g
Cellfoam - foto

 

 

Desky Cellfoam 88

výrobky Midwest

Slogan výrobce říká: Cellfoam 88 - lehčí než balsa - pevnější než ostatní pěnové desky.

Lehčené desky Cellfoam nacházejí uplatnění v řadě modelářských aplikací, kde mohou nahradit například známější "kapa desky" (někdy se píše též "kappa desky"). Desky Cellfoam 88 jsou zhotoveny z extrudovaného polystyrénu a oproti jiným pěnovým deskám vynikají vyšší tuhostí a pevnějším povrchem. Toho se dosahuje tím, že na závěr výroby procházejí přes teflonová kalibrační hladítka, která vyrovnají povrch a přitom zde vytvoří tenkou vrstvičku pevnějšího plastu. Nepředstavujte si to ale jako nějakou tvrdou křehkou krustu, jaká vznikne, třeba když přejedete pájkou po pěnovém polystyrénu. Povrch desek Cellfoam zůstává hebký, hladký a měkký. Oboustranně zpevněný povrch zvyšuje pevnost desek v ohybu (zpevněný povrch se uplatní podobně jako pásnice u profilu tvaru I) a trochu zvyšuje také odolnost proti poškození neopatrným naťuknutím nějakým špičatějším předmětem. Jiní výrobci dosahují podobných vlastností tím, že pěnovou desku polepují papírem (již zmíněné "kapa desky"), zde, v případě desek Cellfoam 88 je to udělané v rámci jediného výchozího materiálu.

Extrudovaný polystyrén je variantou pěnového polystyrénu a z toho vyplývají základní vlastnosti desek Cellfoam. Jsou odolné proti většině běžných chemikálií vyjma kyseliny dusičné a rozpouštědel. Oproti pěnovému polystyrénu je Cellfoam nenasákavý. Dále obsahuje přísady proti šíření ohně a příznivcům ekologistického náboženství udělá radost tím, že neobsahuje freony a je plně recyklovatelný.


Několik balení čtvercových desek Cellfoam (menší formát - 292x292 mm).

použití

Lehoučké desky jsou výborným konstrukčním materiálem pro modely letadel. Podle rozměrů modelu a namáhání příslušného dílu se Cellfoam používá buď přímo jako konstrukční materiál, nebo se mu dodává pevnosti uhlíkovými výztuhami, anebo nachází uplatnění jako výplň u modelů s nosnou kostrou. Třímilimetrové desky se hodí na nejmenší modely a jako výplňový materiál. Pětimilimetrový Cellfoam typicky poslouží na křídla a ocasní plochy, z desetimilimetrového postavíte trup.

Cellfoam je skvělým materiálem pro spodní stavbu krajiny. Velice dobře se obrábí do libovolného tvaru a nedrobí se. To je výhoda, kterou ocení hlavně ti, co nemají dílnu, a musí stavět svoje modelové kolejiště přímo v pokoji. Na architektonických modelech lze vrstvením desek Cellfoam (bez další povrchové úpravy) schematicky znázornit nerovnosti terénu.

Cellfoam poslouží také při stavbě různých dioramat. Jednoduché tvary staveb lze vytvořit během několika minut a vlastnosti desek dávají hotovému výtvoru solidní pevnost při minimální hmotnosti (která usnadní přenášení). Ze stejných důvodů se z těchto desek vytvářejí také různé reklamní poutače. Cellfoam najde uplatnění v široké škále výtvarných činností (ať už doma nebo ve škole), možnosti uplatnění jsou dalekosáhlé - až kam sahá vaše fantazie.

opracování

Desky Cellfoam lze řezat jakýmkoliv ostrým nožem, nebo tenkou "žiletkovou" pilkou, také je možné použít žhavý drát (stejně jako u běžného pěnového polystyrénu EPS). Na rozdíl od EPS ale v případě desek Cellfoam dává dobré výsledky také broušení (smirkovým papírem nebo jiným příhodným brusivem). Homogennější struktura XPS totiž není náchylná k vydrolování, nejsou tu žádné kuličky, které by špatně držely pospolu. Brousit je možno plochy i hrany.

lepení

K lepení desek Cellfoam lze použít celou řadu lepidel (všechna lepidla určená na pěnový polystyrén). Vhodná jsou lepidla disperzní a další vodou ředitelná, lze použít lepidla epoxidová a polyuretanová. Z kyanoakrylátových jen ta, která jsou šetrná k pěnovým hmotám, z tavných lepidel ta s nízkou teplotou tání. Každopádně se doporučuje předem vyzkoušet uvažované lepidlo na odřezcích desek.

barvení

Desky Cellfoam dobře přijímají širokou škálu barev. Vhodné jsou především všechny vodou ředitelné a lihové barvy. Je třeba se vyhnout jen některým barvám obsahujícím ředidla rozpouštějící polystyrén. Na desky je dále možné psát některými fixami a dalšími popisovači a lepit na ně obtisky a samolepky.


Desky Cellfoam.


Zvětšený řez deskami Cellfoam ukazuje jejich "buněčnou" strukturu.


Povrch desek je skoro hladký, s jemnou krupičkovitou strukturou, která v ostrém šikmém světle (použitém pro tento obrázek) vynikne.


Nejsilnější desky (10 mm) mají na řezu, uprostřed tloušťky, zřetelnou čáru. Vypadá to, jako že ve výrobě vznikají spojením dvou pětimilimetrových polotovarů (nejspíš za tepla). Na užitné vlastnosti to ovšem nemá vliv, nezaznamenali jsme, že by se poloviny od sebe odchlipovaly. Tenčí desky mají strukturu homogenní po celé tloušťce.


Na předchozích obrázcích byla zvýrazněna struktura desek a jejich barva byla na fotografiích trochu posunutá. Poslední obrázek ukazuje, že jsou opravdu sněhobílé. U této desky bylo také kontrolováno dodržení formátu deklarovaného výrobcem (292x292 mm). Naměřil jsem 296x297 mm, tj. v obou směrech zhruba půl centimetru k dobru.

Aktuální nabídku desek Cellfoam (XPS) najdete v příslušném ceníku.

nahoru

 

 

Home ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.