g
Václav Duchoň

 

 

Modely Václava Duchoně

modely vozidel ČSD ve velikosti Z

Pan Václav Duchoň byl prvním, kdo mi poskytl obrázky našich modelů ve velikosti Z. Představuje zde dva modely malých parních lokomotiv.

parní lokomotiva řady 310.0

Lokomotiva řady 310.0 je prvním modelem našeho vozidla ve velikosti Z, jehož obrázky jsem získal. Václav Duchoň si za předlohu odvážně vybral tuto maličkou, ale pro naše lokálky velmi typickou parní lokomotivu. A myslím, že i když lokomotiva nemá spojnice a jiné detaily (které jsou v měřítku 1 : 220 opravdu zoufale droboučké), nezbývá nám než smeknout klobouk před velmi povedeným dílem.

A to ještě není celé - k lokomotivě patří ještě dvojice osobních vozů, takže vše dohromady vytváří velmi pěknou soupravu. Fotografie pocházejí z podzimu 2002. Modely v té době měly spřáhla Märklin, ale autor uvažoval o jejich výměně za typ Magne-Matic.

parní lokomotiva řady 200.002

Po úspěšné stavbě lokomotivy řady 310.0 (viz výše) se pan Duchoň pustil do ještě menšího stroje, kterým je jedna z vůbec nejmenších parních lokomotiv s jakými bylo možné se u nás setkat (na normálním rozchodu). Přiložené obrázky dokumentují skvělý výsledek, kterého se podařilo dosáhnout. Mosazná lokomotiva je propracována do detailu. Maličký motor zpřevodovaný 1 : 50 umožňuje plynulou jízdu nízkou rychlostí. Model je osazen spřáhly Magne-Matic, která jsou ale z prostorových důvodů umístěna níže, než by odpovídalo normě (původní návrh počítal se spřáhly Märklin). Podle slov autora tato výška ještě umožňuje kvalitní spojování s vozidly opatřenými spřáhly podle normy.


Porovnání s dvacetikorunou.


Model po sejmutí skříně - opravdu to má pohon!

Autorem fotografií na této stránce je Václav Duchoň.

nahoru
Václav Duchoň
Petr Koreň

 

 

Home ] [ Václav Duchoň ] Petr Koreň ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.