Martin Fořt

 

 

Modely Martina Fořta

motorové vozy řady M 131.1 ve velikosti TT


M 131.1424 ČSD - tento vůz je postaven bez pohonu.

Dva modely motorových vozů řady M 131.1 postavil Martin Fořt. Jeden z nich je postaven s pohonem, druhý bez pohonu, na konec soupravy. Toto řešení se používá často, ušetří se tím čas, práce i peníze a trakční vlastnosti jediného vozu s oběma nápravami poháněnými obvykle zcela postačí pro celou soupravu. Ostatně skutečné vozy mají jen jednu hnací nápravu a v soupravě se dvěma motorovými vozy jsou tedy také dvě.

V popisu se nejprve budeme věnovat vozu M 131.1424, který je bez pohonu.

M 131.1424

Základem byla leptaná stavebnice KuBer. Ze stavebnice byla použita skříň, rámy oken, rám vozu, stupačky, masky dvojkolí a polyuretanová střecha. Střecha byla upravena: v místech plátovaných spojů. Spoje se Martinovi jevily jako příliš hrubé vůči celému modelu a proto je obrousil a namísto nich nalepil tenké drátky (o průměru 0,3 mm). Střešní čelní reflektory byly též odstraněny a nahrazeny novými z tenkého brčka. Ostatní reflektory jsou z plastových kulatin přiměřených průměrů, po nalepení na skříň byly vrtány. Upravena byla také dolní partie čela, pod nárazníky. Ta je sestavena z papíru napuštěného sekundovým lepidlem.

Spodek vozu je z odlitku p.Molaty, masky dvojkolí jsou ze stavebnice. Dvojkolí je hrotově uloženo v rozsoše vytvarované z pásku plechu (do tvaru U).

Interiér je doplněn sedadly a stanovištěm strojvedoucího. Okna mají rámy ze stavebnice a jsou vyplněna fólií. Tabulky s číslem M 131.1424 byly vytištěny na papír, přelepeny izolepou a přestříkány bezbarvým lakem. Skříň je nastříkána barvou č.8161. Nápisy psal autor modelu vlastnoručně rovnou na skříň syntetickými barvami Agama.


Ještě jeden snímek M 131.1424 ČSD.

M 131.1133

Druhý vůz má, jak již bylo řečeno pohon. Je postaven na pojezdu vyrobeném p. Pletichou, skříň je z odlitku p.Molaty. Střešní reflektor je upraven stejným způsobem jako u M 131.1424.

Vůz má také interiér, alespoň v prostoru, který nezabírá pohon. Popisy jsou psány opět ručně, hvězda a číslo jsou lepty od firmy Detail. Okna jsou vyplněna průhledným plastem a jejich rámy jsou z papírových proužků. Sedadla jsou, stejně jako u M 131.1424 z papíru.

 


M 131.1133 ČSD, motor je v levé části a sahá do výšky dolního okraje oken.


M 131.1133 ČSD po sejmutí skříně.

Fotografie pro tuto stránku poskytl Martin Fořt

nahoru
ES 499.0020
Tomáš Novák
Martin Fořt
Petr Pazderka

 

 

Home ] ES 499.0020 ] Tomáš Novák ] [ Martin Fořt ] Petr Pazderka ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.