g
Oplen Ja

 

 

Úzkorozchodný oplenový vůz řady Ja KkStB

model Petra Herky v měřítku 1 : 20 (rozchod 45 mm)


Vozy řady Ja byly v provedení s brzdařskou plošinou nebo bez ní.

Úzkorozchodné (rozchod 760 mm) oplenové vozy řady Ja k.k.St.B. jezdily na veřejných úzkorozchodných drahách Rakouska. Jsou trochu větší než vozy používané na lesních drahách. Vozů lesních drah byla celá řada provedení, ale všechny měly o něco menší rozvor než tyto vozy, které bylo možné spatřit například v Jindřichově Hradci.

Ing. Petr Herka sice dává přednost úzkorozchodné železnici 0e (postavil kolejiště Czernowitz), ale v tomto případě postavil vůz řady Ja pro zahradní železnici o rozchodu 45 mm. S měřítkem tohoto vozu je to trochu složitější. Na zahradní železnici je totiž zvykem kombinovat vozidla různých skutečných rozchodů, přitom se ale musí upravit jejich rozměry tak, aby například výška rámu všech vozidel byla stejná. Jestliže základem zahradních železnic je modelová velikost IIm, modelující vozidla metrového rozchodu v měřítku 1 : 22.5, pak pro modelování vozidel skutečného rozchodu 750-762 mm na stejném modelovém rozchodu 45 mm je zvykem používat měřítko 1 : 20 nebo 1 : 19 (je to jakési rozšíření modelové velikosti SM-45, určené pro modelování rozchodu 914 mm, i na rozchod třičtvrtěmetrový, kterému by v měřítku 1 : 20 sice přesně odpovídal rozchod 38 mm, ale používají se, jak již bylo zmíněno, stejné koleje s rozchodem 45 mm).

Celý model (kromě dvojkolí) je vyroben z tvrzeného polystyrénu (HPS). Jednotlivé díly byly vyrobeny metodou CNC a navzájem lepeny vteřinovým lepidlem střední tekutosti s aktivátorem. Fotografie zachycují zkušební sérii dvou vozů, ještě před provedením povrchové úpravy. Použitá technologie umožňuje výrobu dalších vozů zcela identických jako tento zkušební pár.

Na zkoušku byl již úspěšně vyroben také model stejného vozu ve velikosti 0e.


Fotografie skutečného vozu.


Hrubá stavba vozu s plošinou, ještě před osazením oplenu.


Tentýž vůz, již s oplenem.


Vůz v provedení bez plošiny, pojezd a holý rám před doplněním všech ostatních dílů.


Kompletní hrubá stavba vozu v provedení bez plošiny.


Ukázky dílů pro stavbu modelu.

Fotografie pro tuto stránku poskytl Ing. Petr Herka.

nahoru
Rozchod 45 mm
Spřáhla M-M
Koleje Peco
Oplen Ja

 

 

Home ] Rozchod 45 mm ] Spřáhla M-M ] Koleje Peco ] [ Oplen Ja ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.