Fantail Launch

 

 

Parní loď Fantail Launch II

stavebnice Midwest

Výlety parníkem patřily k oblíbeným způsobům trávení letních prázdnin. Na přelomu 19. a 20. století jezdily parolodě po všech větších řekách a jezerech severních států USA. Vedle klasických výletních parníků to byly i docela malé parní jachty. Model Fantail Launch II představuje typickou malou otevřenou parní jachtu té doby.


Takto má vypadat hotová loď (foto Midwest).

Model je zpracován v měřítku 1 : 12 a jeho celková délka je 48 cm. Stavebnice Midwest obsahuje především dřevěné díly pro stavbu trupu lodi. Použity jsou různé druhy dřeva: lipové, balsa, mahagon a překližka. Díly jsou předřezány, takže práce s pilkou z větší části odpadá. Stavebnice dále obsahuje (většinou kovové) díly pro model pohonu, kormidla, díly na stojan pro vystavení modelu a různé drobné doplňky (stožár s vlajkou apod.). V případě oživování lodi je ale potřeba některé, pouze výstavní díly (např. lodní šroub) vyměnit za provozuschopnou náhradu - viz níže. Ke stavebnici je dále přiložen stavební výkres modelu ve skutečné velikosti a návod (pouze v angličtině) provázející stavbou lodi krok za krokem. Ze samotné stavebnice postavíte loď bez pohonné jednotky a ovládání.

Fauntail Launch je ale navržena pro pohon parním strojem a R/C ovládání. K dosažení tohoto stavu je třeba dokoupit především parní stroj. Doporučován je Midwest model VI, ale nevidím důvod, proč by neměl vyhovět i Heritage (snad ho jen zapomněli připsat do návodu?). Kromě toho je při dosazování pohonu potřeba dokoupit další díly (sadu dílů pro lodní pohony č.kat. Midwest 825, skelnou tkaninu Midwest 1039, o R/C výbavě nemluvě) - vše je to popsané v návodu.

Výrobce tento model uvádí jako vhodný pro začátečníky. Předřezané díly nejen šetří čas potřebný ke stavbě, ale eliminují také část nešikovnosti vždy hrozící zkazit výsledek. Při použití moderních, rychle schnoucích lepidel, loď rychle přibývá a zvyšuje se šance, že bude dokončena dříve, než netrpělivý stavitel - začátečník změní objekt svého zájmu. Podrobný ilustrovaný návod (anglicky) popisuje nejen stavbu lodi, ale také následné dosazení parního stroje a R/C výbavy.


Konstrukce modelu odpovídá konstrukci skutečné lodi. Rozestavěný model na snímku Midwest.


Pohled do krabice se stavebnicí, do obrázkového návodu a do výkresu.


Ukázka z výkresu, zakresleny jsou i díly ve stavebnici neobsažené - parní stroj, servo, baterie atd.

Informace o aktuální nabídce parních strojů a o jejich cenách naleznete v příslušném ceníku.

nahoru
Raboesch
MSS
Model VI
Heritage
Fantail Launch
Elliot Bay
Ceník

 

 

Home ] Raboesch ] MSS ] Model VI ] Heritage ] [ Fantail Launch ] Elliot Bay ] Ceník ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.