g
České Z

 

 

Modely vozidel našich drah ve velikosti Z

Žádné modely, které by si za předlohu braly vozidla našich drah se průmyslově nevyrábějí a to ani malosériově. Najdou se ale modeláři, i když je jich velice málo, kteří si taková vozidla sami postavili. Zatím se mi podařilo získat obrázky od dvou z nich. Můžete si zde prohlédnout výtopnu Ledečko, motorový vůz M 120.4 a rozestavěné kolejiště Petra Koreně a také parní lokomotivy Václava Duchoně. Máte-li také čím přispět k tématu, ozvěte se.

Nejsou to totiž jediné existující modely ČSD, vzpomínám si, že jsem viděl i další modely nebo jejich obrázky (vzpomínky jsou trochu matné, snad to co píšu nebude příliš v rozporu s tím, jak to opravdu bylo). Časopis Modelleisenbahner již někdy v 80. letech (v době, kdy byl již barevný, ale ještě za socialismu) otiskl článek o německém modeláři, který si stavěl modely ČSD. Byla tam celá strana barevných fotografií (asi 8) a na nich byly lokomotivy ČSD. Některé vypadaly tak trochu jako by je autor uhnětl z chleba, ale byly. Mezi představenými modely byl mimo jiné nějaký brejlovec.

O řadu let později (asi tak v letech 1996-1997) jsem na pražské modelářské burse viděl člověka a ten držel v ruce krásný model vozu Uacs (Raj) - bohužel na něj nemám žádný kontakt.

Přece jen tu je ale ještě jedna drobnost, která by mohla udělat příznivcům českého Zetka radost. Jednoduchá skládačka historického zavřeného vozu ve velikosti Z je ke stažení zde. (Stavba stejného modelu, ale ve velikosti H0, je popsána zde.)

Summary:

Z-scale models of Czech and Slovak prototypes

There are no industrial made models of Czech or Slovak rolling stock, even no models built in small series. Generally, community of Z-scale friends of our railways is very small and all known models are their hand made products. I am trying to find and publish here all information about existing Z-scale models (however they are not for sale), but I am still in contact only with two modellers, who sent me pictures, you can see here.

You can see small loco-shed Ledečko, railcar M 120.4 and layout under construction (all built by Mr. Petr Koreň) and small steam locomotives built by Mr. Václav Duchoň. Mr. Duchoň´s  first work was class 310.0 ČSD (ex 97 KkStB). He made several old timer coaches as well. The second model of Mr. Duchoň was brass locomotive 200.002. He courageously built Z-scale model of one of the smallest ČSD steam locomotives ever, now in the smallest scale 1 : 220.

Models shown here are not the only existing models of czech prototypes. I remember, once in 80´s, Modelleisenbahner magazine published full page of photos of ČSD Z-scale models. Models were made by some german modeller. Regardless some of them looked like they were kneaded of bread, it was great. Few years later (1996-1997 ?) I saw in Prague very nice model of typical ČSD freight car - cement hopper of the class Uacs (Raj). Unfortunately I have no contact for author.

Second modeller who published his work on my web site is Mr. Martin Malák. He is not building ČSD models, I published his american styled Z-scale layout (original one) and the same layout after rebuilding .

There is (at least) one little joke for all who are interested in Z-scale cs models. Here, you can download simple kit of historic wooden boxcar. This type is suitable not only for cs-modellers, but for whole territory of 19th century Austrian empire. (You can see how to build the same car in H0 scale here.)

nahoru
O zetku
Z historie Z
České Z
Kolejivo Z
Americké Z
Novinky USA
Evropské Z
Švýcarské Z
Zbytek světa v Z
Micro-Trains Z
American Z Lines
Pennzee
FR - americké Z
Aspenmodel Inc.
Old Malák
Malák Junction
Ceník vozidel
Ceník kolejiva

Václav Duchoň
Petr Koreň

 

 

Home ] O zetku ] Z historie Z ] [ České Z ] Kolejivo Z ] Americké Z ] Novinky USA ] Evropské Z ] Švýcarské Z ] Zbytek světa v Z ] Micro-Trains Z ] American Z Lines ] Pennzee ] FR - americké Z ] Aspenmodel Inc. ] Old Malák ] Malák Junction ] Ceník vozidel ] Ceník kolejiva ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.