Model VI

 

 

Parní stroj model VI

stavebnice Midwest

Stavebnice jednoválcového jednočinného parního stroje se stojatým kotlem. Je to jeden z dvojice parních strojů v nabídce firmy Midwest (více o firmě). Stavebnice obsahuje načisto obrobené mosazné, měděné a další kovové i dřevěné díly ze kterých si sami parní stroj sestavíte. Rozhodně není určena pro začátečníky. Načisto obrobené díly sice naznačují, že kovoobrábění nebudete potřebovat a zdálo by se, že vystačíte se zručností střední třídy, ale první zkušenosti ze stavby ukazují, že to až tak snadné není. Pro sestavení parního stroje je potřeba umět letovat plamenem (propan-butanový hořák) a mimo jiné i proto stavebnice není určena dětem. Elegantní vzhled parnímu stroji dodá dřevěné obložení části kotle a mahagonová základová deska. Součástí stavebnice je také velmi podrobný a názorně ilustrovaný návod, který je ale (přinejmenším zatím) dostupný pouze v angličtině. Druhým, stavebně jednodušším parním strojem Midwest je model Heritage, popsaný na jiné stránce.

Parní stroj je navržen pro gelové palivo Sterno. To se v Americe prodává mimo jiné plněné v malých plechovkách s uzávěrem uprostřed horní části. Po sejmutí uzávěru slouží hrdlo jako hořák. Právě na tyto plechovky je navrženo topeniště tohoto stroje. Palivo Sterno ale bohužel u nás není dostupné. Mělo by zde být k dostání obdobné gelové palivo slovenského výrobce, ale zatím jsem nenašel obchod, který by ho prodával. Údajně to dodávají Metru (Makro), ale já jsem to tam prodávat neviděl. Dříve dělali podobné malé plechovčičky jako Američani, dnes dodávají jen velká balení. Budu ještě hledat, případně bude nutno najít náhradní způsob topení.

Sestavením stavebnice získáte kompletní elegantní stabilní parní stroj a je na vás, jaké zařízení s ním budete pohánět. Je ale navržen tak, aby jej bylo možné použít také k pohonu lodních modelů. Ze sortimentu Midwest je doporučována stavebnice lodi Fantail Launch II, která je pro tento parní stroj uzpůsobena.

Omlouvám se všem za tuto nedokonalou nabídku - stavebnice bez zajištění paliva a bez českého návodu. Nemohl jsem ale odolat pokušení - i za těchto okolností - dovézt na zkoušku tuto pozoruhodnou věcičku, když firmu Midwest tak jako tak zastupuji. Odvážní stavitelé vyslyšeli moji výzvu a pustili se i za těchto okolností do stavby stroje. První dojmy ukazují, že je to ještě trochu složitější...


Sestavený parní stroj model VI.

Parní stroj je velice nenáročný na údržbu, má minimum pohyblivých částí, které vyžadují jen občasné mazání. Kotel nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Na jedno naplnění vodou a palivem běží podle výrobce parní stroj asi 10-15 minut.

Technické parametry parního stroje: vrtání - 7.1 mm, zdvih 12.7 mm.


Pohled do krabice se stavebnicí a také do návodu.


Ještě jeden pohled do krabice - snad vám pomůže odhadnout jestli toto zvládnete nebo ne. Vlevo dole válcový plášť kotle, vpravo od něj horní a dolní víko kotle (s otvorem), nad víkem dno topeniště (plné, označené č. 6), vpravo od víka, částečně skryt je rám parního stroje. V pytlíku schovaném pod dnem kotle (č. 1) jsou díly válce, v pytlíku č. 2 setrvačník a klika. Číslo 4 označuje komín a dřevěné obložení kotle, č. 5 izolaci kotle. Mahagonová základová deska není vidět.

Informace o aktuální nabídce parních strojů a o jejich cenách naleznete v příslušném ceníku.

nahoru
Raboesch
MSS
Model VI
Heritage
Fantail Launch
Elliot Bay
Ceník

Zkušenosti

 

 

Home ] Raboesch ] MSS ] [ Model VI ] Heritage ] Fantail Launch ] Elliot Bay ] Ceník ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.