g
FR - úzkorozchodky

 

 

Zm - úzkorozchodka 1 : 220

Zm je úplně nová modelová velikost, jejímž průkopníkem je pan Harald Freudenreich. Byla to jeho firma, Freudenreich Feinwerktechnik, která počátkem roku 2002 oznámila uvedení prvních modelů vozů Zm na trh. Velikost Zm je určena pro modelování úzkorozchodek metrového rozchodu. Nová železnice má rozchod 4.5 mm a koleje a výhybky pro ní jsou od začátku roku 2003 v nabídce firmy Aspenmodel. O žádném výrobci hnacích vozidel zatím nic nevím, ale možná že Freudenreich Feinwerktechnik i tuto mezeru zaplní.

Firma Freudenreich Feinwerktechnik malosériově vyrábí modely amerických a švýcarských drah převážně ve velikosti Z. Základní údaje o firmě naleznete na stránce s americkým programem (pouze normální rozchod). Informace o normálněrozchodném švýcarském programu mají vlastní stránku.

Úzkorozchodný program FR

Asi málokoho překvapí, že první modely, které ve velikosti Zm vznikly, zpodobňují vozidla Rhétské dráhy (RhB). Jako první se objevily vysokostěnné vozy, hned po nich následovaly vozy služební, dnes jsou již v sortimentu i osobní vozy (zatím nejnovější výrobek) a další vozidla.

Tato stránka není katalog, ale jakýsi průřez výrobou. Mohou zde být popsány modely dávno nevyráběné a naopak tu mohou chybět jiné, běžně dostupné. Aktuální nabídka se stále mění - navštivte oficiální stránky firmy (odkaz je dole).

osobní vozy

služební vůz řady D2

Model je nabízen s několika různými čísly. Skříň je zhotovena z leptaného pakfongu. Jako doplněk ke služebnímu vozu lze získat ještě dva osobní vozy, ty se však dodávají pouze jako stavebnice.

dvounápravové osobní vozy


Nejnovějším přírůstkem sortimentu jsou osobní vozy RhB.

nákladní vozy

vysokostěnný vůz řady Fb


Č. kat. ZF 370a, ZF 370b a ZF 370c - nátěr vozů se liší podle historického období.

nádržkový vůz pro přepravu cementu řady Uce

Jistě již tušíte, že i modely této firmy patří k těm dražším. S přílišným zájmem nepočítám, ale jsem patrně schopen je zajistit. V případě zájmu napište.

Obrázky a další informace publikované na této stránce byly poskytnuty laskavostí firmy Freudenreich Feinwerktechnik.
Doporučujeme Vám navštívit jejich oficiální stránky, kde najdete mnohé užitečné informace (pochopitelně v němčině nebo v angličtině).

 

nahoru
FR - švýcarské Z
FR - úzkorozchodky

 

 

Home ] FR - švýcarské Z ] [ FR - úzkorozchodky ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.