g
Dláta

 

 

Řezbářská dláta

Výrobky Proedge

Sada šesti řezbářských dlát vyrobených z uhlíkové oceli, s rukojetí z kvalitního tvrdého dřeva, se vyrábí ve dvojím provedení lišícím se tvarem rukojeti. Tato dláta jsou podstatně důkladnějším nástrojem, než dlátka ze začátečnických sad Midwest, nebo než dlátka sestavená z výměnných čepelí do skalpelů Proedge, která také nabízíme.


Sadu tvoří šest dlát různého tvaru.


Detailní pohled na tvary ostří všech dlát v sadě.

Sada obsahuje šest různých řezbářských dlát (podrobnější popis tvarů je níže v tabulce). Dláta jsou vyrobena z uhlíkové oceli. Výchozí materiál, z kterého jsou dláta vykovaná je čtvercový, s průřezem 4.5 x 4.5 mm.

Rukojeť dlát je vysoustružená z kvalitního tvrdého dřeva a její tvar má dvě provedení. První tvar je klasický - delší a hubenější. Tyto rukojeti jsou asi 100 mm dlouhé, s největším průměrem 26 mm, což dává celkovou délku nástroje kolem 170 mm.

Druhý dostupný tvar rukojeti je hřibovitý. Tyto rukojeti jsou asi 65 mm dlouhé, s největším průměrem 32 mm, což dává celkovou délku nástroje kolem 150 mm. Hřibovitý tvar je výhodný pokud potřebujete nástroj opírat o dlaň.

Výběr tvarů ostří dlát je v obou sadách (lišících se tvarem rukojeti) stejný. Dláta prodávaná v sadě mají vždy všechna stejnou rukojeť. Dláta se neprodávají jednotlivě, ani v jinak kombinovaných sadách (až na možnost, že výrobce do budoucna změní výběr tvarů v sadě).


Srovnání obou tvarů rukojeti. Dláta porovnávaná na snímku mají stejný tvar ostří (přímé).

Zde popisovaná dláta jsou bytelným nástrojem, vhodným i pro hrubší a soustavnější práci. Ostatní dláta, která máme v nabídce (viz odkazy v prvním odstavci) se hodí hlavně pro nejměkčí dřeva (lípa, balsa), drobné dodělávky, první pokusy začátečníků a výlučně ruční přítlak do řezu. Od zde popsaných dlát lze naproti tomu očekávat podstatně větší životnost i při práci s tvrdšími dřevy a při tesání je možné si pomoci i paličkou.

Dláta jsou dodávaná v plastové kapse, která je celkem dobrým obalem pro jejich uchovávání během prodeje, ale pro opakované ukládání dlát při práci se příliš nehodí. Doporučuji pořídit krabici (lépe dřevěnou, ale poslouží i karton) s přepážkami, které zabrání vzájemnému doteku ostří jednotlivých dlát. Takovým uložením budete mít dlátka vždy po ruce a přitom docílíte dobrou životnost ostří. V katalogu Proedge jsou na fotografiích vidět i jiné způsoby prodejního balení, ale z hlediska ukládání dlát se kterými se pracuje nejsou o nic lepší než zmíněná plastová kapsa.

Ostří dlát jsou z výroby broušena poměrně hrubě, v některých případech jsem na jednostranně broušených dlátech našel drobné vady v podobě broušením přehrnutých zbytků kovu. To lze spravit jednoduchým obtáhnutím brouskem, tj. úkonem stejným, jakým se později tak jako tak musí ostří čas od času udržovat. Je to škoda, protože tato drobnost může nástroj v očích nezkušeného uživatele velice shodit - úplně nové dláto a přitom řeže těžce a ještě trhá materiál...

přehled řezbářských dlát v sadách Proedge

Sady Pro 35009 a Pro 35010 obsahují následující tvary dlát:

popis

obrázek

dláto přímé, prohnuté

Dláto má ostří cca 12 mm široké. Je prohnuté, takže umožňuje vést řez tak, aby se nezajelo příliš hluboko do materiálu.

dláto přímé

Dláto má ostří cca 12 mm široké. Na rozdíl od předchozího dláta není prohnuté a je broušené oboustranně.

dláto šikmé

Dláto má šikmé ostří dlouhé cca 12.5 mm. Ostří je oproti klasickému (kolmému) dlátu skloněné pod úhlem 30°. Také toto dláto je broušené oboustranně.

dláto úzké, prohnuté

Dláto má ostří cca 7 mm široké, lehce zakřivené do tvaru mělkého U (s vzepětím jen kolem půl milimetru). Čepel je v tomto případě broušená zespodu. Dláto je prohnuté, takže umožňuje vést řez tak, aby se nezajelo příliš hluboko do materiálu.

dláto úzké

Dláto má ostří cca 5.5 mm široké, lehce zakřivené do tvaru mělkého U (s vzepětím jen kolem půl milimetru). Čepel je broušená zespodu. Na rozdíl od předchozího není  prohnuté.

dláto tvaru V, prohnuté

Dláto má ostří ve tvaru písmene V. Obě poloviny ostří jsou přímé, dlouhé cca 4 mm a svírají spolu pravý úhel. Také toto dláto je prohnuté, takže umožňuje vést řez tak, aby se nezajelo příliš hluboko do materiálu. Broušené je zespodu.

... a ještě pár detailních pohledů:


Porovnání prohnutého a rovného dláta (obě s přímým ostřím).


Čelní pohled na dláta s tvarovým ostřím.


Přehledná fotografie celé sady Pro 35009 s klasickým tvarem rukojeti.


Takto jsou sady dlát balené pro prodej. Katalog Proedge ukazuje i jiné možnosti balení, ale nám v prvních dodávkách přišla dláta jen v této podobě.

Dlátka najdete v ceníku nástrojů Proedge pod katalogovými čísly Pro 35009 a Pro 35010..

nahoru
Skalpely
Čepele
Dláta
Pilky
Pilové listy
Pokosník
Pilníky
Brousítka
Vrtačky
Vrtáky
Rýsovací jehla
Nýtovadla
Hřebíkovačka
Kladiva
Pinzety
Peany
Přidržovátko
Svěrák
Svěrky
Svěrky šroubovací
Kleště
Lupa
Magna-visor
Sady nářadí
Pro obchodníky
Ceník Proedge

 

 

Home ] Skalpely ] Čepele ] [ Dláta ] Pilky ] Pilové listy ] Pokosník ] Pilníky ] Brousítka ] Vrtačky ] Vrtáky ] Rýsovací jehla ] Nýtovadla ] Hřebíkovačka ] Kladiva ] Pinzety ] Peany ] Přidržovátko ] Svěrák ] Svěrky ] Svěrky šroubovací ] Kleště ] Lupa ] Magna-visor ] Sady nářadí ] Pro obchodníky ] Ceník Proedge ]

 
Send mail with questions, orders or comments to our address - Komentáře, objednávky, otázky a jiné zprávy posílejte na některou z našich adres.