g
Listoví

 

 

Listoví Woodland Scenics

Listoví je velice užitečný výrobek pro modelování stromů a keřů, který u nás dlouho zůstával stranou povědomí širší modelářské veřejnosti. Pro modelování stromů a keřů se tu tradičně používaly tři metody. První, nejjednodušší možností je vyrobit celou korunu stromu z jedné hroudy molitanu. Jde to rychle a levně, ale výsledek za mnoho nestojí. Další možností je použít přibarvený lišejník, kterému se většinou (ne zcela správně) říká islandský mech nebo tak nějak podobně. Tato metoda dává krásné výsledky, ale ne vždy je vhodná. Lišejník navíc v suchém prostředí bytu může vyschnout a ztvrdnout a pak se drolí. Třetí, asi nejrozšířenější metodou dlouho bylo lepení drceného molitanu (nebo jiného materiálu) na připravenou kostru větví. Metoda sice poměrně pracná, ale výsledky mohou vypadat slušně. Kousky molitanu se ale většinou podaří přilepit jen přímo na kostru stromu, takže prostor mezi jednotlivými větvemi zůstává prázdný a strom vypadá nepřirozeně. Dá se to zlepšit hustší kostrou větví, což je ale zase pracnější. Navíc i při největší péči věnované lepení, tyto stromy neustále trochu opadávají.

Listoví řadu zmíněných potíží řeší. Bylo vymyšleno tak, aby se s ním snadno pracovalo a výsledek vypadal dobře. Listoví je tvořeno barveným drceným molitanem, který je spojen vlákninou do kompaktního celku. Není to tedy ani hrouda molitanu, ani sypající se drť. Když vyjmete listoví ze sáčku, držíte v ruce věc, která vypadá jako drcený molitan, ale drží pohromadě. Houbovitá hmota má tvar sáčku, ale v prstech, bez jakýchkoliv nástrojů, ji zformujete do požadované podoby. Natahováním, natrháváním a popotahováním vytvoříte řidší i hustší koruny, jednotlivé větve i kompaktní houšť. K dispozici je několik odstínů, které je možné používat jednotlivě i v kombinaci. V našich podmínkách je ze sortimentu Woodland Scenics asi nejoblíbenější zeleň střední (WS F52 - viz ceník), ale tento výrobek je u mne dlouhodobě nedostupný, takže vám místo toho doporučím výrobky konkurenční značky JTT & partners. Pěkný návod na stavbu stromů od Trainmanie je na samostatné stránce.

výňatek z návodu výrobce

Pro modelování menších keřů a různých dalších rostlin olistěných až k zemi (bez kmene), natrhejte z listoví nepravidelné kousky, roztáhněte je asi na dvojnásobek a dejte jim nepravidelný prostorový tvar. Kompaktnější keře znázorníte naopak listovím sbaleným do tvaru podobného kouli.

Vinnou révu znázorníte roztáhnutím listoví v jednom směru až získáte úzké proužky.

Připravené tvary přilepíte na předem připravená místa na kolejišti. (Výrobce doporučuje vlastní lepidlo WS S190, ale u nás většinou použijeme nějakou domácí náhradu. Při výběru lepidla záleží také na materiálu, ke kterému listoví lepíme.) Obrázek ukazuje způsob zhotovení popínavých rostlin. 

Stromy zhotovíme přilepením koruny z listoví na předem připravenou kostru větví. (Kostry tvořené kmenem s několika hlavními větvemi se dobře zhotovují z drátů, lze použít také přírodní větvičky nebo plastové polotovary. Povrchová úprava kmene a větví musí být hotová před přilepením koruny, tvar koruny je možné poopravit i po slepení.)

Koruny stromů a keřů můžete zvýraznit přidáním "listů" odlišného odstínu. Hotovou korunu nastříkáte lepidlem (výrobce doporučuje WS S191) a přiměřeně poprášíte jemným posypem (řady WS T) a ještě jednou stříknete navrch lepidlem.

několik ukázek


Listoví Woodland Scenics vykukující ze sáčku - v tomto případě světle zelený odstín. Opravdu to drží pohromadě.


Ukázka tří běžnějších odstínů listoví - dole zeleň světlá (WS F51), vpravo nahoře zeleň střední (WS F52) a vlevo nahoře barva tmavého jehličí (WS F54). Tato naposled uvedená nejtmavší barva je vhodná především na modelování některých okrasných jehličnanů, jako jsou jalovce, cypřiše apod.


Vyjímečné je listoví WS F55 - barvy podzimu. V tomto případě jediné balení obsahuje dva kusy hmoty listoví, jeden žlutý, druhý žlutočervený (směs žlutých a oranžových "listů"). Tento výrobek má omezenější využití, ale někomu jistě přijde vhod.

nahoru
Listoví
Postavičky
Ceník

 

 

Home ] [ Listoví ] Postavičky ] Ceník ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.