g
BethGon

 

 

Otevřený vůz na uhlí BethGon Coalporter

O skutečných vozech BethGon Coalporter píšeme více v souvislosti s jeho modelem Athearn pro velikost N, pro srovnání se můžete podívat i na další model N, který je od de Luxe innovations. My se zde dále budeme věnovat velikosti Z.


Vůz Bethgon Caolporter dráhy CSX.

model AZL v měřítku 1 : 220

BethGon Coalporter je prvním modelem nákladního vozu v sortimentu AZL. Prodává se od července roku 2007. Model jednoho z nejběžnějších vozů současných severoamerických železnic až dosud ve velikosti Z chyběl a tak byl tento výrobek přijat s velkým povděkem. V první dodávce se nabízely vozy drah CSX, NS a Conrail, nyní již jsou v prodeji i další varianty. Vozy se prodávají v sadách po čtyřech kusech (samozřejmě s různými čísly), od každé dráhy jsou k dispozici tři sady, celkem tedy dvanáct různých čísel.

Model má plastovou skříň, interiér je zakrytý nákladem uhlí. Náklad ve voze dobře drží, zkusil jsem ho jen docela lehce vyndat a nešlo mi to. Ale možná, že přece jen přilepený není - budete si to muset zjistit sami. Nemohl jsem tedy prozkoumat vnitřek vozu, ale předpokládám, že tam žádné detaily (např. vnitřní výztuhy) nebudou.

Vůz má podvozky a spřáhla vlastní výroby AZL, což je u menšího výrobce velikosti Z unikát, všichni ostatní až dosud používali díly Micro-Trains. Firma AZL tak chce být nezávislá na subdodávkách. (A to přesto, že sami vlastně nevyrábějí vůbec nic a všechno si nechávají dělat v Asii.) Největší slabinou tohoto postupu se zatím ukazují být spřáhla. Nemají funkci magnetického rozpojování a vlastně fungují vůbec dost špatně. Možná se to podaří do budoucna zlepšit. Zajímavá jsou naopak na první pohled pěkná kovová dvojkolí.


Pohled zespodu ukazuje dvě válcové kapsy, které zvětšují ložný objem vozu. Mezi nimi probíhá páteřový rám vozu.


Detail uchycení podvozků a spřáhel.


Vozy se prodávají v sadách po čtyřech kusech (s různými čísly).

Informace o aktuální nabídce vozů najdete v ceníku amerických modelů velikosti Z.

nahoru
Parní lokomotivy
Motorové - malosérie
EMD GP7
F59PHI
SD70M
Surfliner
BethGon

 

 

Home ] Parní lokomotivy ] Motorové - malosérie ] EMD GP7 ] F59PHI ] SD70M ] Surfliner ] [ BethGon ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.