g
Stavíme stromy

 

 

Zatím asi nejlepší dostupný český text o práci s listovím byl publikován na stránkách Trainmania (http://trainmania.wz.cz). Po dohodě s autorem zde z něho zveřejňuji stručný výtah týkající se modelování stromů. Na stránkách Trainmanie najdete i další praktické zkušenosti s listovím, srovnání s výrobky jiných značek nežli jsou JTT & Partners a Woodland Scenics a další obrázky.

Výroba listnatých stromů podle Trainmanie

Autor modeloval stromy střední velikosti (průměr kmene 60-70 cm) ve velikosti TT (ukázky použití dokončených stromů jsou zde). Pro stavbu jinak velkých stromů (případně pro práci ve velikostech N, Z nebo H0) si příslušně upravte základní rozměry, jinak budete pracovat zhruba stejně. S postupem vás seznámí velmi ilustrativní obrázky, které pro vás autor připravil a ke kterým stačí dodat jen pár doprovodných slov.

Použitý materiál: listoví WS, dvoulinka nebo trojlinka 1.5 (měděný kabel ohebný vícedrátový - CYSY 2 x 1.5 nebo 3 x 1.5 - tj. "jedenapůlka licna"), toaletní papír, lepidlo (Herkules), barva (pro nátěr kmene). Než začnete vlastní modelování stromů, musíte dráty zbavit izolace. Prvním krokem je tedy loupání bužírky.


Na stromy zvolené velikosti použijete 6-8 svazků drátu. Na jednom konci je smotáte dohromady, tím vznikne kmen stromu.


Asi po 3-4 cm začnete postupně rozvětvovat hlavní větve stromu.


Ve větvení postupně pokračujte až k nejtenčím větévkám, které budou představovány jednotlivými dráty. Tam, kde je větev tvořena více dráty nezapomeňte stále dráty smotávat, aby se větve později nerozlézaly. Pokud si netroufáte větvit strom po paměti, vemte si k ruce fotografie skutečných stromů, anebo ještě lépe, jděte s celou prací ven a modelujte skutečné stromy. Možná si někteří poprvé všimnete, jak moc se liší tvar větví různých druhů stromů (například lípa a bříza).


Dalším krokem je obalení kmene a hlavních větví toaletním papírem. Papír skryje závity vzniklé smotáním drátu a vytvoří povrch dostatečně věrohodně připomínající kůru. Papír se přilepí lepidlem Herkules.


Hotová kostra stromu se natře barvou kůry. Natírá se vše - hlavní větve obalené papírem i tenké větve z holých drátů. U většiny stromů stačí jediný odstín barvy na celou kostru.


Po zaschnutí barvy se na větve napíchá listoví JTT , WS nebo jiné.

Dalo to sice trochu práce, ale hotové stromy vypadají opravdu působivě. Posuďte sami na fotografiích z kolejiště, které postavil autor tohoto návodu.

Fotografie pro tuto stránku poskytla Trainmania (http://trainmania.wz.cz).

nahoru
JTT & partners
Stavíme stromy
Výška stromů
Woodland

Zkušební strom
Použití stromů

 

 

Home ] JTT & partners ] [ Stavíme stromy ] Výška stromů ] Woodland ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.