oprášena byla stránka o výrobě (nejen) ozubených kol p. Šátka.

Nářadí - řezbářská dlátka (Midwest): Doplněna byla informace o jedné polozapomenuté novince - řezbářské sadě pro začátečníky od firmy Midwest, Je už nějaký čas skladem, ale na webu o ní až dosud nebyla zmínka.

Kolejiště UP&SF (USA - N) - dodatky: Ke změnám v popisu kolejiště UP&SF provedeným v minulém měsíci přišly ještě nějaké dodatky. K parním lokomotivám přibyly obrázky Challengeru, v depu Tonkawa byla vyměněna vodárna a přibyla tam pískárna. Velice zajímavá je stránka věnovaná patinování vozů. Dále pár nových obrázků z města Moon Run.

Z (USA): Nastaly nějaké novinky (dříve slíbené věci jsou v prodeji, ale také jsou tu nové sliby - hlavně AZL toho zase naslibovali hodně). Pak jsem na webu našel nedodělanou stránku o lokomotivě EMD F59PHI (AZL) a dokončil jsem ji, ještě dále k dokonalosti měla rozpracovaná stránka o osobních vozech Surfliner, ale i tu jsem dokončil.

únor 2009

Vyluštění PF 2009: Pokud vás vůbec zaujalo moje letošní novoroční přání (zde), nedali jste to většinou najevo pokusem uhádnout hádanku. Těch několik, co zájem najevo dali, buďto neuhádli, nebo napsali, že je to příliš těžké. Teď už je vyluštění zveřejněno u novoročenky. Nikdo nic nevyhrál (ostatně žádná výhra nebyla slíbena).

Stromy (JTT): Kromě toho, že byla konečně ostudy zbavena titulní strana o stromech, přibyly nějaké nové popisy jednotlivých druhů. Nového popisu se dočkaly: smuteční vrba, blahovičník sněžný a palma (včetně obrázku palmy ve sněhu). Dále věnujte pozornost chystaným novinkám JTT (zde, o čtyři odstavce níže).

Nové příspěvky o velikosti N (od nás i z Ameriky): Před časem jsem rozpracoval řadu příspěvků a úprav stránek o eNku, ale pak mi trvalo příliš dlouho je dokončit. Nyní tato událost konečně nastala, ohlašuji zde desítky nových stránek s možná dvěma stovkami nových fotografií. Uvádím zde jen důležitější změny: Z našich krajin jsou nové jen obrázky dokončeného modulu Podbrezová (na uveřejnění čekaly asi rok). Rozsáhle byl přepracován příspěvek o americkém kolejišti UP&SF Josefa Kamiše, až dosud jedna z nejzatuchlejších částí webu, pocházející z jeho samých počátků. Přibyly desítky fotografií, které jsou rozděleny na řadu stránek, přímými odkazy upozorním alespoň na dvě z nich. První z nich je stránka o městských budovách na kolejišti, které jsou opravdu velmi povedené, druhou je stránka o smyčce Tehachapi obsahující také zajímavé informace o skutečné trati UP. Dalším rozsáhlejším nově zpracovaným tématem je firma Centralia Car Shops, výrobce amerických osobních vozů. Nově bylo zpracováno pět popisů osobních vozů a jeden služební. Pro lepší porozumění těchto popisů doporučuji prostudovat také nové povídání o skutečných severoamerických spacích vozech. Kromě výrobků CCS byly zpracovány ještě: popis tříprostorové cisterny Micro-Trains, pro srovnání stručný popis staršího kotlového vozu Micro-Trains, dále popis uzavřeného výsypného vozu ACF od Intermountainu a stránka popisující vnitřnosti lokomotivy EMD SD45T-2 téhož výrobce. Další nová stránka ukazuje fotografie z pokládky korkového kolejového lože. Dlouho odkládána byla také aktualizace ceníku Peco. Zde již dávno některé ceny poklesly (možná teď zase pro změnu porostou). Také jsem obhlížel léta rozvrtanou stránku o výhybkách Peco, jako jestli bych to nemohl konečně dodělat, a pak jsem místo toho sestavil úplně jinou, ale také užitečnou stránku o přestavnících a ještě jsem dopsal nějaké všeobecné údaje o firmě Peco. Aktualizován byl také ceník kontejnerů a přehled novinek Micro-Trains.

Související změny (Z - H0e - 0 - 0e - 1 - IIm - SM-32): Aktualizovány byly také další ceníky kolejiva Peco (také zde nastalo snížení některých cen): pro velikost Z, pro velikosti 0 a 0e (zde došlo také k rozšíření nabídky) a pro velikosti 1, IIm a SM-32. Nově byl zřízen ceník Peco H0e, byť zatím s jedinou položkou.

Novinky z Norimberka (materiály): Byl jsem se podívat v Norimberku a podařilo se tam dohodnout pár zajímavých novinek. Především jsem zástupcům firmy Evergreen znovu opakoval požadavek na úhelník 1x1 mm, vytvořil jsem kvůli tomu takový dokument, dal jsem mu napůl formu zatykače a napůl docela zajímavé objednávky, tak to třeba zabere. Ale kdyby ne, tak se otevírá cesta alespoň k plastovému úhelníku 1.2x1.2 mm od jiného dodavatele - a ten by mohl být už koncem března. Další důležitou novinkou budou mosazné trubičky velmi malého průměru. Dnes je nejmenší nabízený průměr 0.8 mm, zhruba od dubna se to změní. Novinkou budou také fosforbronzové pásy (vhodné na kontakty do lokomotiv), možná budou i plechy z pakfongu (konečně, ty se snažím zajistit už léta). Možná bude i fixka na rezavění kolejnic, co ji kdosi u mne poptával, vzorky na vyzkoušení mají přijít během několika týdnů, případná dodávka pak až někdy počátkem léta. Vzorků na vyzkoušení bude více, taky nějaká lepidla...

Novinky z Norimberka (stromy JTT): Jestliže jsem econo-trees JTT pro prodej u nás rozdělil na dvě skupiny (stromy úsporné a stromy výhodné), tak nyní udělal totéž i výrobce a namísto econo-trees zavedl dvě nová obchodní jména (v češtině to tedy nyní zůstane beze změny). K nejlevnějším úsporným stromům nově přibyly další levné listnáče. Tyto ale už nejsou vyráběny metodou štětka, ale mají plastovou kostru větví polepenou posypem. Jsou dost odpudivé, uvidíme, jestli cena bude tak nízká, aby o ně někdo stál. Naštěstí jsou tu i lepší novinky, jsou tu nové typy dokonalých stromů a úplně nově se nabízejí také zelené koberce a pár dalších věcí. Tyto novinky se objeví v prodeji asi až v létě.

Novinky z Norimberka (velikost N): Reportáž pro české eNkaře s dederónským zaměřením zpracují jiní a jistě kvalitněji. Z toho, o čem budou psát všichni zmíním jen důležitou formální změnu: Ačkoliv firma Fleischmann skončila, tato značka ve velikosti N zůstává a dokonce posiluje. Naopak ve velikosti N zaniká značka Roco, společný vlastník obou dříve konkurenčních firem přesunuje celý sortiment velikosti N pod značku Fleischmann. Dále se už budu věnovat věcičkám blízkým mojí nátuře. Především se těším na nesymetrickou třícestnou výhybku, kterou předvádělo Peco a která se má prodávat od konce roku 2009. Jestliže největším překvapením roku 2008 pro mne bylo obnovení značky Ibertren, pak letos je to znovuzahájení výroby velikosti N u firmy Piko. Že jste v novinkovém katalogu Piko nic takového neviděli? Opravdu, ani na stánku Piko nic takového nebylo vystaveno a na přímou otázku slečny jen vrtěly hlavami. Bylo třeba hledat na stánku francouzského dovozce SAI. Právě pro něho začalo nyní Piko vyrábět modely SNCF ve velikosti N (všechno jsou to nové modely, žádné staré formy). Jako první se nabízí motorová lokomotiva BB 66 000 (také jako BB 66 700) a rychlíkové vozy Corail (řady A10tu, B11tu a barový B5rtux). Zajímavé je také to, co má následovat. Bude to elektrická lokomotiva BB 26 500 Sybic. Tak bude konečně zaplněna asi nejcitelnější mezera v současné nabídce lokomotiv pro francouzské eNkaře. Zbývající výrobci velikosti N se také čím dál více zaměřují na španělský trh, nějaké novinky RENFE vystavoval skoro každý. Zajímavé je, že v katalogu Arnold se objevily jednotky Talgo III a Talgo Pendular. Mohlo by to znamenat, že se Arnold dostal k eNkovým formám Electrotrenu a také bývalého Ibertrenu. (O amerických novinkách zde nepíšu, ty se v Norimberku sice občas také vystavují, ale řeší se při jiných příležitostech.) Z jiných velikostí si moji pozornost vysloužila hlavně úzkorozchodná lokomotiva soustavy Fairlie, dráhy Ffestiniog (ve Walesu). Model ohlásila firma Roco, bude v měřítku 1:76, na rozchod kolejí 9 mm.

leden 2009

Poštovné 2009 (trochu průšvih): Od 1.1.2009 nastaly v českém poštovnictví tři důležité změny. Nejnápadnější je, že pošta zdražila. Zdražila ovšem celkem vzato o málo a není to zdaleka to nejhorší, co nás potkalo. Druhá změna, kterou provedla pošta, je odlišné posuzování zásilek typu doporučený dopis. Pro nás to znamená, že většinu malých zásilek (v ceně do cca 500 Kč), které bylo možné až dosud posílat levněji jako doporučený dopis, bude nadále možné poslat jedině jako balík, tedy dráže. Nejhorší je ovšem třetí, docela nenápadná změna. Je to úprava daňových zákonů, která neumožňuje.nadále přeúčtovávat poštovné s nulovou DPH. U každé zásilky tedy budeme nově muset odevzdat zhruba dvacku navíc státu. Za rok to v součtu dělá slušné peníze. Nabízí se sice možnost založit si ještě jednu firmu - neplátce DPH - a se státem vyjebat, ale asi mi to za to papírování nestojí. Poštovné by tedy nově mělo být 116 Kč včetně DPH při dobírce. Do 18.1. platí loňské sazby, s tím, že jsou včetně DPH a s tím, že odpadá možnost malých doporučených balíčků. Nové poštovné platí pro objednávky přijaté od 19.1. Za připomenutí ještě stojí, že nová úprava také zmenšuje (pro tzv.. "neplátce DPH") cenový rozdíl mezi poštou a konkurencí a budeme tedy asi o něco více používat PPL. Státu asi na jeho poště až tak moc nezáleží.

Řešení otázky poštovného (od 19.1.2009): Poštovné (zejména pro malé objednávky) bylo zvýšeno v duchu výše uvedeného. Dříve, kdy se poštovné přeúčtovávalo bez DPH, bylo pro všechny strany pochopitelně výhodné přeúčtovat poštovné v maximální možné výši zákazníkovi. Dnes, kdy je zatíženo stejnou DPH jako zboží, je to už jedno. Proto jsem nyní zvolil variantu se slevou poštovného u větších objednávek. U malých objednávek se tedy poštovné výrazně zvyšuje, u středních zůstává beze změny a u velkých se naopak snižuje. Nové základní sazby jsou 116 Kč za dobírku a 75 Kč při platbě předem. Celé je to popsáno (i s těmi levnějšími případy) v tabulce zde. Balné prozatím nechávám beze změny, ale do budoucna patrně dojde ke sloučení poštovného a balného do jediné položky. Sjednocení daně u těchto dvou položek k tomu otevřelo cestu. Ceny se tím sice nesníží, ale celá věc pak bude přehlednější.

Zetko (Z - USA): Byla aktualizována stránka o novinkách amerického zetka a při té příležitosti byla také založena přehledová stránka pro osobní vozy Micro-Trains.

nové dodávky Intermountain a de Luxe innovations (N a H0 - USA): Již jsou pro obě dodávky stanoveny ceny, v případě de Luxe Innovations jsou již definitivní a objednávky se mohou rozesílat a v případě Intermountainu od 17.1. už taky.

K&S engineering (kovové materiály): Dvě nové položky obohatily nabídku pocínovaných plechů. Dále jsem si všiml, že jsem zapomněl doplnit ceny u starších novinek - hliníkových metrických trubek a mosazných metrických trubek - tak nyní je to napraveno. Dále došlo ke změnám cen asi pěti položek. Výrobce totiž podstatně zdražil některé typy mosazných pásů. Všechny změny byly zaneseny také do katalogu pdf.

nová dodávka Intermountain (N a H0 - USA): Další dodávka, která tentokrát obsahuje i docela dost věcí pro velikost H0. Prozatím je zveřejněn seznam zboží v nové dodávce, ceny budou doplněny asi do týdne. A hned se připravuje další objednávka, která bude obsahovat především parní lokomotivy AC-12 a to v obou modelových velikostech. Máte se věru nač těšit.

Raboesch (plastové profily): Třetí vydání katalogů Raboesch je zde. Základní katalog (595 kB - pro profily délky 330 mm a malé desky) a úplný katalog (642 kB, včetně metrových profilů a velkých desek). Katalogy už jsou v obstojné podobě, chybí tam sice ještě ceny desek, ale prozatím to nechám tak. Pokud byste desky potřebovali, použijte buďto téměř identický sortiment Midwest, anebo napište, domluvíme se. Další dodávku Raboesch předpokládám na přelomu ledna a února, takže jestli něco potřebujete, napište. Zvolna (ale velice zvolna) budu nyní pracovat na katalogu lodních šroubů.

nová dodávka de Luxe innovations (kontejnery N): Déle než rok slibované obnovení dodávek kontejnerů ve velikosti N se přece jen povedlo. Prozatím je zveřejněn seznam zboží v nové dodávce, ceny budou doplněny asi do týdne.

prosinec 2008

nová dodávka de Luxe innovations (kontejnery N): Déle než rok slibované obnovení dodávek kontejnerů ve velikosti N se přece jen povedlo. Na konci roku je dodávka již v Praze na celnici, vyzvednuta bude v prvních lednových dnech. Další ze slibovaných dodávek - Intermountain se zatím toulá kdovíkde (jestli to vůbec už odeslali...).

Bursy (Opletalka): Zveřejněn je kalendář burs na první pololetí 2009.

Nové spojení (zdravice mimo tento web): Sláva, dožili jsme se nového spojení. Před sto lety byly zestátněny velké železniční společnosti a od toho okamžiku se stalo napojení dnešního pražského hlavního nádraží na severní a východní tratě nedostatečným. Trvalo sto let, než se našemu státu (ať už se jmenoval jakkoliv) podařilo tento problém vyřešit. Podruhé sláva tomu, že se jedná o řešení opravdu velkorysé, které je navíc do budoucna možné rozšířit na čtyři plnohodnotné dvoukolejky (hl-Lib, hl-Hol, Mas-Lib a Mas-Vys). Tedy alespoň pokud dopravní analfabeti na pražských radnicích přestanou rozvoj železnic v Praze sabotovat.

Raboesch (plastové profily, lodní šrouby a kardany): Nová dodávka rozšiřuje náš sortiment takto: V profilech jsou nově skladem bílé jekly a menší výběr čtvercových hranolů. Byl také vydán katalog profilů Raboesch ve formátu pdf, vlastně hned dva - základní (1.7 MB, jen pro profily délky 330 mm) a úplný (2.6 MB, včetně metrových profilů a desek). Oba katalogy jsou zatím ještě v ne zcela dokončené podobě, učesanější verzi dostanete hned v lednu. Pokud jde o kardany, tak byla doplněna nabídka mosazných vložek o další průměry. Lodní šrouby sice i nadále vedeme většinou jenom na objednávku, ale zájem o ně vzrůstá a první typy máme už i skladem. Kompletní katalog lodních šroubů (v pdf) očekávejte v průběhu ledna (spíše koncem měsíce). Úplnou novinkou je pak příčný pohon pro lodě (zatím také v nabídce jen na objednávku).

listopad 2008

JTT (stromy): Byly sníženy ceny u některých typů dokonalých stromů, opravy byly provedeny i v kompletním ceníku JTT.

Micro-Trains (americké N a Z): Vozy které přišly v nové dodávce již byly doplněny do příslušných ceníků, tj. do ceníku pro velikost N a do ceníku pro velikost Z. Ceníky příslušenství zatím nebyly aktualizovány a tak v nich většinou straší zbytečně vysoké ceny.

Proedge (modelářské nářadí): U této firmy přišlo hodně nových věcí, ale už je to víceméně zpracováno. Byla zřízena stránka s přehledem pilových listů a rozšířen a doplněn byl přehled čepelí a přehled skalpelů. Na zvláštní přání byl přednostně připraven příspěvek o skalpelu s volně otočným břitem a o tužkových skalpelech s vysunovacím břitem. Další nové stránky pojednávají o ručních vrtačkách a o hřebíkovačce (nutno ještě dopracovat). Všechny novinky byly přidány do ceníku.

Midwest (dřevěné materiály atd.): Novinky, které přišly s poslední dodávkou jsou už na webu zavedeny. Není jich mnoho - nejvíce jich je mezi dřevěnými hranoly, dále byla aktualizována nabídka korku, novinkou jsou také náhradní čepele pro Easy Cutter a stavebnice parolodi Elliot Bay (objevila se zatím jen v ceníku, obrázek se připravuje).

Kovové materiály (mosaz a ostatní): Bylo připraveno nové vydání ceníku mosazných materiálů ve formátu pdf. Změn je tentokrát více a jsou popsány v následujících dvou odstavcích.

Mosaz Ms (změny a doplnění): V dlouhodobě stabilním sortimentu Ms je tentokrát více změn naráz. První změnou je snížení ceny mosazných hranolů. Při té příležitosti byla nabídka hranolů odlišně seřazena (dříve vzestupně přednostně podle menšího rozměru, nyní přednostně podle většího rozměru - nyní to lépe odpovídá katalogovým číslům). Úplnou novinkou jsou přírubové profily, které umožňují stavbu profilů I a T s různě vysokou stojinou. Další nové typy obohatily nabídku profilů T, profilů L, profilů I a nová je také závitová tyč M2.5. Všechny tyto novinky jsou sice zatím "na objednávku", ale více než deset jiných výrobků se z této kategorie přesunulo do kategorie "skladem".

K&S (kovové materiály): Po nové dodávce je sklad skoro kompletní (konečně máme i dlouho nedostupné plechy K&S 15053 a K&S 16053 a tak chybí snad jen K&S 7181). Jsou tu ale také novinky: Nejdůležitější novinkou je metrická řada hliníkových trubek (již jsou skladem, ale ceny budou teprve stanoveny). Podobná řada trubek v mosazném provedení bude v prodeji asi za měsíc. Po minulé dodávce obnovený sortiment mosazných dutých šestihranů byl oddělen na samostatnou stránku. Zrušeny byly výrobky K&S 1172 a K&S 2783 (to byl oblíbený žebrovaný plech, škoda).

Evergreen (plastové materiály): Kromě toho, že byl doplněn sklad (a je v tuto chvíli kompletní), přibylo v nabídce několik nových položek: EV 348 a EV 392 v nabídce dlouhých hranolů, EV 14250 v nabídce velkých drážkovaných desek a hranoly EV 8102 - EV 8112 v doplňkové řadě hranolů (k této řadě výrobků jsem také připsal vysvětlující text). Opraveny jsou také katalogy pdf.

Proedge a Midwest (modelářské nářadí a dřevěné materiály): Další velké zásilky přišly od těchto dvou firem. Novinky budou zpracovány v následujících dnech.

Vozy H0 (USA): Ceník amerických vozů a lokomotiv byl aktualizován, novinky bohužel nepřišly, ale snad nějaké vbrzku budou (od Intermountainu).

říjen 2008

Kadee (spřáhla všech velikostí a vozy H0): Přišla nová dodávka Kadee. Zásoby spřáhel byly doplněny a celá řada cen byla snížena (pouze u položky Kadee 205 cena vzrostla). Dále byl opraven a doplněn ceník vozů Kadee H0. Zvláštní zmínku věnuji docela povedenému kalendáři Kadee.

září 2008

nic

novinky - srpen 2008

Raboesch (plastové profily a lodní šrouby): S druhou dodávkou doplňujeme nabídku Raboesch. Nově nabízíme plastovou kulatinu a některé vybrané profily nově nabízíme také v metrové délce (zatím jen několik na zkoušku - najdete je například mezi trubkami). Tak trochu omylem byly dovezeny klouby Raboesch určené především pro lodní modely. Když už je ale mám, tak zůstanou jako další položka v naší nabídce. Vzhledem k zájmu projevenému lodními modeláři nyní nově nabízíme i lodní šrouby Raboesch, prozatím jsou jen na objednávku (tj. žádné nejsou skladem). Některé ceny Raboesch byly lehounce sníženy.

Srpnová zlevnění (mosaz a stromy JTT): Od 1. srpna se mění ceny mosazné kulatiny (jen výrobky Ms). U větších průměrů je pokles ceny asi 1/8 (12.5%), u malých průměrů do 2 mm se cena většinou nemění, slevu požere zaokrouhlení. (Ještě jinak je to u nejmenšího průměru 0.5 mm, kde odlišné zaokrouhlení cenu naopak o korunu zvýšilo). Opraven je také ceník pdf. V případě stromů se zlevňují tyto položky: TR1117 a TR3028 (z 410 Kč na 380 Kč), TR1118 (z 370 Kč na 340 Kč), TR1038, TR1092, TR1110, TR1208 a TR1214 (z 350 Kč na 320 Kč) - všechny uvedené jsou z nabídky dokonalých stromů.

Intermountain (N - USA): Nová dodávka je zveřejněna zde.

červenec 2008

Nová dodávka (USA): Nová dodávka zboží z Ameriky přišla 11.7. Je větší než kterákoliv z dodávek předchozích a kromě zboží Evergreen, K&S a JTT obsahuje také dodávku modelářského nářadí Proedge. Nyní k jednotlivým značkám:

Evergreen (plastové materiály): Kromě toho, že byl doplněn sklad (až na jedinou položku EV 9513 jsme v tuto chvíli kompletní), přibylo v nabídce několik málo nových položek: EV 347 v nabídce dlouhých hranolů, EV 9113 a EV 9117 v nabídce velkých černých desek (tato nabídka byla vůbec opravena a byly zde konečně namísto odhadů zveřejněny platné ceny) a EV 12050 v nabídce velkých drážkovaných desek (zde byla navíc odstraněna léta se vlekoucí chyba opsaná z jakéhosi historického amerického katalogu, desky 2020 a 12020 prostě mají drážky podél formátu). Opraveny byly také katalogy pdf. Ceny byly sníženy u podstatné části sortimentu (viz níže).

K&S (kovové materiály): I zde by měl být nyní sklad skoro kompletní (ale jistě chybí K&S 15053 a K&S 16053). Jsou tu ale také novinky: Zajímavá je především metrická řada tenkostěnných mosazných trubek. Pseudonovinkou jsou mosazné šestihrany. Celá léta jsem je nabízel aniž by je někdo potřeboval a po létech, když si je konečně někdo objednal, jsem zjistil, že je nemám, a že jsem je dokonce ani nikdy neměl. Nyní je to napraveno, šestihrany jsou skladem (opravit jsem ale musel také jejich "vymyšlené" ceny - směrem vzhůru). K mírnému zvýšení ceny došlo také u výrobků K&S 166 a K&S 232. Řada výrobků byla naopak zlevněna - celá řada leptaných pletiv jemných čtvercových a kosočtvercových (K&S 2701 - 2713) byla zlevněna z 200 Kč na 180 Kč, výrazně byly zlevněny také mosazná fólie K&S 6005, nerezový plech K&S 7181 a hranol K&S 15024. Opraveny byly také katalogy pdf.

JTT & partners (modelové stromy): Tady je novinek celá řada, novinky byly již dříve ohlášeny a podrobněji (s obrázky) se jim budeme věnovat většinou až časem. Prozatím je nově zpracována pouze luční tráva. Cena oblíbených větví musela být zvýšena na 140 Kč. Jiné výrobky - a těch je více - byly naopak zlevněny (viz níže). Ceník je zde.

Proedge (nářadí): Modelářské nářadí této značky obohatilo naši nabídku. Počáteční nabídka je patrná z těchto nově zpracovaných stránek: o značce Proedge, o skalpelech, o čepelích, o nýtovadlech, o jehlových pilnících, o brousítkách, o přidržovátku a o sadách nástrojů - no a pak je tu ještě ceník. Na problematiku nářadí se bude odkazovat z pravé poloviny rozcestníku "materiály - profily", odkud bude postupně vytlačena sekce "krajina".

Mosaz Ms (doplnění): S novou dodávkou mosazi jsme zase trochu rozšířili sortiment. Při té příležitosti byl opraven také ceník pdf.

Snížení cen (Evergreen a JTT): U příležitosti významného výročí, které slavíme 1.7., se snižují ceny profilů Evergreen ze 70 na 65 Kč a ceny úsporných stromů JTT z 500 Kč na 470 Kč (stejným způsobem klesla také cena těch stavebnic stromů., které až dosud stály 500 Kč).

červen 2008

Micro-Trains (spřáhla Z): Protože na to v poslední době přišla řeč, napsal jsem stránku o spřáhlech typu Märklin (vyráběných firmou Micro-Trains).

Mosaz (nový jekl): S novou dodávkou mosazi jsme zařadili do sortimentu nový jekl 7 x 4 x 0.3 mm  a při té příležitosti byl opraven také ceník pdf.

JTT & partners (modelové stromy): Nová dodávka má přijít někdy na přelomu června a července, ale již nyní jsou nové výrobky doplněny do ceníku (zatím bez cen) a také do přehledu stromů (dokonalých, výhodných i úsporných). Nová stránka pojednává o prodejních stojanech JTT, první z nich byl umístěn do prodejny Elektroservis Pečky.

Bursy (Opletalka): Zveřejněn je kalendář burs na druhé pololetí 2008.

Raboesch (plastové profily): Prodejní stojany nabízíme nově také pro sortiment plastových profilů Raboesch. I když sortiment Raboesch zatím nenabízíme v plné šíři, brzy ho podstatně rozšíříme a stojany budeme obchodníkům doplňovat promptně v plné šíři. Takže: kdo si objedná stojan Raboesch jako první?

květen 2008

Micro-Trains (N - USA): Doplněny ceny novinek v nabídce pro velikost N.

Velikost H0 - středně velké změny (u nás i v Americe): Po uspořádání stránek o velikosti Z jsem se pustil do menších oprav H0. Nejprve nějaké novinky. K popisům nákladních vozů Intermountain přibyly: výsypný vůz ACF se třemi výsypkami 130 m³, zavřený vůz PS-1 délky 18.3m (60’) a uzavřený výsypný vůz 135 m³ se třemi výsypkami. Novelizována byla titulní strana a aktualizován byl ceník vozů (mimo Kadee). Novým příspěvkem týkajícím se našich modelů je popis lokomotivy 740.122 od p. J. Choce.

Velikost Z - velké změny (u nás i v Americe): Stránky o velikosti Z prošly revizí, drobné změny jsou skoro všude. Zásadnější novinky jsou tyto: Po letech tu jsou konečně opět nějaké obrázky našich modelů. Pan Koreň představuje svoje rozestavěné kolejiště, na kterém bude stát například výtopna Kořenov, dále si můžete prohlédnout motorový vůz M 120.4 ve stanici Polná a výtopnu Ledečko. Zajímavou novinkou je kolej Micro-Trains délky 220 mm. Prodává se totiž za cenu nepříliš odlišnou od poloviční koleje (dlouhé 110 mm), v ceníku je ale zatím jen odhad ceny. Ušetříte s ní nejen peníze, ale i zbytečné kolejové styky. Nové popisy jsou věnovány modelu lokomotivy EMD GP7 a uhláku Bethgon Caolporter (obojí od AZL) a založen je také popis připravovaného modelu EMD SD40-2 od Micro-Trains. Zajímavá doplnění se objevila na stránce o novinkách amerického Zetka. Přepracován byl také ceník, kde jsou nyní na jedné stránce kromě modelů Micro-Trains i ostatní firmy (AZL, Pennzee) a hlavně, ceník byl opraven podle aktuální inventury. Udělal jsem také stránku o rozpojovači Z, kde jsou kromě základních informací také některé dohady a vysvětlení, které pár lidem dlužím. Zbývá ještě aktualizovat ceníky spřáhel a dalšího příslušenství (platné ceny jsou často nižší, než je na webu uvedeno) - k tomu ale dojde až po přijetí nové dodávky. Změnila se také domovská stránka velikosti Z...

Micro-Trains (N a Z - USA): Dlouho slibovaná inventura vozů Micro-Trains konečně proběhla. Kromě toho byly do ceníků přidány vozy obsažené v aktuální dodávce, která má dorazit v nejbližších dnech. Odkazy jsou zde: ceník vozů N a ceník vozů Z.

Midwest (dřevo a korek): Konečně byly doplněny ceny k již dříve ohlášeným výrobkům. Jedná se především o nové druhy korkového lože pod koleje (hlavně pro velikost 0), další dřevěné hranoly (většinou lipové), dále o jednu překližku a desku Mid 4445 na stránce dřevěných desek s reliéfem.

K&S (mosaz): Zajímavou zprávou je obnovení dodávek oblíbeného ohýbaného L profilu K&S 171 (stavitelé mostů, radujte se).

Výpadek stránek a nový poskytovatel: Ve dnech 26.-28.4.2008 došlo k vypnutí stránek a elektronické pošty. Důvod byl stejný jako přede dvěma lety. Poskytovatel Forpsi není schopen poslat výzvu k platbě na žádnou moji adresu, takže doména byla najednou nevyplacená. Nastalo opět marné dohadování se s Forpsi, moje urychlená platba, a z Forpsi opět ani náznak, že příště to bude lepší. Už minule jsem byl rozhodnutý od nich odejít, nyní jsem se konečně odhodlal. Pokud jste mi v inkriminovaných dnech něco psali, prosím pošlete to znovu, zprávy se ztratily. Tento text již čtete přes nového poskytovatele.

Pečky - Kouřim (stránky o lokálce): Z důvodu stěhování k novému poskytovateli nebudou tyto stránky dočasně funkční. V příštích dnech pak buďto splácám alespoň částečně použitelnou novou verzi, nebo najdu nějakou starší funkční. To co mám v počítači při ruce je velké, ale blbé.

Evergreen (plastové desky): Snižuje se cena hladkých plastových (polystyrénových) desek Evergreen ze 100 Kč na 90 Kč. Týká se to hladkých desek bílých, čirých i černých.

Balné (obchodní podmínky): Mění se balné. Podařilo se uspokojivěji vyřešit posílání tyčí a profilů délek 914 a 1000 mm, takže se u nich balné snižuje. Kromě toho byly podrobněji popsány některé komplikované případy, které se sice nevyskytují často, ale jsou nepříjemné, a pro ně bylo balné zvýšeno. Celkově to bylo zpracováno podrobněji.

duben 2008

Raboesch precision engineering (plastové profily): Druhý výrobce tohoto sortimentu, kterého nyní budeme zastupovat na českém trhu (tím prvním je míněn Evergreen). Firma Raboesch je výrobce holandský a dodává tedy profily v metrické řadě. Sortiment je velmi široký, pro začátek se zaměřujeme hlavně na to, co Evergreen nenabízí vůbec. Zveřejněna je již nabídka profilů tvaru T, nerovnoramenných úhelníků L, žlabových profilů, trojhranných profilů, šestihranných profilů, trubek bílých i čirých a jeklů (zatím jen čirých). Profily Raboesch jsou vyrobeny z polymeru ASA, pro který ale výrobce sám používá obchodní název "superstyrén". Má tím být naznačeno, že je to jako polystyrén, ale lepší. O něco lepší by měly být mechanické vlastnosti a tepelná odolnost, výrazně lepší by měla být odolnost proti ultrafialovému záření (profily sice nejsou čistě bílé, ale na světle časem nesežloutnou). V souvislosti s novou nabídkou se leccos ve struktuře stránek o materiálech musí změnit, změny se postupně doplňují a bude to chvilku trvat. Objednávat ale již můžete.

Midwest (plastové desky): Desky z různých plastových materiálů (od tradičního dodavatele spíše dřevěných výrobků) jsou v prodeji. Nově nabízíme desky z PVC (čiré, barevné a pěnové), polyesterové a polykarbonátové čiré desky a polystyrénové desky se zrcadlovým povrchem, tentýž výrobce rozšířil i naši nabídku bílých polystyrénových desek, ale protože se to dubluje s nabídkou Evergreen, tak prodej těchto bílých desek příliš nepodporujeme.

Ms (mosaz a další kovy): Po nové dodávce se opět se rozšířil sortiment vedený skladem. Tentokrát se nejvíce zlepšila nabídka hliníkových plechů a šestihranných tyčí..

Nová dodávka z USA: Počátkem dubna dorazila značně velká a značně zpožděná dodávka od čtyř našich významných dodavatelů z USA. Nejdůležitější novinky tedy vyplývají z této dodávky:

Evergreen (plastové profily): S novou dodávkou byl rozšířen sortiment o pár dalších položek, na které zřídka přijde řeč. Jedná se o dlouhé hranoly EV 346, 360, 362 a 371 a "čtyřnásobné" desky s drážkami (dřevěné stěny) EV 14100 a 14125. Nová dodávka byla strašně opožděná a přestože je to dodávka až dosud největší, jen to zasyčelo a už zase chybí asi 10 položek z nabídky (zásoby ve skladu jsou vlastně docela velké, ale některé položky prostě chybí). Zpoždění nám poněkud rozhodilo cyklus doplňování zboží a tak bude ještě chvíli trvat, než bude sklad zase tak kompletní, jak mám rád.

K&S (mosazné a další kovové materiály): I v sortimentu K&S přibylo pár nových položek, jsou mezi nimi tenké plechy z mosazi, mědi, hliníku a nerezu a také další balení pletiva a děrovaného plechu (nové jsou pouze výrobky s katalogovými čísly řady 6100). I zde jsou bohužel vinou zpoždění určité nedostatky, především nastalo katastrofální vyprodání hliníkových trubiček průměru 7.1 mm. Dále se ruší výrobek K&S 2702 (leptané pletivo), který výrobce přestal dodávat, naopak se překvapivě obnovuje nabídka ohýbaných úhelníků K&S 171, 1171 a 1172. Při této příležitosti byl opraven také ceník pdf.

JTT & partners (modelové stromy): Nová dodávka rozšířila sortiment (novinky byly na stránkách již dříve ohlášeny) a také poněkud snížila některé ceny. Kdo má zájem o katalog JTT za korunu? K jednotlivým novinkám se postupně budeme vracet v budoucích příspěvcích, ale některé důležité změny vstupují v platnost ihned:

Stromy, které JTT dodává jako econo-trees jsme až dosud prodávali jako stromy úsporné. Protože ale tento sortiment sestává ze dvou kvalitativně dost odlišných skupin, budeme je nadále rozlišovat na stromy úsporné a stromy výhodné. Ve skupině úsporných zůstanou stromy vyrobené metodou štětka (to jsou většinou jehličnaté stromy prodávané ve velkých baleních za 500 Kč), novou skupinu výhodných budou tvořit stromy s kostrou z plechového výstřižku (ty jsou listnaté, prodávané v krabičkách, většinou za 160 Kč).

Midwest (korkové lože, dřevěné výrobky a plastové desky): Nová dodávka doplnila zavedený sortiment o několik nových položek, skladem je nově korkové lože pro velikost 0. Nejzajímavější novinkou je úplně nový sortiment plastových desek, který zde byl již dříve oznámen. Tyto změny budou teprve doplněny budoucími aktualizacemi.

březen 2008

K&S (mosaz): Profil K&S 182 byl doprodán a vyřazen z nabídky.

únor 2008

Evergreen (plastové polotovary): S okamžitou platností se snižuje cena desek EV 4521-4524 (plechová střecha s vystupujícími švy) na 180 Kč.

Paměťový drát (Memory wire): Po nové dodávce se o 10 korun zvyšuje cena drátu (metráže i zvýhodněného balení) a o stejnou částku se zdražuje také sada MWTK.

Mosazné materiály (řada Ms): Po nové dodávce se opět se maličko rozšířil sortiment vedený skladem. Dále byly obnoveny dodávky oblíbených fosforbronzových plechů tloušťky 0.1 mm (dokonce větší formát za stejnou cenu jako dříve) a trubiček 1 x 0.1 mm (trubičky ovšem za výrazně vyšší cenu). Více o nabídce profilů... Opraven byl také ceník pdf.

JTT & partners (stromy a materiály pro stavbu krajiny): Blíží se velká dodávka stromů, přijde v březnu a proto byly již nyní na příslušné stránky doplněny novinky (zatím bez uvedení ceny). Všechny novinky jsou patrné z ceníku JTT, podrobněji je to rozepsáno zatím v nabídce úsporných stromů a v nabídce dokonalých stromů.

Midwest (dřevěné materiály): Na stránky byly zavedeny některé novinky, které mají přijít v březnové dodávce (zatím bez uvedení ceny). Nejvíce novinek je na stránce dřevěných hranolů.

Intermountain (vozy H0): Také pro příznivce velikosti H0 jsem napsal několik popisů modelů. Beru to stručněji než v menších velikostech, jde mi hlavně o zveřejnění obrázků a jednoduchý komentář k nim. Jako první byly zpracovány tyto modely Intermountain: chladící vůz SFRD, plošinový vůz délky 18.3m (60’) a kotlový vůz 38 m³.

Micro-Trains (vozy N, Z a H0n3): Konečně byla také zpracována nová dodávka vozů Micro-Trains. Novinky byly doplněny do přehledu velikosti N, do přehledu velikosti Z a také do ceníku H0n3.

Intermountain (vozy N a H0): Se zpožděním byla zpracována nová dodávka vozů Intermountain. Přišly hlavně chladící vozy Santa Fe a dvojkolí (vše velikost N) a k tomu pár jednotlivých vozů H0. Zatím je to zveřejněno zde.

Kadee (spřáhla všech velikostí a vozy H0): Konečně byla zpracována nová dodávka Kadee. Nabídka spřáhel byla obohacena o několik nových položek a celá řada cen byla poněkud snížena. Dále byl opraven a doplněn ceník vozů Kadee H0.

Nástroje (Easy Cutter Midwest): Na stránku o Easy Cutteru byly doplněny obrázky jeho čtvrté varianty "Ultimate" se stavitelnými úhlovými pravítky.

Pozor - spousta lednových novinek byla na server přenesena až v pokročilém únoru. Takže - viz níže. Pohov.

leden 2008

Poštovné a balné (zdražení): Pošta zdražila a poté co jsme si její nové sazby u prvních letošních zásilek otestovali, tak zdražujeme také. Nová jednotná sazba pro dobírku je 90 Kč (podrobnosti zde). Zvýšil jsem také balné pro malé zásilky, limity pro výběr balného jsem ale ponechal, takže větší objednávky jím i nadále zatěžovány nebudou. Ceny do zahraničí jsou zatím bez úprav, ještě jsem si neprostudoval změny. Nové sazby jsou uplatňovány u objednávek přijatých od 6.1.2008, starší objednávky půjdou ještě podle předchozích pravidel, která platila bezmála tři roky.

Mosazné materiály (řada Ms): V poslední době přišlo několik nových dodávek, opět se maličko rozšířil sortiment vedený skladem. A přišla také dobrá zpráva: budou obnoveny dodávky oblíbených fosforbronzových plechů 0.1 mm a trubiček 1 x 0.1 mm (trubičky ovšem za výrazně vyšší cenu). Obojí by mělo přijít již v prvních únorových dnech. Více o nabídce profilů... V ceníku pdf zatím změny nejsou zaneseny.

Plastové desky (Midwest): "Dřevěná" firma Midwest začala dodávat také plastové desky. Většina z nich zatím nemá v našem sortimentu obdoby, takže budou jistě přínosem. Jedná se o desky z PVC (čiré, barevné průhledné a pěnové), z polyesteru (čiré), z polykarbonátu (čiré) a z polystyrénu (zrcadlové a bílé). Prozatímně jsou všechny společně zde, časem to bude dopracováno, také bude napsána stránka o jejich vlastnostech.

Britské N (nové téma): Když jsem stránky zakládal, měl jsem spoustu nápadů, co všechno by na nich mělo být. Jedním ze zajímavých témat, které jsem až dosud ani nenaťukl je Velká Británie. Začal jsem tedy nyní, nečekejte příliš mnoho příspěvků, ale občas si na hrdý Albion vzpomenu. Takže jsem zpracoval úvod o britských modelech ve velikosti N a jeden konkrétní příspěvek o lokomotivě řady 2251 GWR (Peco). Dále jsem - víceméně formálně - založil britský ceník, no a to je prozatím asi tak všechno. S britským eNkem ale souvisejí i další nové příspěvky:

Stavebnice budov Peco (britské N): Po příspěvcích o stavebnicích Ratio se dostáváme také k podobným výrobkům Peco. Jako první byly zpracovány stavebnice výtopny a stavebnice stavědla. Ceník Ratio byl doplněn a slouží nyní jako ceník stavebnic obou značek (pro velikost N). Při té příležitosti byla přidána také nová stavebnice Ratio - možná nejlepší z dosud zpracovaných - kamenný most. Opraven a doplněn byl ceník kolejiva N, některé ceny lehce klesly.

Dřevěné ploty, střechy atd. (TT - N - H0 - 0 a další - Fiba): Na stránky byly zpracovány další výrobky (starší, ale dosud nezpracované, i novinky). Největší změny jsou v nabídce střech, přibyly nové typy střech šindelových i taškových (pro různá měřítka) a především tato stránka byla opravena do snesitelné podoby. Úplně nová stránka byla vyhrazena pro drobné stavby (sem byly přesunuty kadibudky) a na tuto stránku byly také přidány výrobky zatím jinde nezařazené a informace o připravovaných novinkách Fiba. V nabídce plotů se objevily první typy pro velikost N a v nabídce dveří jeden nový typ.

Micro-Trains (N a Z - USA): K velikosti N byl napsán nový popis vysokostěnného vozu s podlahovými klapkami, u velikosti Z přibyl nový popis uzavřeného výsypného vozu typu PS-2.

Intermountain (americké N): Nové stránky popisují celokovový chladící vůz Santa Fe a vysokostěnný vůz smíšené stavby, s podlahovými klapkami a zvýšenými bočnicemi, dále byla dopracována již dříve oznámená stránka o vysokostěnném vozu smíšené stavby.

Modulovka KŽM Praha 3 (kolejiště TT): Stránka byla lehce učesána a byl opraven odkaz na klubový web. Nově byla doplněna další modelová stanice - Dobříš.

Přestavníky Memory wire (tvarová paměť): Hotové přestavníky pracující na principu tvarové paměti jsou v prodeji (ceny zde).

Kolejivo Peco (0 a IIm/G): Nově máme skladem tvarovatelné koleje 0 a kolejnice IL-9 pro velikost IIm (G).

Kovová dvojkolí N (Intermountain): Nová zajímavá položka v naší nabídce. O dvojkolích si zatím můžete počíst a prohlédnout si je, ceník bude doplněn později.

Koleje (TT): Koleje budou letos o korunu dražší. Neplatí to pro objednávky přijaté do 30.12.2007. A že jich tu ve frontě ještě čeká hezká řádka...

prosinec 2007

Korek (TT a H0): Konečně obrázky korkového lože TT. Naprostou novinkou v nabídce je korkové lože TT v provedení z plastikorku a také korkové desky tloušťky 3 mm. Také byly doplněny obrázky tvarového korkového lože pro výhybky H0 (dole na stránce).

Ratio (budovy N): Opraven byl text o historii značky Ratio a přibyly dva nové popisy stavebnic: prvním nově popsaným výrobkem je jeřáb trámové stavby, druhým sklad ropných výrobků. Další jeden nebo dva výrobky se připravují pro leden.

Intermountain (americké N): Do příspěvku o lokomotivě EMD SD45T-2 bylo doplněno pár nových fotografií, zcela nové stránky pak popisují model EMD F7 a vysokostěnný vůz smíšené stavby (to bude chtít sice ještě dokončit, ale podívejte se, je to moc zajímavá věc).

Evergreen (plastové profily): Od 24.12. se cena všech balení profilů, co až dosud stály 75 Kč snižuje na 70 Kč (ceníky pdf zatím nejsou opraveny). Hezkého Ježíška!

Bursy: Trochu se zpožděním - kalendář burs v Opletalově ulici na první pololetí roku 2008.

Dřevěné ploty atd. (TT - N - H0 - 0 a další - Fiba): Novinkou jsou modelové listy pro velikost H0 (byly doplněny na stránku, kde již dříve byly publikovány listy větších měřítek). Na stránku s přehledem plotů byly doplněny další obrázky výrobků dosud jen slovně popsaných (ale ještě jich tam stále pár chybí).

Intermountain (americké N): Nový příspěvek popisuje uzavřený válcový výsypný vůz na obilí.

Dřevěné ploty atd. (TT - N - H0 - 0 a další - Fiba): Další možností jak modelovat prkenné stěny, dřevěné podlahy atd. je použít pro tento účel polotovary laserem vyřezané z dýhy. Tyto výrobky jsou další položkou v nabídce Fiba model.

Odlitky (H0 - TT - N): Velmi oblíbená část stránek o odlitcích byla dočasně vypnuta a přesunuta do zálohy. Protože se do budoucna počítá s obnovením (možná v pozměněné podobě) zůstávají na stránkách mnohé linky přechodně odkazující na neexistující soubory. O něco málo více se dozvíte zde.

Intermountain (americké N): Nový příspěvek popisuje motorovou lokomotivu EMD SD40T-2, tedy druhou z tunelových lokomotiv.

listopad 2007

Intermountain (americké N): Nová dodávka uveřejněna zde.

Mříže a pletiva (K&S engineering): Definitivně byl z nabídky vyřazen výrobek K&S 2706. Ostatní mříže se dodávají i dále..

Dřevěné materiály (Midwest): Patnáct nových výrobků bylo doplněno na stránku dřevěných hranolů (lipové, ořechové, třešňové a mahagonové) a ještě k tomu na konci stránky přibyla nová položka "zvýhodněná balení". Pár nových položek je v nabídce březových leteckých překližek a také v reliéfních lipových deskách (zde je úplnou novinkou tvar "prkna přes sebe"). Do parního ceníku byl doplněn model lodi Fantail Launch.

Dřevěné ploty atd. (TT - N - H0 - 0 a další - Fiba): Stránky o Fibě byly podruhé v tomto měsíci výrazněji zdokonaleny. Tentokrát přibyla hlavně stránka o modelových listech. Jinak je to stále dost nedodělané, další novinky jsou ještě v dolní části zmatečně rozpracované stránky o střechách.

Evergreen (plastové profily a desky): Nová dodávka Evergreen přinesla nepodstatné změny v sortimentu dlouhých hranolů, kde máme skladem dvě nové položky (EV 345 a EV 363).

AZL (americké Z): Pořídil jsem nějaké fotografie a tedy jsem popis parní lokomotivy AC-12 SP vyčlenil na samostatnou stránku.

Intermountain (americké N): Po nějakém čase zase jeden nový popis modelu lokomotivy. Nový příspěvek popisuje motorovou lokomotivu EMD SD45T-2.

Mosazné materiály (řada Ms): V poslední době přišlo několik nových dodávek, opět se maličko rozšířil sortiment vedený skladem. Více o nabídce profilů...

Dřevěné ploty atd. (TT - N - H0 - 0 a další - Fiba): Stránky o Fibě jsou sice stále nedodělané, ale výrazně zdokonalené. Zlepšila se hlavně stránka o oknech a dveřích, dále je tu jakýsi přehled/ceník a alespoň provizorně jsou zveřejněny oblíbené kadibudky.

říjen 2007

Micro-Trains (N a Z - USA): K srpnové dodávce - do ceníku N a také do ceníku Z byly konečně připsány ceny.

Dřevěné ploty (TT - N - H0 - 0 a další - Fiba): Nová stránka přináší přehled všech typů a měřítek plotů, jsou zde scany nesestavených plotů (některé zatím chybí, ale budou průběžně doplněny, ploty velikosti N se teprve chystají) zdokonalena byl i základní přehled plotů.

září 2007

Micro-Trains (N a Z - USA): Konečně byly doplněny vozy ze srpnové dodávky - do ceníku N a také do ceníku Z. Ceny budou dopočteny do dvou dnů.

Plechy (K&S engineering): Do nabídky měděných a pocínovaných plechů byly konečně doplněny další výrobky, až dosud uváděné pouze v pdf katalogu mosazi. S tím souvisí také sepsání stránky o nabídce K&S směřované mimo modelářství.

Dřevěné ploty (TT - N - H0 a další - Fiba): Nová stránka ukazuje příklady sestavených plotů.

American Z Lines (Z - USA): První dodávka od nového dodavatele. Zbývá dopočítat ceny.

Life-like (N - USA): Aktuální dodávka konečně zveřejněna zde. Nic převratného, nejzajímavější položkou je EMD E8 PRR. Třeba si něco vyberete.

Ratio (N - budovy): Nafotil jsem nějaké stavebnice Ratio a pro stránky zpracoval prozatím alespoň malou výtopnu, ocelový most a opěru a tovární komín.

Parní stroj - model VI (Midwest): Článek o prvních zkušenostech ze stavby parního stroje byl ještě jednou lehce poopraven, nejdůležitější novinkou jsou dvě krátká videa ze zkušebního provozu, která si můžete stáhnout: jedno a druhé.

Modelové stromy (JTT & partners): Byl trochu zlepšen popis stavebnic stromů, konečně fotografie drátěných koster.

Peco (N - kolejivo): Přehraboval jsem věci, které jsou dávno v nabídce a dosud nejsou na webu a vybral jsem si točnu Peco.

Micro-Trains (Z - kolejivo): Nová stránka popisuje výhybky Micro-Trains (dal jsem tam hodně obrázků).

Mosaz (řada Ms): V mosazi bohužel skončily dodávky dvou velice oblíbených tvarů - trubičky průměru 1mm s tloušťkou stěny 0.1 mm a doprodal se také zbytek fosforbronzového plechu tl. 0.1 mm. Oba výrobky sice patřily k nejoblíbenějším v našem sortimentu, ale pro hutě to nebylo dostatečně zajímavé... Jo a konečně jsem vydal novou verzi pdf katalogu mosazi.

Modelové stromy (JTT & partners): Před několika dny přišla očekávaná dodávka. Ceník novinek jsem se již chystal zveřejnit, když se s touto firmou podařilo dojednat lepší podmínky, takže byla celá řada výrobků zlevněna a ceník jsem tedy znovu přepracoval (ceník zde). Výrazná sleva je především u velkých balení stromů a stavebnic stromů kde činí cca 9% (přesně 1/11 předchozí ceny), ale zajímavě se posunuly i ceny dokonalých stromů. Věřím, že to vzbudí ještě větší zájem o tyto pěkné výrobky. Tento zájem je ostatně podmínkou udržení lepších cen.

Dřevěné ploty (TT - N - H0 a další - Fiba): Nově nabízíme modelové dřevěné ploty Fiba. Téma je zatím jen tak nahozeno, zatím je to bez obrázků a neúplné, ale část plotů již máme skladem a další dorazí během několika málo dnů. Budou již na nejbližší burse. Nějaké obrázky budou zveřejněny ještě tento týden. Očekávejte také další výrobky, jako jsou střechy, listy a drobné dřevěné stavby.

Micro-Trains (Z - lokomotivy): Nová stránka věnovaná modelu motorové lokomotivy EMD GP9. Přitom byl oprášen soubor o novinkách velikosti Z.

srpen 2007

Micro-Trains (Z - kolejivo): Konečně přišla slušná dodávka kolejiva Z včetně výhybek. Nové ceny kolejiva Z jsou přitom trochu nižší, než při minulé dodávce. A hlavně, celý současný sortiment je nyní skladem. Pokud jde o dodávku od American Z Lines, tak ta sice má zpoždění asi tři měsíce (mojí vinou), ale teď už ji čekám opravdu každou chvílí.

Micro-Trains (H0n3 - USA): Nové obrázky úzkorozchodného chladícího vozu doplňují již dříve publikovanou stránku. Také text byl přepracován. Kdybyste o vůz měli zájem, tak je na prodej.

Stromy (JTT & partners): Nová dodávka JTT dorazí během několika dní. Obsahuje řadu nových výrobků, které již byly připsány do ceníku (zatím bez vyčíslené ceny). Nové jsou především štěrkové a zemní posypy a přibyly také další druhy (a u zavedených druhů nové velikosti) dokonalých stromů. Všechny úpravy zatím ale ještě nejsou zaneseny. Pro volbu výšky modelových stromů byla připravena pomůcka. No a hlavně je tu nová přehledová stránka pro stromy a ostatní krajinné materiály.

Parní stroj - model VI (Midwest): První zkušenosti ze stavby tohoto parního stroje ukazují, že to není až tak snadné, jak by se podle návodu mohlo zdát. Příspěvek byl několik dní po uveřejnění ještě doplněn o obrázky i lehce textově dopracován.

Evergreen (plastové profily a desky): Nová dodávka Evergreen přišla na přelomu července a srpna a zacelila mezery ve skladu (takže na počátku měsíce chybí jen tři položky). Změny se týkají sortimentu dlouhých hranolů, kde máme jednak skladem tři nové položky (EV 344, 389 a 394), ale především zde došlo k výraznému snížení ceny, z dosavadních 170 Kč na 150 Kč za balení, což může přiblížit, tuto až dosud opomíjenou skupinu výrobků, modelářům.

K&S Engineering (mosaz a další kovy): Nová dodávka K&S přišla na přelomu července a srpna a přinesla jen drobné změny. Především je to zvýšení ceny několika výrobků. Výrazně jsou vyšší ceny jen u vlnitého plechu (až o 20%) a také nejmenší dostupná mosazná trubička K&S 15035 (opět) dost zdražila. U dalších sedmi výrobků došlo jen k mírnému zvýšení ceny. Jedinou novinkou je plech K&S 16054, naopak výrobek K&S 184 byl definitivně doprodán a vyřazen z nabídky, výrobek K&S 2706 byl přeřazen do kategorie doprodej. Změny byly zaneseny do příslušných stránek, ceník pdf bude opraven až za nějaký ten den.

Mosazné materiály (řada Ms): V posledním měsíci přišly dvě nové dodávky, opět se maličko rozšířil sortiment vedený skladem.

Kalendář burs (podzim 2007): Jaksi jsem zapomněl včas zveřejnit kalendář burs na 2. pololetí. Omlouvám se, napraveno teď.

červenec 2007

Nic

novinky - červen 2007

Stromy (JTT & partners): Firmu JTT & partners zde zastupuji již řadu měsíců a zatím to na webu nebylo moc vidět. Tak jsem se konečně vzchopil a sepsal lépe některé přehledy výrobků a pořídil pár desítek fotografií. Nyní jsou tu samostatné stránky pro tato témata: dokonalé stromy (podrobněji jsou zpracovány základní varianty listnatého stromu - jedna a druhá a také ještě topol), úsporné stromy - malá balení (podrobněji bude brzy ořešák), úsporné stromy - velká balení (podrobněji je zpracován smrk, základní jehličnan, konifer a listnatý strom) a stavebnice stromů (bude vbrzku ještě zdokonaleno). Koukněte se, některé stromy se vám budou líbit hodně, jiné méně. Dále přibyla jedna stránka o větvích. Pokud jde o dosavadní informace na stránkách JTT, tak někde byla přehodnocena terminologie, některé výrobky byly v češtině přejmenovány, některé to možná ještě čeká. Celé téma by se mělo nyní zajímavě rozvíjet, v létě přijde třetí (dosud největší dodávka), budou novinky a bude jich hodně, celá struktura tohoto tématu bude ještě výrazně překopána, měla by se objevit tabulka pro výšky stromů, obrázkový rozcestník atd., ale bude to chvíli trvat  Je to také velká výzva pro obchodníky, kteří by mohli obohatit svoje prodejny o tento sortiment (JTT již v menším rozsahu vede Elektroservis Pečky a www.artol.sk).

Midwest (Midwest): Do již dříve založených kolonek byly doplněny ceny novinek Midwest (týká se to hlavně dřevěných hranolů, ale také spousty dalších věcí).

Modelářské materiály (Midwest - dřevěné): Do nabídky doplněna kulatina z tvrdého (březového) dřeva.

Life-Like (americké N): Po delší době jsem se zase jednou vzmohl na nové popisy modelů lokomotiv. Nové příspěvky se týkají motorové lokomotivy EMD E8 (E9) a parní tendrovky se sedlovou vanou.

Stromy (JTT): Do ceníku JTT byly zavedeny novinky z aktuální dodávky. Výrobky nově nabízené jsou zvýrazněny tučně.

Parní stroje (Midwest): Druhým zde popsaným parním strojem je model Midwest Heritage.

květen 2007

Lipové šindele (Midwest): Drobná novinka pro modeláře pracující ve větších měřítkách - materiál pro stavbu šindelové střechy.

Nová dodávka Evergreen, Midwest a JTT je konečně zde: Po dlouhých odkladech a s omluvami dorazila velká dodávka z Ameriky. Prý šel kdosi do důchodu a zapomněl již zaplacenou objednávku postrčit do expedice... nebo tak něco. (Jen vymýšlení této odpovědi trvalo tři týdny.) Znamená to, že konečně jsou skladem dlouho chybějící věci (dokonce i EV 291 a JTT FF-1001) a že přišla také řada novinek Midwest a JTT, se kterými zde budete postupně seznamováni.

Zboží z nové dodávky postupně zpracováváme, zatím je zčásti hotov Evergreen. Dvě nové položky máme nyní skladem - velké hranoly EV 393 a EV 395. I když toho přišlo hodně, stejnak ve skladu něco chybí... Dále pokročilo také zavádění novinek Midwest. Zatím většinou sice není dopočítaná cena, ale řada novinek již je (zatím bez ceny) zapsána v přehledech zboží. Týká se to dřevěných hranolů, letecké překližky, dřevěných prkenných stěn a nově je skladem také korkové lože pro výhybky velikosti H0.

Mosazné materiály (řada Ms): Oproti předchozímu případu jde s materiály řady Ms vše hladce, další dodávka opět nenápadně rozšířila náš sortiment...

Pokud máte dojem, že tento web v posledních měsících stagnuje, pak se nemýlíte. Dostal jsem totiž záchvat pracovitosti na tématu, které zde bude zveřejněno AŽ.... (s ním budu spokojen). Hezky mi to přibývá, ale cíl je daleký. Ale moje přelétavá duše se možná zase brzy vrátí k práci pro vás bližší - tedy tomuto webu.

duben 2007

Pozor změna ohledně dubnové bursy 21.4.: Pokud ode mne budete něco chtít na dubnové burse, věnujte prosím pozornost důležitému upozornění.

březen 2007

Easy Cutter (Midwest) - stránka o nástroji Midwest na přesné stříhání dřevěných a plastových profilů byla opět zdokonalena, ale stále ještě není dokončena.

Kadee (spřáhla H0, S, 0, 1 a vozy H0 USA): Nová dodávka je zveřejněna na stránce aktualit, ale vše je již zaneseno i do standardního ceníku Kadee a do ceníku nákladních vozů Kadee H0. Podstatně se rozšířil nabízený sortiment, mnoho výrobků (starších i novinek) máme vůbec poprvé. U řady výrobků mírně klesla cena, ale u několika věcí zase naopak trochu vzrostla. Pokud jde o vozy, tak ty už ztěží pořídím tak levně, jako tomu bylo v minulé dodávce...

Intermountain (N a H0 USA): Nová dodávka je zveřejněna na stránce aktualit. Nyní jsou již doplněny i ceny.

Micro-Trains (N a Z USA): Novinky (co přišly už před řadou týdnů) jsou konečně doplněny na začátek nabídky vozů N a na začátek nabídky vozů Z. Jsou tu zastoupeny tři nové, v nedávné době uvedené typy vozů Z a nejméně jeden ve velikosti N.

Co chybí ve skladu, jak je to s kolejemi a další (potíže růstu): Přijměte prosím moje vysvětlení, proč některé věci nejsou skladem a náznak co se s tím bude dále dělat. Na stránce aktualit budou v příslušné kapitole od nynějška nadále uváděny největší nedostatky skladu. Váš zájem roste (to je dobře) a kromě kolejí TT se daří nedostatky dohánět s vcelku rozumně malým zpožděním.

Mosazné a další kovové materiály (K&S): Přišla nová dodávka, která doplnila především již delší dobu vybrané zásoby nerezových plechů. U čtrnácti výrobků došlo ke zvýšení ceny (většinou u mosazných trubek a měděných plechů). Tyto změny jsou již zaneseny do ceníků htm i pdf. Objednávky přijaté do 13.3. budou v rámci možností vyřízeny za staré ceny. 27 výrobků bylo v uplynulém roce a půl zrušeno a já je nyní postupně také ruším, případně přesouvám do kategorie "doprodej". Novinky nejsou u K&S žádné.

Mosazné profily a hliníkové plechy (řada Ms): Přišla nová dodávka profilů, byl rozšířen sortiment vedený skladem o několik položek (u položek, které byly objednány poprvé byla změněna katalogová čísla). Především byla rozšířena nabídka hliníkových plechů této řady. Aktualizována je také pdf verze katalogu. Více o nabídce profilů...

Evergreen (plastové profily): Nová zásilka Evergreen dorazila, sortiment byl rozšířen o dvě položky (dlouhé hranoly EV 387 a EV 409). Na skladě by nyní měly být všechny položky, kromě EV 291 a EV 296, které nebyly ani u výrobce a z Ameriky nepřišly. Další dodávka je právě v jednání, dorazí asi za měsíc.

Sledování návštěvnosti (Na vrcholu): Stále rostoucí návštěvnost překročila další metu. V lednu bylo dle statistiky "Na vrcholu" zobrazeno více než 100 000 stránek z tohoto webu. A to ani všude nebyl měřící kód. Bohužel, překročení této hranice znamená přechod od bezplatných statistických služeb k placeným. Ne že bych jim nebyl ochoten něco zaplatit, ale tarif je opravdu vysoký, je to několikanásobně dražší než třeba hosting těchto stránek, prostě se to nevyplatí. Nyní tedy postupně odstraňuji měřící kód ze stránek, tak, aby napříště nebyla stotisícová hranice překračována. Výhledově zůstane jen na hlavních rozcestnících. Nedozvíme se již tedy, kolik lidí si prohlíželo tu kterou příslušnou stránku, jako tomu bylo dosud, což není až takové neštěstí.

únor 2007

Korek TT - je již skladem, a prodává se, ale fotografie teprve chystám.

Intermountain (americké N): Přišla druhá dodávka, ale není kompletní. Vlastně přišly jen lokomotivy F7A/B Union Pacific. Kde je zbytek objednávky, to teprve vyšetřuji.

Mosazné profily a hliníkové plechy (řada Ms): Přišla nová dodávka profilů, byl rozšířen sortiment vedený skladem o několik položek (u položek, které byly objednány poprvé byla změněna katalogová čísla). Nově jsou skladem i první hliníkové plechy této řady. Pdf verze katalogu je zatím jen v lednové verzi. Více o nabídce profilů...

Omlouvám se za zdržení zakázek. Byl jsem přes týden nemocný a tak se zdrželo odbavování zásilek. Jen jsem spal, ani na e-maily neodpovídal. Nyní se to snažím dohnat.

Inventura (N USA): Ve skladu amerického eNka zavládl totální chaos, zveřejněné ceníky neberte moc vážně, budu se to snažit v příštím týdnu dát do pořádku.

PayPay - Placení objednávek ze Slovenska (a z ciziny vůbec): Před lety mne kdosi upozornil na systém PayPay, který (na rozdíl od bankovních ústavů) umožňuje převádět peníze přes hranice za nízké poplatky. Dlouho jsem se k používání této služby neměl, ale teď jsem zase několik takových plateb úspěšně přijal a nabízím tedy tuto pohodlnou a rychlou možnost i ostatním. Podrobnosti zde.

leden 2007

Mosaz Ms - zdražení a další změny: Už tady s tím straším nějaký čas, cena mědi vystoupala jen za minulý rok ohromně. Ceny, které jsem zde měl v nezměněné výši od té doby, co jsem se mosazí začal zabývat, se staly nadále neudržitelnými. Náš dodavatel zdražil už na podzim a teď to tedy přišlo na vás. Zdražujeme většinu výrobků řady Ms. Procentuálně je největší nárůst na závitové tyči M2 (cca 40%), ale to by tolik nevadilo, horší je velké zvýšení ceny plechů - měděné až o 35% a mosazné až o 30%. Překvapivě téměř beze změny zůstaly ceny plechů fosforbronzových. U ostatních výrobků je to různé, od nuly až do 30%, většinou kolem 15-20%. Všechny změny jsou již zaneseny do ceníků html i do pdf ceníku. Ceny K&S se neměnily. Objednávky přijaté před zveřejněním těchto změn budou vypořádány za staré ceny (pokud by to vyjímečně někde nešlo, proberu to s vámi). Platí to samozřejmě také pro již přijaté objednávky na bursu. Případy, kdy např. někdo čeká na dodávku ojedinělého profilu, který chyběl na skladě, (pokud takové případy aktuálně vůbec jsou) budou řešeny již za nové ceny. Kromě toho nastaly ještě další drobné změny, katalog byl doplněn o několik nových položek velkého rozměru (které asi nebudete potřebovat) a rozšířila se také nabídka zboží vedeného skladem. Také připravujeme rozšíření nabídky hliníkových plechů o plechy z hliníku Al 99.5% polotvrdého - již jsou zavedeny v tabulkách, zatím nejsou skladem.

Stromy JTT: Je na čase postupně zde fotograficky představovat u nás dosud neznámé výrobky JTT. Jako první jsem narychlo splácal stránku o smrku. Je docela hezký.

Nové dodávky Evergreen, JTT a Life-Like dorazily v pátek 12.1.2007. Všechno zboží se již rozesílá (ceny za zboží JTT jsou zde a ceny za nové zboží Life-Like zde).

Americké Zetko (AZL a ostatní): Bouřlivý rozvoj amerického Zetka mne přiměl opravit celou řadu stránek. Největší změny jsou na stránce amerických novinek, a v popisech výrobků firmy American Z Lines. Notně zaprášený popis této firmy byl velmi rozšířen a je nyní rozdělen na pět stránek. Nejvíce nového je v popisech parních lokomotiv a v popisech motorových lokomotiv EMD F59PHI a EMD SD70M. Těšte se, něco málo od této firmy bych chtěl v nejbližší době dovézt. Také byla přeformulována historie amerického Zetka.

Peco (N a Z): Už asi půl roku slibuji, že opravím ceník Peco N - tak se to konečně povedlo. Některé ceny jsou o něco sníženy, ve dvou případech (PL-15 a PL-18) došlo naopak k značnému nárůstu. Ceník nyní obsahuje více položek, sortiment byl o něco rozšířen. Jeden cenový úlet byl také napraven v ceníku Ratio. Do ceníku Peco Z přibyla jedna nová položka - samostatné kolejnice.

Evergreen (plastové profily): Nová zásilka Evergreen dorazila, sortiment byl rozšířen o dvě položky (dlouhé hranoly EV 364 a EV 365). Na skladě by nyní měly být všechny položky, ale vzhledem k tomu jak dlouho tato dodávka trvala, tak možná přece jen něco chybí. Abych předešel podobným situacím, tak již teď chystám další objednávku.

Kolejiště (Se a H0e): Juraj Šnek modeluje Čiernohronskou lesní železnici. Můžete si prohlédnou model stanice Sihla, model parní lokomotivy ČKD a motorové Gebusky.

Kouřimka (skutečné dráhy): Stránky o Kouřimce již delší dobu aktualizuji jen potají, ale malou reportáž o ukončení provozu na trati 013 si neodpustím zveřejnit. S tím souvisí i moje dodatečně (a s omluvou) zveřejněná letošní novoročenka.

Modely ČSD (TT): Nové obrázky doplněny na stránku o modelech Petra Pazderky a nová stránka o papírových stavbách KŽM České Budějovice..

Dřevěné stěny (Midwest): Desky s drážkami - oblíbený materiál pro stavbu budov, vozů, přejezdů atd. nyní nabízíme také v dřevěném (lipovém) provedení. Podobné desky nyní nabízíme také s tvarem vlnitého plechu.

Nové dodávky - První z plánovaných předvánočních dodávek jsou v první pracovní den roku 2007 konečně na místě. První dodávka InterMountain je již zpracovaná. Seznam dodaného zboží je zveřejněn (byl v uplynulých dnech postupně poopravován a naposled k němu byly připsány ceny). Výhledově bude nabídka Intermountain zapracována do standardního ceníku. Nová dodávka Micro-Trains je také zde, kdo čekáte na spřáhla a podvozky, tak jste se dočkali, z očekávaného zboží nepřišly jen výhybky Z.

---- ftp ---- do 2.1. ----

Listoví JTT - První zkušební strom postavený u nás z materiálu JTT je na světě. Jak se Trainmanii povedl si můžete prohlédnout na fotografiích.

Ratio (stavebnice budov N) - Nový ceník zajímavého britského výrobce modelů budov a dalšího příslušenství. Již dříve byl zveřejněn popis zauhlovacího zařízení, obrázky a stručné komentáře (co se hodí na naše kolejiště a co už ne) k ostatním výrobkům teprve chystám. (Americké budovy Walthers jsou skoro vyprodány a než se podaří zajistit novou dodávku (je plánovaná na únor-březen), pořídil jsem zatím alespoň toto, ono je to také docela zajímavé.)

Slovensko: Už asi rok se chystám opravit podmínky pro zasílání zboží na Slovensko. Oproti stavu sepsanému kdysi a vyvěšenému až doteď se ledacos změnilo (trochu k lepšímu). Nyní je to tedy konečně opravené a na samostatné stránce.

Nejnavštěvovanější stránka uplynulého roku: V roce 2006 vás - jako tradičně - nejvíce zaujalo modulové kolejiště KŽM Praha 3, které zaznamenalo přes pět tisíc návštěv (titulní strany a rozcestníky do žebříčku samozřejmě nepočítám).


Fotografie, která má za úkol vysvětlit různá zpoždění - někdy se to s kolejemi vleče jako šnek.

 

nahoru
Novinky
Aktuálně
OBCHOD
Cesta k TT a N
TT    1:120
N    1:160
Z    1:220
H0    1 : 87
Velikosti S a 0
1 : 32 a větší
Magne-Matic
Pára a lodě
Materiály
Krajina
Stromy
Kolejiště
Skutečné dráhy
Pečky - Kouřim
Odlitky a spol.

Historie

 

 

Home ] [ Novinky ] Aktuálně ] OBCHOD ] Cesta k TT a N ] TT    1:120 ] N    1:160 ] Z    1:220 ] H0    1 : 87 ] Velikosti S a 0 ] 1 : 32 a větší ] Magne-Matic ] Pára a lodě ] Materiály ] Krajina ] Stromy ] Kolejiště ] Skutečné dráhy ] Pečky - Kouřim ] Odlitky a spol. ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.