g
Topol

 

 

Topol

dokonalé stromy JTT & partners

Topol - přesněji topol vlašský - sice není původní strom naší přírody, ale je celkem běžný v našich parcích a alejích a také modeláři ho celkem rádi používají na kolejištích. Jeho štíhlá silueta je nezaměnitelná.

Tento model JTT je vyroben trochu jinak, než ostatní dokonalé stromy. Koruna je tvořena jakýmsi plným vřetenem polepeným zeleným posypem. Koruna stromu působí na můj vkus příliš kompaktně (hlavně ve srovnání s ostatními stromy JTT, vedle klasických molitaňáků by se to sneslo), ale to by nebylo to nejhorší, za závažnější vadu považuji příliš kuželový tvar koruny. Topoly, jak já je znám, mají korunu sice štíhlou, ale přece jen více válcovou. Když to vezmu kolem a dokola, připomíná mi to spíše některý ze štíhlých cypřišů, jalovců, nebo něco podobného. Těmto koniferům dobře odpovídá nejen tvar, ale i již zmíněná kompaktní koruna a také výška modelu (největší má 23 cm - prý vhodné pro velikost 0). Snad jen barva by mohla být pro typický cypřiš o něco tmavší, ale konifery mají širokou škálu odrůd. Takže vám model "topolu" doporučuji spíše pro jehličnaté účely.


Patnáct centimetrů vysoké stromy.


Detail koruny.

... a takhle vypadá vlašský topol doopravdy:


Řada topolů v Cerhenicích. Barevně je na jejich koruně sice již trochu vidět nastupující podzim (fotografováno 31.10.2007), ale štíhlý, nahoru se příliš nezužující tvar koruny je zcela zřetelný.


Detail. Zajímavou vlastností vlašských topolů je, že se jejich koruny (narozdíl od mnoha jiných stromů) nespojují. Pokud se nasázejí blíže k sobě, vyrostou štíhlejší, mají-li větší rozestupy, jsou košatější. Tyto cerhenické topoly jsou hodně nahusto a přesto mezi nimi vidíme v celé výšce zřetelné mezery..

Informace o aktuální nabídce krajinných materiálů JTT & partners naleznete v příslušném ceníku.

nahoru
Listnatý obecný
Listnatý (platan)
Topol
Dub
Smuteční vrba
Blahovičník sněžný
Palma
Velké stromy

 

 

Home ] Listnatý obecný ] Listnatý (platan) ] [ Topol ] Dub ] Smuteční vrba ] Blahovičník sněžný ] Palma ] Velké stromy ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.