g
Palma

 

 

Palma

dokonalé stromy JTT & partners

Exotický strom, který stěží najde uplatnění na domácích kolejištích (přestože dnes již jsou dostupné palmy, které lze pěstovat i u nás - viz níže). Pro modeláře věnující se jižnějším krajům je palma naopak jednou ze základních rostlin utvářejících charakter subtropické krajiny. Hodí se také na mnohé architektonické modely (hotely a další reprezentativní budovy) a je také vhodná pro stavitele fantasy diorámat.

Základní druh palmy JTT má, tak jako ostatní dokonalé stromy, kmen stočený ze svazku drátů pokrytých silnou vrstvou barvy. Ostatní je ovšem jinak - korunu tvoří listy, které jsou z jakési polomatné umělohmotné fólie (proč ne, skutečné palmy mají většinou dost lesklé listy), část kmene pod korunou je polepena jakousi drtí (korkovou ?), která velice dobře modeluje zbytky řapíků odumřelých listů - je to myslím podařený model.


Horní část osmicentimetrových palem.


Detail koruny palmy vysoké 8 cm.


Balení JTT TR1038 obsahuje čtyři palmy vysoké 8 cm.


Obsah balení JTT TR1038 - čtyři palmy vysoké 8 cm.

... a nějaké skutečné palmy:

Obrázky palem rostoucích v exotických zemích, nebo ve sklenících si jistě najdete sami. Já zde věnuji malou pozornost tomu, co roste z naší hlíny. Dnes jsou totiž k dostání palmy dost odolné nato, aby se daly pěstovat i u nás. Jsou to sice jiné druhy a tedy se nepodobají úplně přesně modelu JTT, ale zmínka o nich mi připadá natolik zajímavá, že ji sem připojuji. Dokonce přímo na Libuši, kousek od nás, sídlí firma zabývající se prodejem palem a cykasů (stránky měli www.palmycycasy.cz, ale teď mi nefungují, leda z archivu gůglu). V rámci propagace svojí činnosti vysadili několik palem i na ulici.


Na Libušské ulici, hned u zastávky autobusu, roste několik palem. Cykas není dost odolný a tak je v květináči a každodenně ho vyvážejí vozíčkem paleťákem.) Takto to vypadalo 30.6.2008.


V zimě se celá situace mění, zelenou trávu přikryje bílý sníh, bílá omítka naopak zezelená, cykas je doma v teple. Jen ty palmy a zastávkový sloupek jsou jistotou, která přetrvává. Fotografováno 23.2.2009.

palmy JTT na kolejišti:


Palmy JTT TR1038 dotvořily vzhled stanice Tonkawa na kolejišti UP&SF (budete-li následovat odkaz, uvidíte Tonkawu ještě bez palem). (foto J.Kamiš)


A ještě jeden pohled na Tonkawu s palmami (foto J.Kamiš)

Informace o aktuální nabídce krajinných materiálů JTT & partners naleznete v příslušném ceníku.

nahoru
Listnatý obecný
Listnatý (platan)
Topol
Dub
Smuteční vrba
Blahovičník sněžný
Palma
Velké stromy

 

 

Home ] Listnatý obecný ] Listnatý (platan) ] Topol ] Dub ] Smuteční vrba ] Blahovičník sněžný ] [ Palma ] Velké stromy ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.